Dobór wystroju okna do całości aranżacji

0
1639
Dobór wystroju okna do całości aranżacji

Nietrudno zauważyć, że okna odgrywają coraz większą rolę w nowoczesnych projektach domów. Cenimy sobie naturalne światło i otwartość. Nowoczesne konstrukcje okien sprawiają, że są one szczelniejsze i bardziej odporne na czynniki fizyczne. Stąd stale zwiększająca się powierzchnia, jaką zajmuje szkło w fasadach budynków. Jednak gdy spojrzymy na to od strony wnętrza, więcej światła oznacza konieczność regulacji. Tradycyjne sposoby, takie jak rolety czy wracające do łask żaluzje i zasłony, dają jednocześnie wiele możliwości upiększenia każdego pokoju. Jeśli duże okna i drzwi balkonowe lub tarasowe zajmują prawie całą ścianę, to od nich możemy zacząć ustalać koncepcję wystroju.

Dyskretna elegancja rolet

Ale nie tylko – należy od nich także zacząć aranżację niewielkich pomieszczeń, w których linia karniszy i zasłony zmniejszyłyby kubaturę nie tylko optycznie, ale także zabrałyby kilkadziesiąt centymetrów realnej przestrzeni. W niewielkim pomieszczeniu mogłoby to zmniejszyć możliwości ustawienia mebli, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na rozwiązania kompaktowe. Wskazaniem do użycia rolet będzie również bliskość innych mieszkań. Sprawdzą się one w przypadku, gdy pokój pozostaje w zasięgu wzroku sąsiadów z przeciwległego bloku na wielkomiejskim osiedlu z wielkiej płyty. Jeśli tylko w grę nie wchodzi wyjątkowo silne nasłonecznienie, warto zdecydować się na ciepłe kolory z przepuszczającej światło, niepodgumowanej tkaniny. Efekt murowany – gra przytulnego światłą na pozostałych ścianach pomieszczenia. Pozwoli to na optyczne powiększenie i ocieplenie klimatu, co przy małej powierzchni będzie atutem nie do przecenienia. Planując nowy wystrój okien warto pomyśleć o roletach. Ich szeroką i ciekawą ofertę przedstawia wielu dystrybutorów, w tym firma Winrol – https://www.winrol.com.pl/.

Żaluzje i rolety do zadań specjalnych

Warto rozważyć użycie rolet specjalnego przeznaczenia. Plisy, które można zamontować na środku, zasłonią newralgiczne pole widzenia. Mamy wówczas dobre doświetlenie i komfort prywatności w jednym. Rolety rzymskie z kolei pozwalają regulować światło podobnie jak żaluzje, jednak ich przezroczyste części nie będą w pełni transparentne, dzięki czemu powody do zadowolenia zyskają miłośnicy dyskretnego, ciepłego półmroku. Efekt zostanie osiągnięty pod warunkiem, że na zewnątrz pojawi się mocne słońce, znane choćby z południa Europy.

Żaluzje i rolety do zadań specjalnych

Zamiast rolet można zamontować w oknach również klasyczne żaluzje. Współczesne w niczym nie przypominają montowanych masowo na początku lat dziewięćdziesiątych dalekowschodnich podróbek z wyginającymi się na wszystkie strony piórami i plączącymi się sznurkami. Ich przewaga nad roletami polega na możliwości regulowania światła wpadającego do pomieszczenia. Zdecydowanie bardziej będą pasować do minimalistycznego wyposażenia pokoju, aczkolwiek ich drewniana wersja sprawdzi się również we wnętrzach rustykalnych. Żaluzje pionowe z kolei to rozwiązanie wprost stworzone do wielkich okien i drzwi tarasowych w nowoczesnych aranżacjach ze szkła i stali.

Jeśli szukasz ciepła, postaw na zasłony

Najnowszym trendem są wracające do łask zasłony. Sprawdzą się w salonach i innych wielkich pomieszczeniach. Dają one zdecydowanie najwięcej rozwiązań aranżacyjnych. Począwszy od karniszy, w których nawet wielkość obręczy może mieć znaczenie, przez rodzaj i wzór materiałów aż po wybór opcji: rozsuwane kotary czy zasłony ułożone w fantazyjnie węzły? Niezależnie od wyboru, mamy do czynienia z tkaninami, które zawsze dodadzą przestrzeni przytulności. Zasłony to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie dla posiadaczy kociej natury, wielbicieli przytulasków i ogólnie – emocjonalnego nastawienia do życia.

Opracowanie: Alicja Błysk

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here