Jak bezpiecznie czyścić panele fotowoltaiczne?

0
521
Jak bezpiecznie czyścić panele fotowoltaiczne

Fotowoltaika to proces, dzięki któremu wytwarza się energię elektryczną z darmowego źródła, czyli promieniowania słonecznego. Rozwój tej branży rozwija się bardzo szybko, ponieważ instalacja takich paneli w prywatnych domach, a nawet budowanie całych farm fotowoltaicznych, może okazać się o wiele korzystniejsze od inwestowania w inne źródła energii. Jednak po zamontowaniu modułów, pojawiają się pytania dotyczące ich pielęgnacji. W tym artykule dowiesz się, jak bezpiecznie czyścić panele fotowoltaiczne.

Czy warto czyścić panele fotowoltaiczne?

Jeżeli chcesz zainwestować w panele fotowoltaiczne i oczekujesz, że będą przynosiły ci stałe korzyści, musisz pamiętać, że nie można doprowadzić do ich zaniedbania. Warto jednak wiedzieć, że panele fotowoltaiczne zwykle nie wymagają czyszczenia, bo deszcz może skutecznie usunąć z ich powierzchni brud. Bardzo ważne jest za to ich odśnieżanie, aby uniknąć sytuacji, w której przez dłuższy czas będzie na nich leżała gruba i ciężka warstwa śniegu.

Bez względu na to, czy będziesz czyścił panele fotowoltaiczne z brudu, czy odśnieżał, musisz pamiętać o swoim bezpieczeństwie. Przed wejściem na dach, dobrze jest zapoznać się z zasadami BHP mówiącymi o pracy na wysokościach. Jeżeli nie czujesz się na siłach, aby zrobić to samemu lub twoje panele solarne są położone w słabo dostępnym miejscu, warto przemyśleć skorzystanie z pomocy odpowiedniej firmy. W ich ofertach często można znaleźć czyszczenie modułów specjalistycznym sprzętem, dzięki czemu może to być zrobione dokładniej.

Jak bezpiecznie czyścić panele fotowoltaiczne?

Jedną z istotniejszych kwestii w przypadku czyszczenia paneli fotowoltaicznych jest stosowanie odpowiednich produktów. Niewłaściwe środki, np. mydło ścierne, mogą spowodować uszkodzenie instalacji.

Panele fotowoltaiczne powinno się być wodą destylowaną lub deszczówką, nigdy wody z kranu, ponieważ łatwo pozostawić osad. Z kolei do ich przecierania wycierać miękkiej gąbki, aby nie porysować powierzchni. Na co dzień do ich mycia nie wymaga się mydła ani specjalnych płynów czyszczących. Jednak jeżeli moduły są mocno zabrudzone, można skorzystać z mieszkanki octu winnego z płynem do mycia szyb.

Mycie paneli solarnych najlepiej przeprowadzić w pochmurny dzień lub z samego rana, aby zminimalizować ryzyko pęknięcia powierzchni. Dobrze jest także robić to wiosną lub jesienią, kiedy temperatura jest w marę niska.

Lepiej również, by nie korzystać przy myciu paneli fotowoltaicznych z myjki ciśnieniowej, ponieważ można uszkodzić w ten sposób łączenia. Nie należy także chodzić po modułach.

Jak często czyścić panele fotowoltaiczne?

Mimo że swoich paneli fotowoltaicznych nie należy zaniedbać, a regularne czyszczenie ma duży wpływ na ich działanie, to trzeba pamiętać, by nie robić tego zbyt często. Moduły solarne to nie szyby okienne i przemywanie za każdym razem, gdy przeszkadzają nam lekkie zabrudzenia po deszczu, to niewłaściwe podejście. W miejscach, gdzie powierzchnia się narażona na standardowe zabrudzenie, wystarczy mycie instalacji 4 razy w roku.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here