Kurs obsługi suwnic

0
1137

Każda osoba chcąca pracować na stanowisku operatora suwnicy musi uzyskać uprawnienia na suwnice. Aby to osiągnąć, niezbędne jest przejście odpowiedniego kursu.

Kurs na suwnice składa się z dwóch części, na początku uczestnik zapoznaje się z zagadnieniami teoretycznymi, a następnie przystępuje do zajęć praktycznych. Podstawowym celem szkolenia jest jego zakończenie pozytywnym wynikiem egzaminu, przeprowadzanego przez komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Od tej chwili kursant będzie posiadał uprawnienia na suwnice, upoważniające go obsługi urządzeń przeznaczonych do użytku ogólnego lub specjalnego.

Szkolenie na suwnice wymaga spełnienia kilku wymagań. Uczestnicy muszą być pełnoletni, czyli mieć ukończone osiemnaście lat, a ich wykształcenie powinno być minimum podstawowe. Istotny jest również język, którym się posługują. Uprawnienia na suwnice może bowiem uzyskać osoba, która w sposób komunikatywny potrafi posługiwać się językiem polskim lub zapewni podczas zdawania egzaminu tłumacza przysięgłego.

Każda osoba odbywająca kurs na suwnice jest zobowiązana do dostarczenia dwóch oryginalnych pełnomocnictw, uprawniających ośrodek szkoleniowy do jej reprezentowania przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego.

Uprawnienia na suwnice, zdobyte na podstawie zdanego egzaminu, są ważne od pięciu do dziesięciu lat, co jest zależne od rodzaju i zastosowania suwnicy. Część teoretyczna egzaminu składa się z piętnastu pytań zamkniętych, z czego przynajmniej jedenaście musi zostać poprawnie zaznaczone, aby część teoretyczna została uznana za zdaną. Część praktyczna jest nieco bardziej skomplikowana. Odbywa się ona bowiem w hali, w której znajduje się suwnica adekwatna do uprawnień o jakie ubiega się zdający. Maszyna jest obciążona ładunkiem, co jest dodatkowym utrudnieniem podczas jej obsługi oraz manewrowania. Przed przystąpieniem do działań praktycznych, egzaminator zadaje jedno pytanie, mogące dotyczyć obsługi suwnicy, jej konserwacji, możliwych usterek oraz zasad BHP. Jeżeli zdający ma problem z odpowiedzią na pytanie, wówczas mogą zostać zadane tak zwane pytania pomocnicze.

Źródło: Suwnice – Przeglądy, serwis i szkolenia

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPiaskowanie drewna
Następny artykułKomu zlecić wykonanie kanalizacji deszczowej?
Redakcja Przytulny.pl
Zawodowo dekoratorka wnętrz, prywatnie mama dwójki cudownych maluchów. Uwielbia styl skandynawski z dużą dozą przytulnych dodatków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here