Tatami na podłogę – japoński dodatek w wersji zachodniej

0
1580
Tatami na podłogę - japoński dodatek w wersji zachodniej

Mata tatami – tradycyjna japońska mata na podłogę – staje się coraz bardziej popularnym dodatkiem wykorzystywanym w aranżacji zachodnich wnętrz. Wyjaśniamy, czym dokładnie jest tatami, jak powstaje oraz jak je pielęgnować, by na lata zachowało swój kształt i właściwości.

Co to jest tatami?

Mata tatami to podstawowy element wystroju japońskich domów. Maty, ułożone na całej podłodze jedna przy drugiej, służą Japończykom najczęściej jako wygodne siedziska w pokojach herbacianych. Nocą wykorzystywane są jako podkład pod futon – i taką też rolę najczęściej pełnią po naszej stronie globu. O tym, jak ważne stały się dla kultury japońskiej świadczy fakt, że ich liczba była niegdyś miarą powierzchni pomieszczenia. W związku z tym, że tradycyjne japońskie maty mają stałe rozmiary (90×180 cm), mówiło się, że powierzchnia pokoju wynosiła np. cztery tatami.

Mata tatami wykonywana jest ze słomy ryżowej oplecionej słomą z trawy igusa, brzegi zaś wykończone są materiałem. W produkcji modeli zachodnich wykorzystuje się także piankę poliuretanową, jednak negatywnie wpływa to na właściwości maty – jest mniej przyjemna w kontakcie ze skórą, a dodatkowo traci walory zdrowotne wynikające z zastosowania naturalnych materiałów. Sztuczne maty wykorzystywane są najczęściej na salach do treningów sztuk walki.

W Polsce można znaleźć wysokiej klasy sklepy oferujące japońskie maty przeznaczone do użytku domowego starannie przygotowane z ekologicznych surowców.

Dlaczego warto zaopatrzyć się w matę tatami?

Tatami zachęcają nie tylko egzotycznym designem. Warto wiedzieć, że trawa igusa pokrywająca wierzchnią część maty absorbuje dwutlenek węgla w pomieszczeniu, dzięki czemu łatwiej o odpowiednie dotlenienie organizmu. Co więcej pochłania nadmiar wilgoci, co sprawia, że sprawniej nam się oddycha. Nabiera to szczególnego znaczenia podczas upałów – tatami na podłodze pomaga obniżyć temperaturę panującą w pokoju.

Dodatkową zaletą mat tatami jest piękny zapach, przypominający aromat świeżego siana. Początkowo jest on dość intensywny, jednak z czasem słabnie. Stopniowo zmienia się także odcień maty – z jasnozielonego na słomkowo żółty.

Szukasz wysokiej klasy maty tatami? Sprawdź ofertę polskiego dostawcy – marki Futon: https://futon.pl/13-tatami

Jak dbać o tatami?

Aby mata tatami dobrze służyła nam przez wiele lat, należy wiedzieć, jak prawidłowo ją pielęgnować.

Tatami

Pamiętajmy, że maty nie należy układać w mocno nasłonecznionym miejscu. Oddziaływanie zbyt wysokiej temperatury może sprawić, że mata wyschnie i ulegnie zniszczeniu. Warto o tym pamiętać, jeśli korzystamy z ogrzewania podłogowego. Najlepiej położyć tatami w zacienionym, dość chłodnym pomieszczeniu.

Ważne jest regularne odkurzanie jej powierzchni wzdłuż sitowia. Początkowo, zaraz po zakupie maty, będziemy mogli zauważyć, że drobne słomki wydostają się na powierzchnię, jednak jest to naturalne i minie po krótkim czasie. Po odkurzeniu matę należy przetrzeć wilgotną ściereczką.

Czyszczenie maty tatami w przypadku pojawienia się większych zabrudzeń powinno odbywać się przy użyciu minimalnej ilości wody lub wody z naturalnym mydłem i np. starego ręcznika. Pamiętajmy, że maty nie należy suszyć mechanicznie, a pozostawić do naturalnego odparowania wilgoci.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat japońskiej maty na podłogę?

Tatami najlepiej przechowywać, kładąc je na płasko, jeśli jednak musimy ułożyć matę poziomo, powinna leżeć na dłuższym boku w taki sposób, by nie była narażona na wygięcia. Zanim ją zapakujemy, upewnijmy się, że jest całkowicie sucha. Przechowujmy ją w dobrze wentylowanym, chłodnym miejscu.

Pamiętajmy, że po tatami nie należy chodzić w obuwiu, nie jest wskazane także stawianie na niej mebli czy dodatków. Można okryć je naturalną narzutą lub kocem.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here