Jak konserwować meble ogrodowe?

0
1645
meble ogrodowe

Każde meble ogrodowe po zakończeniu sezonu wiosenno-letniego wymagają odpowiedniej konserwacji, by móc cieszyć się ich wygodą w następnych latach. Jak właściwie zadbać o meble ogrodowe ręcznie robione?

Aby utrzymać meble ogrodowe w dobrym stanie przez wiele lat, wystarczy wykonać każdej jesieni kilka nieskomplikowanych czynności, które uchronią drewno, plastik lub metal przed zgubnym działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Co zrobić, żeby nie kupować co roku nowych mebli?

Mycie mebli to podstawa

O każde meble ogrodowe warto dbać. Tym bardziej zależy nam na ich dobrej kondycji, jeśli w naszym ogrodzie stoją meble ogrodowe ręcznie robione, które mają sporą wartość i wyróżniają się oryginalną stylistyką. Podstawą działań konserwujących na jesień i zimę jest mycie. Jeśli nie możemy schować mebli w suche i ciepłe miejsce na okres deszczów i mrozów, niezbędna jest skuteczna konserwacja. Mycie to pierwszy krok do długowieczności każdego mebla. Można użyć w tym celu myjki ciśnieniowej lub ręcznie wytrzeć meble wilgotną szmatką. Myjka efektywnie upora się z różnego rodzaju nalotami, mchem czy pleśnią. Mycie przed właściwym zabezpieczeniem mebli środkami konserwującymi jest o tyle istotne, że brud często niweczy nasz wysiłek i użycie nawet najbardziej zaawansowanych środków chemicznych.

Olejowanie drewna

Drewno jest najbardziej podatnym na opady atmosferyczne materiałem, z którego wykonywane są meble ogrodowe. Dlatego też konserwacja drewnianych mebli jest najbardziej czasochłonna. Kiedy już umyjemy stół, krzesła czy huśtawkę, musimy odczekać, aż meble dokładnie wyschną. Następnie możemy nałożyć na drewno warstwę oleju, których zabezpieczy materiał na zimę. Olej nakładamy miękkim pędzlem, najlepiej kilkukrotnie powtarzając czynność. Więcej warstw oznacza solidniejszą ochronę dla naszych mebli. Pamiętajmy, że między nakładaniem kolejnych warstw oleju należy odczekać minimum 30 minut, żeby środek mógł wchłonąć się w strukturę drewna. Alternatywą dla oleju może być impregnat. Środek ten równie dobrze chroni przed wilgocią i mrozem. Trzeba się jednak pospieszyć z jego stosowaniem, ponieważ najlepiej działa, kiedy temperatura na zewnątrz nie spada poniżej 10 stopni Celsjusza. To też łatwy sposób na zmianę koloru mebli, co nada im świeży wygląd.

Zabezpieczenie mebli plastikowych

Wbrew pozorom meble z plastiku również powinno się dobrze zabezpieczyć. Można to zrobić przy użyciu zwyczajnego płynu do naczyń, którym pozbędziemy się przebarwień. Ważne, żeby zrobić to przed zimą, ponieważ wiosną usunięcie tej samej plamy może być znacznie trudniejsze, a nawet niemożliwe. Z naturalnych sposobów zaleca się użycie wody z octem lub roztworu amoniaku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here