Farba do klinkieru – czym pomalować kostkę klinkierową?

0
21105
Farba do klinkieru

Płytki klinkierowe to bardzo eleganckie wykończenie wykorzystywane między innymi na elewacjach, ogrodzeniach i we wnętrzach. Tworzą iluzję ceglanej ściany, gdyż mają dokładnie taki sam skład jak cegła klinkierowa. Są odporne na wszelakie czynniki zewnętrze i niekiedy nie wymagają nawet impregnacji. Nadają się również do malowania – dzięki temu zabiegowi można błyskawicznie zmienić ich wygląd, a tym samym charakter danej powierzchni. Dowiedz się, jaka farba do klinkieru będzie najlepsza.

Malowanie klinkieru – dlaczego warto?

Klinkier zwykle sam z siebie jest bardzo odporny. Ma niską nasiąkliwość, dlatego nie pęka i nie odkleja się od podłoża nawet podczas niekorzystnych warunków. Nie szkodzą mu ani wysokie, ani niskie temperatury, wilgoć czy też promieniowanie UV. Dlatego jest to bardzo dobry (choć drogi!) materiał na elewację, niekiedy wykorzystywany również w innych miejscach. Zwykle kojarzy się z tradycyjną ceglaną barwą, ale może występować w bardzo wielu kolorach. Dzięki temu można go dostosować do indywidualnych preferencji w zakresie estetyki. Po co więc malować klinkier? Powodów może być kilka. Pierwsza, to chęć jego odświeżenia i zmiany wyglądu. To materiał długowieczny, a zatem zdecydowanie może się opatrzyć. Malowanie to bardzo łatwy i niedrogi sposób na nadanie mu zupełnie nowego życia.

Farba do malowania cegły klinkierowej może się też okazać przydatna, jeśli na powierzchni elewacji przez lata zebrały się głębokie zabrudzenia. Co prawda czyszczenie tego materiału nie jest bardzo trudne, ale zaniedbywanie tych zabiegów może negatywnie wpłynąć na jego wygląd. Ponadto farba do klinkieru może na nim utworzyć dodatkową warstwę ochronną, która przedłuży jego trwałość. Należy jednak najpierw wybrać odpowiedni produkt.

Jaka farba do płytek klinkierowych lub cegieł we wnętrzach?

Cegły lub płytki klinkierowe mogą stanowić wspaniałą dekorację wnętrz. Dobrze się prezentują zarówno w swoich naturalnych kolorach, jak i pomalowane. Zmiana ich barwy nie jest trudna. Farba do cegły klinkierowej znajdującej się wewnątrz powinna być przede wszystkim nietoksyczna. Dobrze sprawdzą się emalie akrylowe, które są niedrogie i łatwe w użyciu. Jeśli jednak cegła znajduje się w łazience lub w kuchni, lepiej wybrać farbę lateksową, która jest odporna na wilgoć i nadaje się do częstego zmywania.

Odpowiednia farba do płytek klinkierowych to jednak nie wszystko – należy również pamiętać o właściwym przygotowaniu powierzchni. Cegłę trzeba oczywiście dokładnie oczyścić, ale również zagruntować. Zwiększy to przyczepność i trwałość powłoki malarskiej.

Malowanie klinkieru

Farba do malowania klinkieru znajdującego się we wnętrzu nie musi być bardzo odporna. W pomieszczeniach, takich jak salon czy sypialnia, płytki lub cegły można pomalować łatwą w użyciu farbą akrylową.

Jaka farba do malowania cegły na zewnątrz?

Farba do płytek klinkierowych na zewnątrz musi spełniać nieco inne warunki, przede wszystkim w zakresie odporności na działanie czynników zewnętrznych. W tym przypadku najczęściej stosuje się specjalne farby elewacyjne, które są przystosowane do ekspozycji na promieniowanie UV, wysokie i niskie temperatury, a także wodę. Nadają się one również do odświeżania ogrodzeń, grilli, kwietników i innych elementów architektury zewnętrznej czy ogrodowej. Ponownie przed przystąpieniem do malowania trzeba oczyścić i wysuszyć powierzchnię. Następnie zaleca się jej zagruntowanie. Zawsze należy się kierować wskazaniami producenta co do możliwości zastosowania danej farby, a także metod jej wykorzystania. Sprawdź farby do malowania cegły klinkierowej dostępne na: https://polifarb.lodz.pl/pl/11836-cegla-klinkierowa

[Głosów:137    Średnia:2.2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here