Jak wybrać baterię do umywalki?

0
526
Jak wybrać baterię do umywalki

Umywalki są nieodłącznym elementem każdej łazienki. Aby jednak możliwe było swobodne korzystanie z tego akcesorium, ważne jest zamontowanie tam odpowiedniej baterii. Jednak co tak naprawdę znaczy odpowiednia? Podajemy kilka przykładów parametrów, na jakie warto zwrócić uwagę.

Po pierwsze: wysokość wylewki

Na jakiej wysokości umieścić baterię umywalkową? Wiele osób zastanawia się nad tym zagadnieniem. Nic dziwnego, ponieważ wysokość ustawienia wylewki przekłada się bezpośrednio na to, czy korzystanie z tego akcesorium będzie wygodne, czy może raczej nastręczy jakiegoś rodzaju trudności. A tych ostatnich nikt z nas przecież nie chce.

Dlatego też przyjęło się, że standardowa wysokość, na której powinna znaleźć się wylewka baterii, to od 25 do 35 cm nad krawędzią umywalki. Na jakiej wysokości powinny zatem znajdować się przyłącza? Zazwyczaj umywalkę umieszczamy na wysokości 75 cm nad podłogą, co daje nam przedział około 100-120 cm dla baterii umywalkowej.

Po drugie: rodzaj umywalki

Nikt z nas nie ma chyba wątpliwości, że kształt i rodzaj umywalki bardzo mocno wpływają na to, jaka bateria będzie do niej najlepiej pasowała. Inną dobierzemy bowiem do umywalki nablatowej o wąskich krawędziach, która przypomina misę, a inną do takiej, która jest prostokątna i ma szeroki rant. Jeszcze inne modele będą pasować do umywalek wolnowiszących, wpuszczanych w blat lub podblatowych.

Zastanawiając się nad tym, która bateria będzie najlepsza do danego rodzaju umywalki, należy zastanowić się nad dwiema kwestiami. Po pierwsze nad tym, co prezentuje się najbardziej estetycznie. Odpowiedni wygląd całej łazienki, z częścią umywalkową na czele, to podstawa do tego, by czuć się dobrze w takim pomieszczeniu. Warto także zastanowić się nad kwestiami technicznymi, ponieważ nie w każdej sytuacji każde rozwiązanie będzie tym idealnym. Możliwości techniczne mogą ograniczać wybór i wówczas lepiej po prostu kierować się tym, co jest najprostsze.

Po trzecie: możliwość obracania wylewką

Większość baterii umywalkowych nie pozwala na obracanie wylewką, przez co zawsze znajduje się ona na samym środku misy. Jeśli jednak jesteś zwolennikiem obracania wylewki, być może już na samym początku projektowania łazienki będziesz musiał wybrać w tym celu odpowiednią baterię, która daje taką możliwość.

Po czwarte: stojąca czy na ścianie?

Wybierając baterię do umywalki, musimy przede wszystkim zdecydować się na to, jak zostanie umieszczona, co nierozerwalnie wiąże się też z samym rodzajem umywalki oraz własnymi preferencjami. Na szczególną uwagę zasługują sobie obecnie baterie stojące, umieszczane na umywalkach lub blatach, które po prostu wyglądają bardzo elegancko i nowocześnie.

Wśród nich doskonałym przykładem będzie bateria umywalkowa wysoka Grohe, która pięknie uzupełni wygląd wszystkich nowoczesnych aranżacji. Warto dodać ją między innymi do umywalek nablatowych typu misa o wąskim i wysokim brzegu. Ustawiając wysoką baterię za misą, na samym blacie, uzyskamy zarówno funkcjonalne, jak i bardzo estetyczne połączenie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here