Czy instalacje fotowoltaiczne nadają się do grzania wody?

0
630
Instalacje fotowoltaiczne

Instalacje fotowoltaiczne najczęściej są kojarzone z przetwarzaniem energii słonecznej w prąd wykorzystywany do zasilania urządzeń elektrycznych w domu. Jednak czy można wykorzystywać fotowoltaikę do grzania wody? Okazuje się, że tak i to bez konieczności instalowania skomplikowanych urządzeń i przetworników.

Jak wykorzystywać instalację fotowoltaiczną do grzania wody?

Instalacje fotowoltaiczne jak najbardziej nadają się do ogrzewania wody w gospodarstwie domowym. By było to możliwe, wystarczy zamontować odpowiednie panele oraz przetwornicę, która przekształci stałe napięcie w zmienne. Kompleksowa instalacja fotowoltaiczna z sigmapolska.pl, składająca się z 4-8 paneli słonecznych pozwoli zasilić bojler o mocy 3 kW i sprostać zapotrzebowaniu na energię elektryczną dla kilkuosobowej rodziny.

Instalacja fotowoltaiczna do grzania wody działa w systemie off-gird, co oznacza, że panele nie wymagają podłączenia do sieci energetycznej. Fotowoltaika wykorzystywana w tym celu działa bezobsługowo i wymaga jedynie zamontowania sterownika do grzania wody w bojlerze.

Czy grzanie wody z fotowoltaiki jest opłacalne?

Należy pamiętać, że założenie instalacji fotowoltaicznej jest dosyć kosztowne, jednak bardzo często zwrot zainwestowanych pieniędzy następuje w ciągu kilku lat. Ponadto fotowoltaiczne ogrzewanie wody nie wymaga pobierania z paneli zbyt dużej mocy, ponieważ zwykle dzienne zapotrzebowanie na energię do tego celu wynosi nie więcej niż 6 kWh. Dlatego założona instalacja fotowoltaiczna wcale nie musi być sporych rozmiarów.

Watro jednak wykorzystywać instalację fotowoltaiczną nie tylko do ogrzewania wody, ale także do oświetlenia pomieszczeń i zasilania urządzeń w domu — takich jak lodówka, pralka, telewizor czy komputer. W ten sposób cały zgromadzony prąd zostanie właściwie spożytkowany, a rachunki za elektryczność znacznie się obniżą.

Natomiast korzystanie tylko z zestawu fotowoltaicznego do grzania wody sprawi, że po zgromadzeniu odpowiedniej ilości energii grzałka się wyłączy, a zebrana w panelach energia się zmarnuje. Dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem jest założenie nieco większej instalacji fotowoltaicznej na dachu lub w ogrodzie i zasilenie całego domu prądem pozyskiwanym z paneli słonecznych.

Zalety instalacji fotowoltaicznej do grzania wody

Wykorzystywanie instalacji fotowoltaicznej do grzania wody ma wiele zalet. Należą do nich m.in.:

  • Uniezależnienie gospodarstwa domowego od podwyżek kosztów za energię elektryczną potrzebną do ogrzania wody;
  • Zestaw fotowoltaiczny do grania wody jest bezobsługowy i odporny na awarię;
  • Domownicy nie muszą obawiać się, że zabraknie ciepłej wody podczas przerw w jej dostawie;
  • Instalacja fotowoltaiczna działa niezależnie od pory roku.

Korzystanie z fotowoltaiki do grzania wody wydaje się stanowić świetne rozwiązanie zwłaszcza dla tych gospodarstw domowych, w których używa się energii elektrycznej do ogrzewania wody.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here