Zapach wilgoci i stęchlizny – jak się go pozbyć?

0
2024
Zapach wilgoci i stęchlizny

Zapach stęchlizny i wilgoci kojarzy nam się z bardzo nieprzyjemnymi doświadczeniami. Najczęściej odczuwamy go w starych budynkach, szczególnie tych niezamieszkiwanych przez dłuższy czas. Jak pozbyć się tego zapachu? Czy są na niego jakieś sprawdzone i skuteczne sposoby?

Najważniejsze jest źródło

Aby zapach udało się skutecznie zniwelować, konieczne jest zlokalizowanie jego źródła. Samo wystąpienie stęchlizny świadczy o tym, że poziom wilgoci jest wysoki. To z kolei jest prostą drogą do rozwoju niezwykle niebezpiecznej dla naszego zdrowia pleśni. Jeżeli w Twoim domu odczuwasz nieprzyjemny zapach stęchlizny, w pierwszej kolejności upewnij się, czy źródłem tych zapachów nie są podłogi lub ściany. Najłatwiej to sprawdzić, odsuwając od ściany meble. Jeśli zauważyć widoczne przebarwienia, będzie to oznaczać, że znalazłeś przyczynę problemu. Oprócz podłóg, w kręgu podejrzeń znajdują się wszelkie elementy tapicerowane, a także dywany czy zasłony. Jak pozbyć się zapachu wilgoci, gdy znamy już jego źródło?

Mamy źródło- i co dalej?

Sprawa jest prosta- kiedy znajdziesz źródło nieprzyjemnego zapachu, cały element musisz po prostu usunąć. Jeśli jest to dywan czy zasłona, sprawa jest dość prosta. Nieco gorzej jest jednak, gdy przykry zapach wydzielają z siebie np. meble. Pamiętaj, że meble z surowego drewna chłoną wilgoć z otoczenia jak gąbka. Nawet, jeśli pozornie je wysuszysz, zalążki grzybów mogą się odnawiać. Najbezpieczniej jest więc po prostu wyrzucić zawilgocony element.

Co jednak w przypadku, gdy wilgoć dotyczy podłogi? Trudno tu mówić o jej wyrzuceniu. W takim przypadku pozostaje gruntowny remont. Jeśli na ścianach jest boazeria, należy ją zdjąć, podobnie, jak tapetę. Ściany należy następnie wyszorować przy użyciu specjalistycznego środka grzybobójczego. Kiedy wyschnie, możesz przystąpić do malowania. Jeśli sprawa dotyczy np. parkietu, najrozsądniej jest oddać sprawy w ręce profesjonalistów.

Co jeszcze możesz zrobić, by pozbyć się przykrego zapachu?

Przede wszystkim, zadbaj o higienę i piękny zapach w całym pomieszczeniu. Umyj wszystkie meble, dokładnie przewietrz wnętrze. Jeśli zrobisz to wszystko sumiennie i dokładnie, problem powinien zniknąć na dobre. Zawsze możesz skorzystać z usług specjalistycznej firmy sprzątającej, która dysponując profesjonalnymi środkami, potrafi zdziałać cuda. Warto podkreślić, że zapach stęchlizny jest nie tylko nieprzyjemny i przykry, ale także szkodliwy, gdyż zawsze oznacza występowanie wysokiego poziomu wilgoci. Ta z kolei przyczynia się do szybkiego namnażania się bakterii i grzybów, które są dla nas dużym niebezpieczeństwem.

Skutecznym sposobem na usunięcie brzydkiego zapachu wilgoci i stęchlizny jest zastosowanie dobrej jakości oczyszczacza powietrza. Odpowiednio dobrana kombinacja filtrów węglowych i HEPA pozwoli Ci pozbyć się nie tylko brzydkiego zapachu, ale także wirusów, pleśni i bakterii, które mogły dostać się do powietrza w pomieszczeniu. Oczyszczacz powietrza to skuteczny sposób na zapewnienie czystego i zdrowego powietrza w twoim domu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here