Schody spiralne – wady i zalety

0
1750

Coraz częściej odchodzi się od projektowania dużych domów jednorodzinnych na rzecz nieco mniejszych, tańszych w wybudowaniu oraz eksploatacji konstrukcji. W przypadku, gdy zarówno w domu jednorodzinnym, jak tez np. w bliźniakach czy mieszkaniach dwupoziomowych przestrzeń jest ograniczona, niezbędne jest wykorzystanie odpowiednich konstrukcji łączących piętra.

Schody drewniane są jednymi z tych produktów, po które sięga się zdecydowanie najczęściej. Są estetyczne, proste w utrzymaniu czystości, zazwyczaj bardzo wytrzymałe oraz wygodne w eksploatacji. Wiele jednak zależy również od wspominanego dopasowania ich do przestrzeni, którą dysponujemy; w niewielkich wnętrzach najkorzystniej będzie zainwestować w schody spiralne.

Charakterystyka schodów

Na dobry początek warto wiedzieć, czym w zasadzie są schody kręcone, bo tak brzmi ich zamiennie stosowana nazwa. Są to schody, których cała konstrukcja opiera się na słupie montowanym zarówno do podłogi, jak również otworu stropowego wraz z odpowiednio wyprofilowanym wejściem. Są one najmniejszymi z dostępnych schodów wewnętrznych i często występują jako schody modułowe, czyli takie do samodzielnego montażu z gotowych elementów. Ich stopnie biegną wokół słupa i przyjmują kształty takie jak trapezy, trójkąty czy wycinki kół; adekwatnie, tak samo wygląda otwór w stropie.

Wady schodów

Warto pamiętać o tym, że inaczej aniżeli schody zabiegowe, schody kręcone dają mniej komfortu, bezpieczeństwa oraz przestrzeni w poruszaniu się po nich osób starszych, z problemami z aparatem ruchu czy po prostu dzieci. Stopnie mają rozmaite szerokości, a także ulokowane są od siebie w dość sporych odstępach, co stanowi nie lada wyzwanie i zagrożenie dla dziecięcego bezpieczeństwa, a z uwagi na budowę schodów nawet bezpieczne balustrady nie są tutaj pomocne.

Zalety schodów

Schody takie posiadają niewielkie rozmiary, co jest ich podstawową zaletą pozwalającą na montaż w bardzo niewielkich budynkach kondygnacyjnych oraz na niedużych przestrzeniach. Mogą być dostępne zarówno jako schody metalowe – szczególnie dobre do wnętrz użytkowych – oraz drewniane, wygodniejsze we wnętrzach mieszkalnych. Przyjmują dowolną wysokość i wybierać można również ich promień, dlatego inaczej aniżeli schody drewniane zabiegowe będą dobre do wykorzystania w rozmaitych warunkach. Dobrze sprawdzą się np. w przypadku antresoli czy strychu.

Jeśli interesują nas schody spiralne w rozmaitych odsłonach, od metalowych po drewniane czy łączące oba te materiały, warto sprawdzić ofertę coraschody.net.pl. W ten sposób dobierzemy do wnętrza idealnie dopasowane schody o konkretnym wyglądzie, kolorze czy promieniu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here