Sprężarki powietrza w przemyśle i pojazdach

0
1148

Sprężone powietrze służy nie tylko do pompowania opon samochodów osobowych, ale także jest bardzo szeroko stosowanym medium do zasilania urządzeń produkcyjnych w zakładach przemysłowych. Za pomocą sprężonego powietrza napędzane są siłowniki, które wprawiają w ruch rozmaite mechanizmy, takie jak zasuwy, klapy, czy też dźwignie.

Najważniejszym urządzeniem w instalacji sprężonego powietrza jest sprężarka kompresor, której zadaniem jest sprężenie powietrza do takiej wartości, aby było ono przydatne do zasilania maszyn i urządzeń. Rodzajów sprężarek jest dużo, możemy się o tym przekonać oglądając ofertę na sprężarki ze sklepu barracuda.sklep.pl. Znajdujące się tam kompresory powietrza są pogrupowane na kilka rodzajów. Między innymi sprężarki tłokowe, śrubowe i wiele innych rodzajów. Sprężarki są napędzane poprzez silnik elektryczny lub spalinowy.

Na zakładach produkcyjnych najczęściej używa się silnika elektrycznego, jednak w przypadku sprężarek mobilnych, które są często potrzebne w miejscach, gdzie nie ma prądu, bardziej sprawdzi się silnik spalinowy, napędzany paliwem. Za jego pomocą wprawiany jest w ruch wał poruszający tłokami, które sprężają powietrze. W bardziej nowoczesnych sprężarkach rolę wału zastępują śruby sprężające, które bardziej wydajnie dokonują tej operacji.

Parametrami każdej sprężarki jest wartość jej kompresji podawana w barach i wydajność w metrach sześciennych powietrza na minute. Aby możliwe było zasilanie urządzeń produkcyjnych stałym ciśnieniem, niezbędne jest uzyskanie odpowiedniej wydajności, która będzie policzona tak, aby nie zabrakło nigdy powietrza w układzie. Kompresory powietrza są także używane w ciężarówkach i innym dużym sprzęcie mechanicznym, dzięki temu mogą one napędzać niektóre elementy pneumatyczne pojazdów. Duże pojazdy posiadają na przykład hamulce pneumatyczne, a do ich prawidłowego działania, niezbędne jest odpowiednie ciśnienie w układzie powietrza, które generuje znajdująca się w samochodzie sprężarka powietrza, napędzana silnikiem spalinowym.

Źródło: https://barracuda.sklep.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here