Budowa domu – Formalności

0
2335
budowa domu formalności

Często myślimy, że budowanie domu wiąże się z ogromem formalności. Jednakże nie jest to do końca prawdą. Otóż, oczywiście jeśli bierzemy kredyt na budowanie domu itp. to z pewnością jest to bardziej skomplikowane i wymaga większej ilości dokumentacji i papierologii. Jednakże jeśli mamy odpowiednią ilość gotówki, to w zasadzie jedyne co musimy uzyskać w lokalnym starostwie to pozwolenie na budowę. Oczywiście wcześniej musimy uzyskać odpowiedni wniosek i zanieść go do starostwa. Po jego rozpatrzeniu, zostanie wydana decyzja potwierdzająca możliwość budowy lub nie.

budowa domu formalności

Dokumentacja

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnej  nieruchomości powinniśmy szczegółowo zapoznać się z MPZP (Miejscowym Planem Zagospodarowania Powierzchni), który jest dostępny do publicznego wglądu w urzędzie gminy lub na jego stronie internetowej. Można się z niego dowiedzieć między innymi  jaka jest  maksymalna dopuszczalna powierzchnia i linia zabudowy,  a także poznać kształt bryły budynku i dachu oraz wiele innych wymagań ustalonych przez miejscowy samorząd. Jeżeli teren na którym znajduje się nasza działka nie ma MPZP powinniśmy go uzyskać od gminy lub zdobyć oświadczenie o warunkach zabudowy danego terenu.. Warto jest to jednak zrobić przed dokonaniem zakupu działki, bo potem może okazać się, że nic na niej niestety nie można postawić. Z takim wnioskiem o wydanie warunków zabudowy terenu może wystąpić każda zainteresowana osoba, wcześniej określając co chciałaby tam zbudować. Dobrze jest jeżeli sprzedający wystąpił o takie warunki już wcześniej, dzięki temu unikniemy długiego oczekiwania na decyzję oraz ewentualnego rozczarowania, gdyby urząd określił warunki zabudowy, które nam z jakichś względów nie odpowiadają.

Papierologia

Formalności związane z budową domu nie są więc wcale aż tak zawiłe jak mogłoby się wydawać. Wystarczy dokładnie poczytać różnego rodzaju przewodniki po budowie obiektów budowlanych dostępne na przykład w internecie. Dzięki temu będziemy wiedzieć w jaki sposób postąpić i co dokładnie musi znaleźć się w potrzebnej do postawienia domu dokumentacji. Jeżeli szczegółowo zbierzemy wszelkie potrzebne dokumenty, to nie musimy obawiać się o to, że coś odbędzie się niezgodnie z obowiązującym prawem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here