Dlaczego warto inwestować w fotowoltaikę?

0
1459
Dlaczego warto inwestować w fotowoltaikę

O fotowoltaice możemy w ostatnim czasie usłyszeć bardzo wiele. Coraz więcej właścicieli domów wolno stojących, a także przedsiębiorców decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych. Dlaczego warto rozważyć zainwestowanie w fotowltaikę?

Rosnące ceny prądu

Podstawowym zadaniem fotowoltaiki jest zaopatrzenie domowników bądź firm w prąd. Niektórzy wykorzystują także pozyskaną energię do ogrzewania pomieszczeń, jednak w dalszym ciągu główną rolą fotowltaiki jest dostarczanie prądu do naszych gniazdek. Nie jest tajemnicą, że ceny energii elektrycznej w ostatnich latach znacznie wzrosły. Co gorsza, w kolejnych latach możemy spodziewać się kolejnych wzrostów. Tymczasem decydując się na fotowoltaikę możemy pozyskiwać energię elektryczną całkowicie za darmo. Nie oznacza to co prawda, że nasze rachunki za prąd zmaleją do zera, wszak pewną ich część stanowią opłaty stałe, które są niezależne od ilości pobranej od dystrybutora energii. Niemniej jednak w sytuacji, gdy fotowoltaika zaspokaja w większym stopniu nasze zapotrzebowanie na prąd, rachunki z elektrowni mogą wynieść około 300 zł w skali roku. Co więcej, fotowoltaika pozwala niemal całkowicie uniezależnić się od dostawcy prądu. O ile przerwy w dostawie energii nie są tak dotkliwe dla gospodarstw domowych, o tyle w przypadku firm produkcyjnych straty mogą być naprawdę duże.

Ekologiczne źródło energii

Już od kilku lat specjaliści alarmują, że powinniśmy zacząć korzystać z odnawialnych źródeł energii. Zapotrzebowanie energetyczne jest obecnie tak wysokie, że tradycyjne źródła energii są już na wyczerpaniu. Co więcej, ich wydobycie oraz eksploatacja przyczyniają się do degradowania środowiska naturalnego. Dotychczas korzystanie z odnawialnych źródeł energii było zazwyczaj poza naszym zasięgiem – ostatecznie mało kto mógł pozwolić sobie na przykład na wybudowanie farmy wiatraków. Tymczasem fotowoltaikę może zamontować na dachu swojego domu niemal każdy. Społeczeństwo staje się coraz bardziej świadome ekologicznie, dlatego ważne są dla nas nie tylko kwestie finansowe, ale także ochrona naszej planety.

Dodatkowe informacje: Fotowoltaika 4oze.pl – zobacz więcej informacji o tym, jak działają panele fotowoltaiczne

Jeszcze więcej oszczędności

Rozwój fotowoltaiki w Polsce szeroko wspierają rządzący, umożliwiając nam pozyskanie na nią dotacji. W wielu przypadkach możemy otrzymać aż 5 000 zł, które przeznaczymy na zakup paneli fotowoltaicznych bądź sfinansowanie usługi ich montażu. Co więcej, wydatki poniesione na fotowoltaikę możemy odliczyć od podatku dochodowego w kwocie aż 53 000 zł. Odliczeń mamy prawo dokonać w ciągu 6. lat od końca roku, w którym ponieśliśmy pierwszy wydatek. Odliczenia dokonujemy w rocznej deklaracji podatkowej. Oczywiście aby móc skorzystać z ulgi, musimy spełnić warunki zapisane w ustawie. Dotyczą one między innymi własności nieruchomości oraz celu, w jakim jest ona użytkowana. Z ulgi termomodernizacyjnej nie mogą skorzystać przedsiębiorstwa, jednak mają one prawo do zaliczania w koszty uzyskania przychodów amortyzacji paneli fotowoltaicznych. Oznacza to, że dzięki fotowoltaice każdy może wiele zaoszczędzić i to nie tylko na rachunkach za prąd.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here