6 typowych błędów przy zastosowaniu lustra we wnętrzu

0
1547

Lustro to obowiązkowy element w każdym wnętrzu. Mówiąc o lustrze nie mamy na myśli tylko jego praktycznego zastosowania, czyli – odbiciu naszej twarzy i sylwetki, ale także o „stronie” – wizualnej – dekoracji oraz zastosowania w celu modyfikacji proporcji pomieszczenia. Architekt wnętrz z Warszawy Magda Knappe podpowiada, jak uniknąć najczęstszych błędów przy zastosowaniu lustra.

Błąd 1: Rama nie pasuje do stylu wnętrza

Lustro często nie staje się pełnoprawną częścią wystroju ze względu na źle dobraną ramę. Na przykład rzeźbiona drewniana rama świetnie wygląda w klasycznym wnętrzu, ale w stylu minimalistycznym będzie wyglądać zbyt pretensjonalnie i pompatycznie – w tym przypadku kontrast nie będzie wyglądał dobrze, a lustro po prostu przeciąży pomieszczenie.

Jeśli masz wątpliwości, jaki rodzaj ramy stanie się odpowiednią ozdobą, wybierz prostą jednokolorową ramę. Niektóre style wymagają zastosowania luster bez ram. Na przykład we wnętrzu w stylu skandynawskim, minimalistycznym lub hi-tech bardzo częste jest powieszenie lustra bez ramy.

Ważny jest również kolor. Czarny to bezpieczny wybór – praktycznie w każdym wnętrzu będzie odpowiedni. Możesz też wybrać ramę pasującą do ścian, o kilka odcieni jaśniejszą lub ciemniejszą. W takim przypadku rama nie stanie się elementem kontrastującym w pomieszczeniu, ale harmonijnie go dopełni, nie rzucając się w oczy.

Projektant wnętrz radzi, że jeśli chodzi o materiał, najgorzej wygląda plastik – automatycznie obniża on wartość wnętrza i sprawia, że ​​jest bez smaku. Najlepiej wybrać metalową lub drewnianą ramę. A jeśli jesteś fanem niebanalnych i oryginalnych rozwiązań, zwróć uwagę na skórzany pasek, na którym można powiesić lustro.

Błąd 2: Rozmiar nie jest proporcjonalny do wyposażenia w pobliżu

Lustro może zgubić się w przestrzeni, jeśli zostanie umieszczone obok sofy, szafy lub umywalki, których wymiary są zauważalnie większe niż jego własne. Będzie to bardzo irytujące, przez co wnętrze wyda się nieprzemyślane.

Aby tego uniknąć, weź pod uwagę rozmiar i proporcje wszystkich przedmiotów w pomieszczeniu. Na przykład, jeśli chcesz powiesić lustro nad sofą, wybierz duże poziome lustro lub skomponuj zestaw luster z kilku małych.

We wnętrzu łazienki zachowamy równowagę, jeśli lustro będzie tej samej szerokości co umywalka lub będzie nieco węższe. W przedpokoju należy wziąć pod uwagę bliskość lustra do drzwi i szafy. Ponieważ te elementy są wydłużone, lustro również powinno mieć podobny kształt.

Zobacz również ciekawy artykuł https://projektowaniewnetrz24.eu/projekt-salonu-architekta-wnetrz-slow-kilka

Błąd 3: Brak harmonii z wnętrzem

W niektórych mieszkaniach lustro po prostu wisi na gołej ścianie i nic się w nim nie odbija. Taki układ sprawia, że ​​jest nudne, poza tym wydaje się, że w ogóle tu nie pasuje. Dlatego pamiętaj, że lustra powinny harmonijnie współgrać z przestrzenią.

Zawieś je w taki sposób, aby w lustrze odbijało się światło słoneczne – dzięki temu pomieszczenie wyda się wizualnie większe i jaśniejsze. Inną opcją są meble naprzeciwko lustra, zasłony lub plakaty czy obrazy, które odbijają się w lustrze. To rozwiązanie jest szczególnie ważne w przypadku wąskiego pomieszczenia – w tym przypadku powierzchnia odbijająca optycznie poszerzy pomieszczenie.

Błąd 4: Nieprawidłowa odległość od mebli i podłogi

Jeśli w pokoju wisi lustro, człowiek odruchowo spróbuje zobaczyć w nim własne odbicie, niezależnie od tego, czy teraz tego potrzebuje, czy nie. I tutaj bardzo ważnym punktem jest wysokość, na której znajduje się lustro: jeśli wisi zbyt nisko, będziesz musiał pochylić się, aby zobaczyć swoją twarz, a jeśli wisi zbyt wysoko, przeciwnie, stanąć na palcach. Jest to niewygodne i zaczyna irytować po kilku dniach używania lustra w ten sposób.

Dlatego lustro powinno znajdować się gdzieś na wysokości 1/3 ściany. Unikaj zbyt bliskiego sąsiedztwa z dużymi meblami – w końcu lustro jest samodzielnym elementem wnętrza i potrzebuje wolnej przestrzeni. Zawsze zostawiaj co najmniej 20-30 cm wolnej przestrzeni wokół ramy. Jest jednak wyjątek od reguły – mówimy o galerii obrazów i plakatów, w której znalazło się lustro.

Może Cię też zainteresować https://projektowaniewnetrz24.eu/projekt-lazienki-marmur

Błąd 5: Nie bierze się pod uwagę komfortu psychicznego

Wybierając lokalizację lustra, należy wziąć pod uwagę komfort osób mieszkających w domu. Na przykład szafa z lustrzanymi drzwiami z boku łóżka może powodować dyskomfort psychiczny, a nawet przerażać, jeśli nagle obudzisz się w nocy i zobaczysz swoje odbicie. To samo dotyczy złego umiejscowienia lustra umieszczonego w korytarzu – tak naprawdę nie chcesz się wzdrygać, gdy wchodzisz po ciemku do łazienki lub kuchni. Dlatego zanim powiesisz lustro, sprawdź, gdzie będzie dla niego najlepsze miejsce.

Ważnym elementem jest oświetlenie przy lustrze. Jeśli światło będzie ostre, zimne, skierowane od góry do dołu, wszelkie niedoskonałości sylwetki i skóry będą odbijać się w lustrze. Aby temu zapobiec, użyj miękkiego, ciepłego światła bocznego (kinkietów).

Błąd 6: Niewłaściwy kształt lustra

Wybierając kształt lustra należy pamiętać, że powinno dobrze komponować się z innymi przedmiotami znajdującymi się w pomieszczeniu. Na przykład, jeśli w pokoju znajdują się szafki, najlepszą opcją będą prostokątne i długie lustra, które pasują do kształtu drzwi. W przypadku wnętrza w stylu klasycznym czy glamour ważny będzie nie tyle kształt, co rama – dopuszczalne są, ozdobne, złote lub drewniane ramy. W pokoju z meblami o gładkich liniach świetnie będzie wyglądało owalne lub okrągłe lustro bez ostrych narożników. W high-tech można zastosować produkty o nietypowym, futurystycznym kształcie – dodadzą pikanterii i z powodzeniem uzupełnią istniejącą przestrzeń. Nowoczesne wnętrza sugerują obecność luster o różnych kształtach, połączonych w jedną harmonijną kompozycję na ścianie.

Po więcej ciekawych artykułów zapraszamy na stronę projektanta wnętrz.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here