Jak zorganizować funkcjonalny ogród zimowy?

0
1111
Jak zorganizować funkcjonalny ogród zimowy

Ogród zimowy, inaczej oranżeria, to miejsce łączące przestrzeń mieszkalną z częścią zewnętrzną. Można pokusić się o nową budowlę, której fundamentem będzie np. taras. Innym rozwiązaniem jest stworzenie oranżerii, której jednym z boków będzie ściana domu. Wiele zależy od tego, czy ma to być zimowy ogród użytkowany sezonowo, czy całorocznie.

Jak zorganizować funkcjonalną przestrzeń? Co powinno się w niej znaleźć i na jakie elementy wyposażenia warto stawiać?

Oranżeria użytkowana sezonowo

Gdy w grę wchodzi stworzenie oranżerii użytkowanej sezonowo, będziemy stawiać głównie na elementy wyposażenia charakterystyczne dla przestrzeni zewnętrznej. W takich miejscach, które mają za zadanie pozwolić na cieszenie się ogrodem w chłodniejszej porze, zwykle nie stosuje się ogrzewania. Oranżeria sezonowa przylega do domu, ale jest od niego oddzielona w taki sposób, by wnętrze nie podlegało wychłodzeniu.

W ogrodzie zimowym tego rodzaju doskonale sprawdzają się meble ogrodowe. Można wybierać wśród propozycji bazujących na drewnie lub metalu. Ciekawym rozwiązaniem są droższe, ale bardzo trwałe i ciekawe wizualnie meble z technorattanu, które dostępne są w ofercie sklepu https://bazkar.pl/. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by postawić na produkty plastikowe, wiklinowe, rattanowe. W końcu przestrzeń ta nie jest narażona na działanie czynników zewnętrznych.

Do wybranych mebli warto dobrać ciepłe koce polarowe, które ogrzeją chłodniejszą porą. Znajdzie się tu miejsce na kwiaty i rośliny sezonowe oraz te, które nie są w stanie przetrwać zimy w przydomowym ogrodzie. Dekoracje i wszelkiego rodzaju dodatki to już kwestia indywidualna. Skoro jednak oranżeria pozostaje częścią przylegającą do przestrzeni mieszkalnej, jej aranżacja powinna być w miarę spójna z wystrojem pobliskiego wnętrza.

Oranżeria całoroczna

Całoroczna oranżeria to już o wiele większe możliwości pod względem urządzania. Może ona stanowić przedłużenie przestrzeni mieszkalnej. Z jednej strony oszklona, od podłogi aż po sufit, z drugiej zaś otwarta na kuchnię z jadalnią lub salon.

Tutaj można stworzyć typowy ogród zimowy, ale z ogrzewaniem, by korzystać z niego równie komfortowo, co z pozostałych części domu. Innym pomysłem jest zaadaptowanie oranżerii na przestrzeń do relaksu lub domowe miejsce pracy. To nie tylko ciekawa wizualnie forma, ale i mająca o wiele więcej innych zalet. Praca w takim miejscu staje się czystą przyjemnością!

Całoroczna oranżeria może być wyposażona w tradycyjne meble. W zależności od tego, czy będzie tu salon, jadalnia, czy domowe biuro, postawimy stół i krzesła lub biurko i fotel biurowy. Idealne wyposażenie do tego celu znajdziemy w sklepie DomIDeko.pl.

Praktyczne wskazówki

Zanim zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie i wymarzony projekt, zorientujmy się, czy wybrana koncepcja nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.

Niezwykle ważna jest także ocena wytrzymałości tarasu bądź fundamentów. Być może trzeba będzie coś dobudować, zmienić, dodatkowo zainstalować lub zastosować mocniejsze i trwalsze surowce. Chodzi przecież o to, by było tu nie tylko przyjemnie i funkcjonalnie, ale również bezpiecznie. Ta część domostwa będzie się zmagać z narażeniem na bezpośrednie działanie warunków atmosferycznych, więc nie ma tu miejsca na kompromisy, bo oranżeria w dużej mierze składa się ze szklanych ścian. Wiatr, zalegający śnieg, opady, duże naprężenia – o tym nie można zapominać.

Oranżerię można stworzyć samodzielnie bądź z pomocą specjalistów. Niezależnie od finalnej decyzji, pamiętajmy o jej przeznaczeniu, częstotliwości użytkowania oraz przemyślanej aranżacji.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here