Jak wybrać oświetlenie do salonu?

0
3745
Jak wybrać oświetlenie do salonu?

Światło w salonie jest istotnym elementem, który ma wpływ na to, jak pomieszczenie to się prezentuję, powinno być dostosowane do wielu czynników, które w przypadku każdego domu są różne. Zastanawiasz się, czy postawić na kinkiety, czy też lepsza będzie może lampa z abażurem? Zapraszamy do naszego krótkiego poradnika, który ułatwi Ci wybór oświetlenia w salonie.

Czym kierować się przy wyborze oświetlenia do salonu?

Zanim zdecydujemy się na konkretne oświetlenie w salonie, warto wziąć pod uwagę takie elementy jak: wielkość pomieszczenia, jego kolorystykę, oraz jakie funkcje salon pełni.

Salon służy nam do podejmowania gości, spędzamy tam wieczory z rodziną, oglądając filmy, czasami pracujemy lub uczymy się, często też salon jest jadalnią, w której raczymy się wspólnymi posiłkami. W zależności od tego, do czego pomieszczenie nam służy, wybieramy takie oświetlenie, aby było dla nas optymalne. Jeżeli w salonie spotykamy się wieczorem, na pogawędce, lub zasiadamy w nim przed telewizorem, a każdy z domowników ma swój pokój, gdzie spędza czas, możemy ograniczyć oświetlenie do jednej lampy sufitowej i lampy stojącej, lub takiej umieszczonej na meblu z ozdobnym abażurem. Jeżeli jednak często mamy gości, warto zadbać, aby oświetlenie płynęło z kilku punktów, a światło nie było za mocne. Oczywiście w przypadku, kiedy w salonie znajduje się duży stół, warto osobno go oświetlić, na przykład przez powieszenie centralnie nad nim jednej lub nawet kilku lamp sufitowych. W salonie powinno się znajdować kilka źródeł jasnego światła, wtedy, gdy służy nam on do pracy lub nauki, tak by nasze oczy nie męczyły się przy zbyt ciemnym świetle.

Abażury

Abażury w BBHomeOnline.pl

Jasne światło o dużym natężeniu powiększa pomieszczenia i doskonale sprawdzi się w przypadku małych salonów, jakie możemy spotkać w blokach lub niedużych domach. By powiększyć salon, możemy skierować światło oddolnie w stronę sufitu, aby wydłużyć pomieszczenie, kierujemy światło na najdłuższe ściany w nim.

W przypadku wyboru koloru światła do salonu ważne jest to, w jakiej kolorystyce jest on urządzony i jakie materiały zostały do niego użyte. Kiedy kolory są jasne, a materiały błyszczące, światło nie musi być bardzo jasne, przeciwnie jest w przypadku kolorów ciemnych i matowych, które pochłaniają światło.

Jaki rodzaj oświetlenia wybrać?

Oświetlenie dzieli się na kilka rodzajów, wśród tego do salonu możemy wymienić lampę sufitową wiszącą, plafon, kinkiet, listwy LED lub różnego rodzaju lampy stojące z abażurami oraz do postawienia na meblach.

Lampy sufitowe i plafony, ze względu na najbardziej odgórne położenie w pomieszczeniu dają najwięcej światła. Możemy zdecydować się na jedną, centralnie umieszczoną lampę, albo kilka rozmieszczonych w różnych punktach salonu. Plafon to również lampa sufitowa, tyle że jej klosz jest przyczepiona bezpośrednio do sufitu i znajduje się wyżej.

Kinkiety, czyli punkty oświetleniowe umieszczone na ścianach, są doskonałym pomysłem w domach, gdzie czas spędza dużo ludzi, są dzieci i zwierzęta, ponieważ kinkiety przyczepione do ścian nie zostaną przewrócone podczas zabawy, jak może mieć miejsce w przypadku różnego rodzaju lamp z abażurami.

Jak wybrać oświetlenie do salonu?

Odpowiednio dopasowany do pomieszczenia abażur może wiele zmienić.

Lampy stojące, są eleganckie i praktyczne, ponieważ potrafią dobrze rozświetlić pomieszczenie, doskonale sprawdzają się zarówno podczas wieczornego kieliszka wina ze znajomymi, jak i dłuższego seansu z książką. Małe lampki, umieszczane na meblach, najczęściej są włączane wieczorem, przy oglądaniu telewizji, tak by oczy nie męczyły się skupione tylko na świetle odbiornika telewizyjnego.

W przypadku lamp istotne są też abażury, ponieważ to od nich głównie zależy, ile światła da lampa. Najwięcej światła przepuszczają abażury w jasnych kolorach, takich jak beż, czy biel, lampki o abażurach wykonanych w ciemnej tonacji, będą dawały minimalną ilość światła. Jeżeli zależy Ci, by lampka dawała dużo światła postaw na abażur szklany, z pleksi, papierowy lub z cienkiego i delikatnego materiału. Abażury z wikliny, grubego plastiku lub metalu, będą dawały bardzo małą ilość światła.

Jeżeli oświetlenie w salonie, pełni głównie funkcję ozdobną, możemy zdecydować się na taśmy LED, które mają oryginalny wygląd, jednak słabo oświetlą pomieszczenie.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here