Jak wybrać wygodne łóżko do sypialni?

0
3060
Jak wybrać wygodne łóżko do sypialni?

Od odpowiednio dobranego łóżka, materaca i pościeli zależy komfort i efektywność naszego snu. A głęboki sen wpływa z kolei na zdrowie naszego organizmu oraz kondycję psychiczną. Dlatego tak ważny jest właściwy wybór wygodnego łóżka. Na co zwrócić uwagę, decydując się na zakup konkretnego modelu? Podpowiadamy w poniższym artykule.

  1. Właściwy rozmiar łóżka
  2. Zagłówek i podnóżek
  3. Odpowiedni materac i pościel

Właściwy rozmiar łóżka

Podstawą, jeśli chodzi o odpowiedni dobór łóżka, jest jego właściwy rozmiar. Zbyt krótkie łóżko nie pozwala na zdrowy i komfortowy wypoczynek. Minimalna długość tego elementu wyposażenia sypialni powinna wynosić przynajmniej 25 centymetrów więcej, niż wzrost użytkownika. Szczególnie bardzo wysokie osoby powinny zwrócić na to uwagę. Na rynku dostępny jest szeroki wybór łóżek, choć zazwyczaj największą ich ofertę znaleźć można w rozmiarach standardowych, czyli o długości do 2 metrów. Dlatego w przypadku zapotrzebowania na większe modele, warto przejrzeć ofertę sklepów internetowych, takich jak Senpo. Dysponują one zazwyczaj o wiele szerszym asortymentem, niż różnego rodzaju placówki stacjonarne. W takich sklepach bez trudu znaleźć można wersje łóżek o długości nawet sporo powyżej 2 metrów.

Poza długością, równie ważna jest szerokość łóżka. Standardowo modele dla jednej osoby wynoszą 90 centymetrów i jest to rozmiar zapewniający wygodę snu. Z kolei łóżko podwójne powinno posiadać szerokość przynajmniej 140 cm, a w przypadku osób tęższych lub wysokich, sporo większą.

Co ciekawe, istotna jest też wysokość łóżka. Minimalna to 25 centymetrów, natomiast najbardziej optymalna wynosi 40-50 cm i pozwala na wygodne wstawanie oraz właściwą cyrkulację powietrza. Zapobiega także gromadzeniu się kurzu pod łóżkiem. W przypadku osób starszych albo mających kłopoty z poruszaniem się, najbardziej odpowiednia to 60 cm.

Zagłówek i podnóżek

Dobrej jakości łóżka w sklepie Senpo są wyposażone w zagłówki. W jakim celu producenci konstruują te elementy w łóżkach? Ich obecność jest jak najbardziej zasadna. Pozwalają one na wygodne oparcie się oraz sprawiają, że poduszka nie spada na podłogę. Ponadto chronią przed przeciągiem. Podnóżki zapewniają z kolei swoistą wygodę dla stóp, jednakże nie zawsze są niezbędne – w niewielkich sypialniach mogą nawet przeszkadzać.

Odpowiedni materac i pościel

Mówiąc o łóżkach, nie sposób nie wspomnieć o materacu oraz pościeli, które wywierają ogromny wpływ na efektywność i higienę wypoczynku. Materac powinien być właściwie dopasowany do wymiarów łóżka, a także powinien cechować się twardością dobraną odpowiednio do potrzeb użytkownika – jego wagi, postury oraz ewentualnych wymagań zdrowotnych. Nie powinien być zbyt twardy, ani zbyt miękki, jednakże musi zapewniać elastyczne, naturalne dopasowanie się materaca do kształtu ciała.

Dostępny jest szeroki wybór różnych rodzajów materaców. Osoby cierpiące na alergie powinny szczególnie zwrócić uwagę na materiał, z którego jest on wykonany, a także rodzaj wypełnienia. Dobór odpowiednich sprawi, że kurz i roztocza nie będą bowiem tak uciążliwe. Dla alergików poleca się modele lateksowe. Są one bardzo higieniczne, a ponadto posiadają specjalną konstrukcję i ułożenie otworów, które zapewniają lepszą cyrkulację powietrza. Rzecz jasna nie nadają się dla osób uczulonych na lateks. W tym przypadku odpowiednie będą modele piankowe, najlepiej wykonane z pianki termoelastycznej, która idealnie dopasowuje się do kształtu ciała pod wpływem siły nacisku oraz temperatury ciała, zapewniając tym samym znakomity komfort wypoczynku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here