Warszawski standard? Jaki jest koszt wykończenia mieszkania pod klucz?

0
4002

„Wysoki standard” – te dwa magiczne słowa pojawiają się praktycznie w przypadku każdego ogłoszenia o sprzedaży mieszkania z rynku pierwotnego. Niemniej standard standardowi nie równy, bo nie istnieje jedna słuszna definicja tego pojęcia. Każdy deweloper podchodzi do kosztów wykończenia mieszkania pod klucz zupełnie inaczej.

Decyzja o zakupie mieszkania z rynku pierwotnego wiąże się przeważnie z dużymi zobowiązaniami finansowymi. Dlatego przed podpisaniem umowy z deweloperem warto wszystko dokładnie sprawdzić i zadbać o to, żeby zapisy w kontrakcie były jak najbardziej szczegółowe. Inaczej istnieje ryzyko, że przy wykończeniu mieszkania pod klucz zwyczajnie zostanie użyte to, co jest aktualnie najtańsze na rynku. Bo co właściwie oznacza to, że deweloper zobowiązuje się do zamontowania w mieszkaniu drzwi wejściowych od firmy Porta, skoro producent ten ma w swojej ofercie wiele rodzajów drzwi? – Tu wszystko powinno być jak najdokładniej sprecyzowane, bo między poszczególnymi modelami występują istotne różnice ostrzega Maciej Balcerek z agencji architektonicznej Perfect Space.

Wykończenie mieszkania pod klucz: mnogość opcji kosztów

Deweloperzy obserwują coraz większe zainteresowanie usługą wykończenia mieszkania pod klucz ze strony osób, które inwestują w lokale na wynajem. Z oferty korzysta nawet 30 proc. nabywców inwestycyjnych. Prawda jest jednak taka, że często nie zależy im na wysokim standardzie – ma być po prostu tanio, bo męczyć będzie się i tak przyszły najemca. Dlatego inwestorzy wybierają przeważnie podstawowe pakiety, które zakładają położenie podłóg, montaż drzwi wewnętrznych, zabudowę kuchni z wyposażeniem AGD oraz pełne wykończenie łazienki.

A skoro już o pakietach mowa, to deweloperzy w swojej ofercie posiadają przeważnie trzy różne opcje do wyboru. Tak jest w przypadku Nexity (pakiety Smart, Modern, Highlife), Bouygues Immobilier Polska (Tendance, Chic, Elegante), Atlas Estates (Standard, Premium,VIP), Matexi Polska (Basic, Lifestyle, Premium), Marvipol (Style, Design, Avantgarde), Home Invest (Standard, Premium, VIP), Polnord (Srebrny, Złoty, Platinum). Jeżeli chodzi o wykończenie mieszkania pod klucz, to ciut więcej pakietów oferują J.W. Construction (Basic, Silver, Gold, Platinum) i Archicom (Basic, Gold, Silver i Platinum). Grupa Inwest współpracuje natomiast z dwoma różnymi firmami wykończeniowymi: Decoroom (Standard, Premium, VIP, Indywidual) i Grast & MTB (Basic, Comfort, Premium).

Czy na pewno warto?

Ceny poszczególnych pakietów potrafią się diametralnie różnić. Najmniejszy koszt wykończenia mieszkania pod klucz zaczyna się od 450 zł za mkw., najdroższe pakiety osiągają natomiast ceny na poziomie 1300 zł za mkw., choć wszystko zależy od klienta. Nie od dziś wiadomo, że mieszkanie potrafi być studnią bez dnia. – Warto się jednak zastanowić, czy chcemy mieć w mieszkaniu wszystkie rzeczy, które proponuje w umowie developer (np. oferowane przez niego drzwi albo parapety). Może się bowiem okazać, że są one zwyczajnie nieatrakcyjne wizualnie, więc później trzeba będzie je zdemontować i zamontować inne. A to kosztuje. I to nie mało – ostrzega Maciej Balcerek.

Koszt wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera może kusić, ale warto rozważyć zakup lokalu w stanie deweloperskim. Takie mieszkanie nie nadaje się co prawda do natychmiastowego wprowadzenia, ale daje o wiele większe możliwości aranżacyjne. Poza tym lokale w stanie deweloperskim są  zwyczajnie atrakcyjniejsze pod względem cenowym – szacuje się, że lokale pod klucz są droższe od mieszkań w stanie surowym o przynajmniej 700-800 zł za mkw., choć wszystko zależy od użytych materiałów. Jeśli zatem nie dysponujemy odpowiednią gotówką i nie zależy nam na czasie, to samodzielne wykończenie mieszkania wydaje się ciekawszą opcją. Ostateczny wybór warto jednak poprzedzić gruntownym wyliczeniem ewentualnych kosztów oraz rozmową z deweloperem o warunkach wykończenia.

[Głosów:3    Średnia:4.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here