Lustro – ważny element naszego wnętrza

0
3967
Lustro

Ciężko wyobrazić sobie dom, w którym nie znajduje się żadne lustro. Nie tylko dopełnia ono wystrój naszego pokoju, ale przede wszystkim pomaga nam się przygotować do wyjścia. Nie sposób zliczyć ile różnych wzorów dostępnych jest w sklepach, duże znaczenie ma również to, gdzie je powiesimy w naszym domu.

Rozmiar lustra ma znaczenie

Mało kto wie, że według zasad feng shui lustro umieszczone w złym miejscu może powodować złe samopoczucie osób przebywających w danym pomieszczeniu. Musimy zadbać o to, by lustro było porządnie wykonane – wiele z nich zniekształca nasz wizerunek co sprawia, że w rzeczywistości nie wiemy jak tak naprawdę wyglądamy.

Lustro powinno być dużych rozmiarów, w innym wypadku będzie ucinać nam ramiona lub nogi, przez co nie będziemy mogli spojrzeć na siebie w całej okazałości.

Rodzaje luster

Pierwszego podziału możemy dokonać ze względu na kolor lustra, niektóre modele mogą być wykonane z barwionego szkła, mają one jednak niższy współczynnik odbicia. Wybór takiego lustra to kwestia czysto estetyczna.

Wyróżniamy lustra ze szkła barwionego:

  • niebieskie,
  • zielone,
  • srebrne,
  • złote,
  • grafitowe,
  • brązowe.

Lustra dzielimy również ze względu na ich przeznaczenie. W sklepach znajdziemy modele dedykowane do sypialni, salonów, przedpokoju, łazienki lub kuchni. Możemy również wyróżnić trzy sposoby montażu: stojące, wiszące lub samoprzylepne.

Duże znaczenie ma również wykończenie lustra, wyróżniamy dwa rodzaje:

  • Fazowane, gdzie jego krawędzie są ukośnie zeszlifowane, szerokość fazy zależy od naszych upodobań. I
  • Istnieje także szlif prosty, który gwarantuje, że nie skaleczymy się o jego brzeg. Fazowanie znajdziemy w lustrach, które nie posiadają obramowania.

Lustra możemy również spotkać w rozmaitych kształtach i rozmiarach. Najbardziej popularne są prostokątne, okrągłe oraz owalne, choć tak naprawdę możemy zażyczyć sobie u szklarza wycięcie dowolnego kształtu.

Dzielimy je także ze względu na rozmiar: małe, średnie oraz duże. Największe mogą zajmować nam całą ścianę w pomieszczeniu, najczęściej widzimy to w przypadku luster montowanych na drzwiach szaf. Z kolei z małych luster możemy ułożyć konkretny wzór.

Istnieją także lustra z podświetleniem, dzięki którym precyzyjnie można wykonać makijaż, fryzurę, czy zauważyć każdy szczegół w naszym wyglądzie. Lustra z półką umożliwiają nam przechowywanie najważniejszych kosmetyków w zasięgu ręki, które są nam niezbędne do codziennej pielęgnacji.

Bardzo popularne, choć nie w domach prywatnych, są lustra fenickie znane lepiej pod nazwą weneckich. W mieszkaniach znajdują swoje zastosowanie przy oddzieleniu jednego pomieszczenia od drugiego. Ten typ lustra przepuszcza światło w jedną stronę o wiele mocniej niż w przeciwną, co daje efekt zwykłej szyby z jednej strony, natomiast z drugiej – lustra. Możemy również znaleźć lustra w wielu stylach: nowoczesne, antyczne, stylizowane na konkretny wiek.

Każda kobieta zna także lustro powiększające i zazwyczaj posiada je w torebce. Tego typu lustro kosmetyczne pomaga nam w precyzyjnej pielęgnacji i makijażu twarzy, możemy też skutecznie wynitkować przy nim zęby. Niektóre z nich posiadają również podświetlenie.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie lustra?

Istnieje kilka ważnych parametrów oraz informacji, które musimy wziąć pod uwagę. Każde lustro powinno być wyprodukowane oraz certyfikowane zgodnie z normą PN-EN 1036-1:2008, która określa je jako nadające się do użytku domowego.

Takie lustro nie powinno posiadać żadnych wad optycznych, wizualnych, uszkodzonych krawędzi, musi być również trwałe. Jeśli na produkcie znajduje się oznakowanie CE mamy pewność, że lustro wyprodukowane zostało zgodnie z europejskimi normami technicznymi i możemy bezpiecznie z niego korzystać.

Zwróćmy też uwagę na wymiary – musimy dokładnie wymierzyć powierzchnię, na której ma się znaleźć lustro. Te, które dostępne są w sklepach posiadają określone wymiary handlowe, jeśli chcemy, aby miało ono niestandardowe wymiary najlepiej udać się do szklarza.

Gdzie kupić lustro i za ile?

Kiedy rozglądamy się za odpowiednim lustrem najczęściej zaglądamy do sklepów budowlanych. Cena zależna jest oczywiście od jego rozmiaru oraz kształtu. Zwykłe lustra łazienkowe mogą kosztować jedynie 30 złotych. Lustra do pokoju lub przedpokoju, które są wąskie i długie, lecz mieszczą całą sylwetkę kosztują około 100 – 150 złotych. Dużych rozmiarów lustra, które umieszczamy w salonie czy sypialni mogą kosztować nawet 400 złotych. Dodatkowych kosztów unikniemy, jeśli przy remoncie sypialni zdecydujemy się na szafę, która na całej powierzchni swoich drzwi posiada lustro.

Możemy również udać się do firmy, która wykonuje lustra na zamówienia, nie chodzi tylko o wymiar, ale również o kształt, kolor, czy obramowanie. Tym sposobem zyskamy jedyne i niepowtarzalne rozwiązanie, które dopełni charakter naszego wnętrza. Średniego rozmiaru lustra powinny nas kosztować około 200 złotych, jednak duże, obramowane i o niestandardowym kształcie nadszarpnie nasz budżet o około 500 złotych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here