Do czego używa się taśm ledowych?

0
2407

Diody i żarówki ledowe odgrywają coraz większą rolę w oświetleniu współczesnych wnętrz mieszkalnych. Dzięki upowszechnieniu się technologii LED nastąpił wyraźny spadek cen na produkty tego typu. Dziś taśma LED 1m kosztuje śmiesznie małe pieniądze, a oferowana przez nią wartość dekoracyjna stoi na naprawę wysokim poziomie. Przy pomocy takiej taśmy możemy dekorować wnętrza kuchni i łazienek, tworzyć oświetlenie dekoracyjne w salonie lub oświetlenie funkcjonalne na klatce schodowej, podświetlając każdy ze stopni schodów. Przy pomocy metrowej taśmy ledowej możemy podświetlić półkę z książkami, a przy użyciu z taśmy o nieco większej długości, podświetlić całe meble.

Oświetlenie dekoracyjne – to najczęściej wybierane zastosowanie dla taśm ledowych. Warto zwrócić uwagę, że taśma LED 1m to około 60 niezależnych od siebie diod, które mogą emitować światło o różnej intensywności i w zasadzie o dowolnej barwie. Korzystając z tego typu taśm można zatem podświetlić w zasadzie każdy interesujący nas przedmiot i element architektoniczny wnętrza naszego domu. W praktyce taśmy ledowe najczęściej wykorzystywane są do podświetlania mebli, choć niektórzy używają ich również do podświetlania ram obrazów, półek czy domowej elektroniki, zwłaszcza telewizorów i sprzętu audio. Taśma LED o większej długości (średnia długość jednej taśmy to 5m, ale można ją łączyć w dłuższe ciągi) może być również wykorzystana do wykonania dekoracyjnego podświetlenia ścian czy sufitów. W tym celu ukrywa się ją w specjalnych zagłębieniach wykonanych z płyt gipsowo-kartonowych, co dodatkowo pozwala rzucać światło tylko na określoną przestrzeń, w zamierzonym kierunku.

Oświetlenie użytkowe – by taśma LED mogła pełnić funkcję użytkową, musi emitować światło o odpowiednio dużej jasności. Przyjmuje się, że użytkowa taśma LED powinna mieć minimum 60, a najlepiej 120 diod o dużej mocy, na jednym metrze jej długości. Taśma LED 1m z 60 diodami o dużej mocy powinna emitować światło o jasności pozwalającej na wygodna pracę bez konieczności włączania dodatkowych źródeł światła w danym pomieszczeniu. W praktyce taśmy ledowe metrowe, o większej ilości diod (powyżej 60 sztuk), najczęściej wykorzystywane są do oświetlania kuchni i ciągów komunikacyjnych. Instaluje się je bezpośrednio pod szafkami kuchennymi wiszącymi, tak by podświetlały blaty szafek stojących, zapewniając wygodę przy gotowaniu lub sprzątaniu. Takie taśmy instaluje się również przy schodach, tak by poprawić bezpieczeństwo użytkowania schodów po zapadnięciu zmroku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here