Jakie wyróżniamy rodzaje nitownic do nitonakrętek?

0
482
nitownica do nitonakrętek

Nitonakrętki znajdują zastosowanie w budownictwie, przemyśle oraz w trakcie wykonywania domowych prac remontowych. Są używane do tworzenia połączeń nitowych, za pomocą których łączy się blachy, kształtowniki stalowe, a także różne części maszyn. Nitonakrętki trzeba zacisnąć za pomocą odpowiedniego narzędzia, jakim jest nim nitownica. W tym artykule dowiesz się, jakie są rodzaje nitownic do nitonakrętek.

Jakie wyróżniamy rodzaje nitownic do nitonakrętek?

Na rynku dostępnych jest wiele typów nitownic do nitonakrętek. Mimo tego, że istnieją sposoby zaciśnięcia nitonakrętki bez konieczności używania nitownicy, to jednak znacznie lepiej jest ją zastosować, co znacząco ułatwi proces nitowania i nie będzie wymagało użycia dużej siły. A jakie wyróżniamy typy tego urządzenia? Nitownica do nitonakrętek może być ręczna lub akumulatorowa, co daje nam możliwość dopasowania jej do szybkości pracy, komfortu oraz tego, czy mamy w danym miejscu dostęp do prądu.

Nitownica ręczna

Nitownica ręczna jest wybierana przez wiele osób z powodu tego, że do jej pracy nie potrzeba prądu. Zapewnia ona precyzję zaciskania nitonakrętek, a dodatkowo jest prosta w obsłudze. Nitownica ręczna jest narzędziem, które pomaga łączyć ze sobą blachy, co sprawi, że przy jej użyciu możemy samodzielnie wykonać np. blaszany dach.

Nitownica ręczna ma jednak swoje minusy. W przeciwieństwie do nitownicy akumulatorowej jej wykorzystanie wiąże się z użyciem większej siły. Również czas pracy jest wtedy dłuższy niż w przypadku nitownicy akumulatorowej. Mimo tego jest ona używana zarówno przez profesjonalistów, jak i przez domowych majsterkowiczów.

Nitownica akumulatorowa

Jeśli komuś zależy na większej sile zaciskania nitonakrętek i krótszym czasie nitowania, to dobrym rozwiązaniem będzie nitownica akumulatorowa. Ten rodzaj nitownicy wymaga jednak zastosowania akumulatora.

Prace wiążące się z użyciem nitownicy akumulatorowej mogą być wykonywane w prawie każdych warunkach. Jedyne o czym trzeba pamiętać to naładowanie akumulatora zanim zaczniemy nitowanie. Nitownica akumulatorowa jest więc tak samo mobilna, jak ta ręczna, ponieważ nie musimy nosić ze sobą kabli.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze nitownicy do nakrętek?

Decyzję o wyborze konkretnego rodzaju nitownicy musimy uzależnić od tego, czy zależy nam bardziej na wygodzie użytkowania i braku konieczności użycia siły, czy możliwości użycia nitownicy bez konieczności ładowania akumulatora.

Niezależnie od tego, czy kupujemy nitownicę ręczną, czy akumulatorową, to narzędzie powinno być wyposażone w gumową rękojeść. Zapobiegnie to przesuwaniu się nitownicy w naszych dłoniach podczas zaciskania nitonakrętek.

Powinniśmy dobrać typ nitownicy do częstotliwości wykonywanych przez nas robót. Jeżeli pracujemy często, to dobrze będzie wybrać nitownicę akumulatorową, która wykona pracę szybko i nie wymaga od nas użycia dużego wysiłku. Jeżeli jednak nitujemy sporadycznie, to powinna nam wystarczyć w zupełności nitownica ręczna.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here