Różne typy plis okiennych. Na które warto zwrócić uwagę?

0
481
Różne typy plis okiennych

Plisy okienne to jeden z ciekawych rodzajów rolet, które możemy zainstalować w swoim domu. Odznaczają się bardzo ciekawym wyglądem i wysoką funkcjonalnością, która często sprawia, że są chętniej wybierane niż inne typy rolet. Zobaczmy zatem, na jakie ich cechy warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności.

Plisy do okien pionowych i plisy na okna dachowe

Okna dachowe to bardzo popularne rozwiązanie we współczesnych domach. Pozwalają cieszyć się dostępem do światła dziennego oraz wygodą używania nawet w tych domach, w których dach na poddaszu schodzi bardzo nisko po podłogi, a konstrukcja nie pozwala na zastosowanie żadnego innego rodzaju okna. Niestety jeszcze przed kilkunastoma laty okna dachowe, choć bardzo funkcjonalne, pozbawione były możliwości zainstalowania rolet i zawsze dawały maksymalną ilość światła. Na szczęście obecnie istnieje możliwość założenia rolet również na okna dachowe, między innymi właśnie plis.

Plisy okienne możemy bowiem podzielić na dwa rodzaje: dedykowane do okien pionowych i do okien dachowych. Wszystkie instalowane są w taki sposób, aby ich boczne partie znajdowały się w prowadnicach, co umożliwia nie tylko łatwe przesuwanie, ale też utrzymanie ich idealnie blisko szyby. W ten sposób niezależnie od ustawienia okna możemy cieszyć się tak samo eleganckim wyglądem plis.

Oba rodzaje możesz znaleźć na stronie https://rolety24.net/plisy.

Zwijanie plis jako ich atut

Plisy okienne, w przeciwieństwie do klasycznych rolet, mogą być zwijane zarówno od góry, jak i od dołu. Dzięki temu harmonijkę możemy umieścić dokładnie w dowolnym miejscu: zarówno na górze okna, jak i w jego dolnej części, a nawet – jeśli tego chcemy – w środkowej. W ten sposób możemy regulować zarówno ilość dopływającego światła, jak i miejsce, w którym będzie się ono wlewać do środka pokoju. Co więcej, taka swoboda w ustawianiu plis sprzyja ich estetycznemu i bardzo ozdobnemu wyglądowi.

Regulacja napływającej ilości światła i ciepła

Z wyżej opisaną zaletą plis łączy się kolejna, czyli dowolna regulacja ilości wpadającego światła. Plisy możemy rozwijać i zwijać w zależności od potrzeb na dowolną wysokość. Co więcej, ich powierzchnia typu harmonijka, doskonale odbija światło i jeśli zależy nam na izolacji termicznej, z pewnością będzie także bardzo pomocna.

Na szczególną uwagę zasługują w tym względzie plisy podgumowane, które jeszcze mocniej pełnią rolę termoizolacyjną. Po zasłonięciu nimi całej wysokości szyby będziemy cieszyć się zarówno idealnym zaciemnieniem pokoju, jak i uchronimy się przed dopływem nagrzewającego promieniowania słonecznego.

Ochrona przed wścibskimi przechodniami

Rolety typu plisy mogą być odpowiednie w szczególności dla osób, które mieszkają na parterze i cierpią z powodu przechodniów, którzy idąc, zaglądają im do mieszkania. Wystarczy umieścić plisy w dolnej części okna tak, aby zasłoniły je powyżej miejsca spoglądania. W ten sposób ograniczymy możliwość podglądania naszego życia, a jednocześnie pozostawimy sobie górną część okna do tego, aby wpuszczać do pomieszczenia potrzebne światło słoneczne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here