Nowe symbole na proszkach i płynach do prania – sprawdź ich znaczenie

0
11204

Do czyszczenia przedmiotów i różnych powierzchni wykorzystujemy coraz nowszej generacji detergenty. Dzięki nim możemy utrzymać wysoki poziom higieny w naszych domach. Wśród nich znajdują się różne środki do prania tkanin. Jakie oznaczenia występują na opakowaniach proszków oraz płynów do prania? W trosce o swoje ubrania oraz tekstylia domowe przekonaj się, czy dobrze rozumiesz ich znaczenie.

Detergenty a pranie ubrań

W 2015 roku na opakowaniach proszków do prania wprowadzono nowe oznaczenia wskazujące m.in. liczbę prań, które można wykonać przy wykorzystaniu danego detergentu. Symbole te dotyczą standardowego prania tkanin o normalnym stopniu zabrudzenia w średnio twardej wodzie. Symbole znajdują się na przedniej etykiecie opakowania w pobliżu znaku, który przypomina kosz na pranie. Na etykietach znalazły się informacje o dozowaniu środka w zależności od stopnia twardości wody (miękka, średnio twarda, twarda) oraz z uwzględnieniem zabrudzenia tkaniny:

  • jeden podkoszulek (lekko zabrudzone pranie)
  • dwa podkoszulki (średnio zabrudzone pranie)
  • trzy podkoszulki (silnie zabrudzone pranie).

Poniższa infografika przedstawia poszczególne symbole zamieszczane na opakowaniach.

symbole-na-proszkach

Aby uzyskać najlepsze efekty prania należy dostosować ilość detergentu do stopnia twardości wody, zgodnie z zasadą: im wyższa twardość wody, tym więcej środków piorących należy wsypać. Na opakowaniach detergentów do prania znajdują się wskazówki na temat prania ekonomicznego i przyjaznego dla środowiska. Te oznaczenia to efekt prowadzonej od 1998 roku kampanii Washright. Kampania wpłynęła na producentów, którzy zaczęli umieszczać symbole na proszkach oraz płynach do prania. Dodatkowo sprawiła, że ludzie uświadomili sobie, że precyzyjne dozowanie gwarantuje oszczędności, lepsze efekty prania oraz minimalizuje negatywny wpływ detergentów na środowisko naturalne.

Symbole na detergentach – poznaj je wszystkie

Na opakowaniach oraz etykietach proszków i płynów do prania producenci umieszczają różne oznaczenia. Te najważniejsze przedstawia poniższa grafika.

Oprócz wymienionych powyżej na opakowaniach mogą się także pojawić informacje o składzie produktów oraz szczegółowe informacje o ich stosowaniu. Dobrym źródłem informacji o konkretnych produktach danej firmy jest jej strona internetowa. Pytania i uwagi można również kierować na bezpośredni adres korespondencyjny firmy produkującej detergent umieszczony na etykiecie.

Pranie – jakie objaśnienia znajdują się na metkach?

Zanim włożysz swoje ulubione spodnie, bluzę czy koszulę do bębna pralki warto sprawdzić informacje zamieszczone na przyszytej metce. To cenne wskazówki dotyczące prania, zwłaszcza że nie wszystkie środki piorące można wykorzystać do każdego rodzaju tkanin. Producenci stosują różne, ale zazwyczaj standaryzowane symbole. Na metkach znajdują się wskazówki jak prać daną tkaninę, czy można ją suszyć, wirować itd. Zazwyczaj informacje odnoszą się do prania średnio zabrudzonych tkanin w średnio twardej wodzie.

Zanim rozpoczniesz pranie, zwróć uwagę na cztery poniższe czynniki:

  • jakość wody
  • stopień zabrudzenia ubrań
  • pojemność pralki
  • ilość pranych ubrań (nie za dużo, nie za mało).

W każdym gospodarstwie domowym przydadzą się:

  • proszek lub płyn do prania białej bielizny
  • środek do prania tkanin kolorowych
  • środek do prania tkanin delikatnych np. wełnianych
  • środek wybielający
  • chusteczki wyłapujące kolor i pomagające usuwać brud.

Na rynku dostępne są także uniwersalne środki piorące w formie płynów do prania, które nie zawierają wybielaczy. Ich działanie jest znacznie słabsze niż np. proszku do prania białych tkanin. Warto mieć tę kwestię na uwadze zwłaszcza piorąc śnieżnobiałe obrusy, ścierki kuchenne, prześcieradła czy ręczniki.

Poniższa grafika przedstawia najczęściej spotykane symbole dotyczące prania, prasowania, suszenia, wirowania, wybielania oraz prasowania.

Dodatkowe elementy graficzne na etykietach

Oprócz symboli wymienionych powyżej na etykietach mogą się znaleźć także inne oznaczenia. Jakie? Zobaczcie poniżej.

Powyższy symbol można spotkać na detergentach do prania, a także płynach do ręcznego czy automatycznego mycia naczyń. Środek z takim oznaczeniem działa drażniąco na oczy lub skórę, dlatego często znajduje się dodatkowo dopisek: „W razie konieczności zasięgnięcia porady lekarza należy pokazać pojemnik lub etykietę” oraz „Chronić przed dziećmi”.

Te symbol zamieszczany na detergentach do prania oraz płynnych detergentach do ręcznego mycia naczyń oznacza, że może on działać toksycznie na organizmy wodne i wywoływać długotrwałe skutki. Uzupełnieniem opisu może być dopisek: „Chronić przed dziećmi”, „Unikać uwolnienia do środowiska” czy „Zawartość/pojemnik usunąć do…”.

Od 2015 roku specjalne, nowe oznaczenia na detergentach są obowiązkowe. Instrukcja użycia oraz inne, dodatkowe wskazówki dotyczące bezpieczeństwa zaczęły się pojawiać na etykietach i opakowaniach w państwach UE od czasu wprowadzenia unijnego rozporządzenia „CLP”. Warto poznać znaczenie symboli znajdujących się na opakowaniach proszków do prania, aby tekstylia domowe pozostały zawsze nieskazitelnie czyste.

[Głosów:15    Średnia:2.4/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKupno domu
Następny artykułFirmy budujące domy
Redakcja Przytulny.pl
Zawodowo dekoratorka wnętrz, prywatnie mama dwójki cudownych maluchów. Uwielbia styl skandynawski z dużą dozą przytulnych dodatków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here