Fotowoltaika – liczymy czy warto zainwestować!

0
1116
Fotowoltaika

Czy warto zainwestować w fotowoltaikę? Rosnąca liczba mikroelektrowni fotowoltaicznych w polskim krajobrazie świadczy o tym, że coraz więcej osób jest o tym przekonanych. Choć początkowe koszty inwestycji w panele fotowoltaiczne obejmujące zakup części oraz ich montaż, mogą stanowić dla wielu sporą kwotę, jednak po ich zwrocie możemy przez resztę okresu korzystać całkowicie za darmo z wyprodukowanego na własne potrzeby prądu elektrycznego.

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Energia elektryczna produkowana przez panele fotowoltaiczne powstaje z energii przechwyconej z promieni słonecznych. Dzięki płytce z półprzewodnika wykorzystywanej w ogniwach fotowoltaicznych światło słoneczne padające na nie zostaje przetworzone w napięcie elektryczne, a następnie przekazane do urządzenia odbierającego energię i przekształcające je w prąd. Tym samym fotowoltaika pozwala na pozyskanie całkowicie darmowej i odnawialnej energii, która na dodatek jest otrzymywana w sposób nieszkodliwy dla środowiska naturalnego.

Koszty inwestycji w panele fotowoltaiczne

Koszt zakupu części oraz montażu mikrolektrowni fotowoltaicznej jest za każdym razem ustalany indywidualnie, w zależności od potrzeb odbiorców wytwarzanego prądu. Aby oszacować oszczędności, jakie może ona przynieść w domowym lub firmowym budżecie, warto skorzystać z kalkulatora korzyści dostępnego na stronie PGreen – firmy zajmującej się od lat instalacją alternatywnych źródeł pozyskiwania energii. Wystarczy podać, jaki jest dotychczasowy roczny koszt energii elektrycznej, ile kWh zużywane jest miesięcznie i rocznie, a kalkulator automatycznie wylicza potrzebną moc instalacji fotowoltaicznej, zarówno dla modułów o mocy 285W, jak i 320W. Tym samym zyskujemy wiedzę o tym, ile sztuk modułów będzie nam potrzebne oraz jaka ich powierzchnia wystarczy do wyprodukowania niezbędnej ilości energii elektrycznej.

Jak sfinansować instalację fotowoltaiczną?

Ceny paneli fotowoltaicznych uległy znacznej obniżce w ostatnich latach ze względu na postęp technologiczny, a także zniesienie ceł na części produkowane w Chinach. Inwestorzy mogą obecnie liczyć więc na zwrot kosztów instalacji fotowoltaicznej w przeciągu 6-10 lat. Dodatkowym wsparciem finansowym może być także pozyskanie dotacji bądź dofinansowania do inwestycji w działających programach: Mój Prąd, Czyste Powietrze bądź Agronergia – skierowanym do rolników. Dodatkowe ulgi podatkowe i inwestycyjne pozwalają zaś w dość krótkim czasie obniżyć swoje rachunki za energię elektryczną praktycznie do zera.

Policz swoje oszczędności: https://pgreen.com.pl/kalkulator-korzysci/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here