Wyłaz dachowy – co należy o nim wiedzieć?

0
52913
Wyłaz dachowy – co należy o nim wiedzieć?

Według polskiego prawa wyłaz dachowy powinien znajdować się w każdym budynku. Do czego służy to nietypowe okno? Gdzie powinno być ulokowane? Jak wybrać optymalny wyłaz dachowy biorąc pod uwagę funkcjonalność i estetykę?

Czemu służy wyłaz dachowy?

Wyłaz dachowy to otwierane wyjście na dach, które umożliwia wygodne przeprowadzenie prac konserwacyjnych i napraw w razie takiej konieczności – dlatego właśnie jego obecność jest prawnym obowiązkiem. Najczęstszym zastosowaniem wyłazów dachowych jest umożliwienie wykonania pracy kominiarzowi. Ma on jeszcze jedną ważną funkcję. W przypadku kryzysowej sytuacji takiej jak pożar, a w bardzo ekstremalnym przypadku powódź, może stanowić dla osób przebywających w budynku drogę ewakuacji.

Gdzie najlepiej ulokować wyłaz dachowy?

Optymalnie, wyłaz dachowy powinien być ze względów praktycznych umieszczony jak najbliżej komina. Oczywiście ze względu na projekt budynku nie zawsze jest to możliwe. Wówczas należy pamiętać o tym, by dzięki zastosowaniu specjalnych akcesoriów możliwe było bezpieczne dostanie się do komina. Poniżej wyłazu dachowego umieszcza się więc specjalne profile, chroniące między innymi przed poślizgiem. W przypadku dużego kąta nachylenia dachu konieczne bywa także zastosowanie drabin i innych zabezpieczeń.

Wyłaz dachowy do pomieszczeń nieogrzewanych i ogrzewanych

Wyłaz dachowy może zostać umieszczony na strychu, z którego nie korzystamy lub w pomieszczeniu użytkowym znajdującym się na poddaszu. Wybierając określony model powinniśmy wziąć ten fakt pod uwagę. Ościeżnica wyłazu dachowego do pomieszczeń nieogrzewanych jest najczęściej wykonana jest z drewna sosnowego, a skrzydło z aluminiowego profilu z szybą zespolona. Dodatkowo wyłaz ma zintegrowany uniwersalny kołnierz uszczelniający.

Do pomieszczeń ogrzewanych stosuje się okna wyłazowe, które wyposażone są w szyby energooszczędne. Takie okna mogą być wykonane z drewna lub drewniano-poliuretanowe.

Jak wybrać odpowiedni wyłaz dachowy?

Czy obowiązek posiadania wyłazu dachowego negatywnie wpływa na aranżację domu? Wręcz przeciwnie – nowoczesne wyłazy dachowe pełnią funkcję przestronnych okien zapewniając panoramiczny widok na okolicę. Zresztą w tym kontekście atutem są wymagane wymiary wyłazu, czyli 0,8 m x 0,8 m jako minimalny rozmiar pokrywy oraz 0,8 m szerokości i 1,9 m wysokości po otwarciu okna. Uroku i funkcjonalności dodaje opcjonalne wyposażenie, o jakie możemy wzbogacić okna wyłazowe – między innymi markizy, rolety czy moskitiery.

Ze względu na znaczne rozmiary tego nietypowego okna, ważną rolę odgrywa jego ergonomia. Współczesne wyłazy dachowe bywają na przykład wyposażane w specjalne gazowe siłowniki, które pomagają w ich otwieraniu. Wyłaz dachowy powinien także zawierać wygodną klamkę i możliwość wielostopniowej regulacji nachylenia klapy. Dodatkowym udogodnieniem bywa wentylacja z filtrem powietrza. Warto zwrócić także uwagę na ewentualną opcję blokowania klamki, by uniemożliwić otwarcie wyłazu dachowego dzieciom.

[Głosów:2    Średnia:4/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBalustrady kute – klasyka i bezpieczeństwo
Następny artykułJakie meble do domu?
Redakcja Przytulny.pl
Zawodowo dekoratorka wnętrz, prywatnie mama dwójki cudownych maluchów. Uwielbia styl skandynawski z dużą dozą przytulnych dodatków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here