Jak dbać o trawnik, by był ozdobą domu?

0
826
Jak dbać o trawnik

Jeśli marzymy o tym, by nasz trawnik był piękny, musimy regularnie o niego dbać. Trawnik, który jest systematycznie koszony i odpowiednio nawożony, potrafi być prawdziwą ozdobą domu i przyciągać wzrok przechodniów. Zadbany trawnik jest też odpowiednim tłem dla reszty naszej roślinności, stanowiąc dla niej elegancki „dywan”. Jak zatem pielęgnować naszą trawę wokół domu, by móc cieszyć się jej pięknem?

Koszenie to podstawa

Najważniejsze czynności jakie w ciągu roku wykonujemy przy naszym trawniku to koszenie, podlewanie oraz nawożenie. Zdecydowanie najwięcej czasu poświęcamy na koszenie trawy. Jeśli mamy dużą działkę, potrafi to być naprawdę wymagające zadanie. Należy wykonywać tę czynność systematycznie, przy pomocy dobrej jakości kosiarki. W zależności od naszych potrzeb możesz zdecydować się na kosiarkę elektryczną lub spalinową. Tak czy siak, jedną z najważniejszych rzeczy jest to, by ostrza w kosiarce były dobrze naostrzone. Jeśli jesteś posiadaczem nowego trawnika, musisz pozwolić trawie urosnąć na ok. 10 cm i dopiero wtedy skróć ją po raz pierwszy o maksymalnie 2 cm. Powtórz tę czynność w taki sposób jeszcze dwa razy, a następnie zejdź do zaplanowanej przez siebie wysokości. Pamiętaj, że w przypadku suchych i gorących dni, nie należy ścinać trawy zbyt krótko.

sadzenie trawy

O czym także należy pamiętać?

Równie ważnym zadaniem jest odpowiednie nawożenie i podlewanie trawnika. Nawożenie dostosowane do wybranej przez nas trawy, pozwoli jej szybko się zakorzenić i rozkrzewić. Nowo zasianą trawę nawozimy specjalnym nawozem na początku jesieni. Przeznaczony do takich zadań nawóz jesienny ma sporo potasu, a mało azotu, co pozwala lepiej przygotować rośliny do zimy. Wiosną z kolei rozsypujemy na trawniku nawóz wieloskładnikowy o większej zawartości azotu, ważne jest, by zrobić to równomiernie, by trawa rosła jednakowo pod względem koloru i wielkości. Na rozwój trawy ma też ogromny wpływ odpowiednie jej podlewanie. Nie wystarczy, że raz na jakiś czas zalejemy ogród wodą. Nawilżać ziemię trzeba regularnie, tak, by nie dopuścić do przesuszenia podłoża. Ważne jest zatem, by robić to systematycznie rozproszonym strumieniem wody. Jeśli masz duży trawnik najlepiej zdecydować się na automatyczny system nawadniania z czujnikami wilgotności. Przy podlewaniu trawy stosujemy tę samą zasadę co przy podlewaniu innych roślin – nigdy w pełnym słońcu.

Co w razie problemów z trawnikiem?

Niestety bardzo często zdarza się, zwłaszcza gdy trawnik ma już kilka lat, że konieczny jest zabieg napowietrzenia trawnika, przy pomocy odpowiedniego urządzenia. Dzięki ogromnej ofercie na https://jokergroup.pl bez problemu znajdziesz urządzenie dostosowane do Twoich potrzeb. Aeracja i wertykulacja trawnika są konieczne, gdy na trawniku powstaje warstwa twardych i zbitych pędów oraz obumarłych kawałków roślin. Tworzą one skorupę, która utrudnia dostęp powietrza do korzeni oraz zatrzymuje wodę. Dobry aerator do trawy pomoże Ci uniknąć rozwoju chorób grzybiczych i zniszczenia trawnika. Po zgrabieniu darń należy naciąć wertykulatorem lub nakłuć aeratorem. Jeśli twój trawnik jest szary i przesuszony, aerator do trawy pomoże Ci w pielęgnacji, która przywróci mu blask.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here