Budowa domu bez pozwolenia

0
2744
Budowa domu bez pozwolenia

Czasami wydaje nam się, że jest możliwe zbudowanie domu bez otrzymania odpowiedniego pozwolenia. Niestety nie jest to możliwe. To znaczy,  w sensie dosłownym jest. Bo któż broni nam zatrudnić ekipę budowlaną i zbudować dom, po prostu tam gdzie żywnie nam się podoba. Jednak w takiej sytuacji mogą nas oczywiście spotkać niepowołane konsekwencje. Czyli jeśli na przykład ktoś na nas doniesie lub po prostu urząd sam zorientuje się, że dom został wybudowany bez potrzebnego pozwolenia, może się okazać, że musimy wtedy zapłacić naprawdę dużą grzywnę. Nie opłaca się więc ryzykować, bo wtedy możemy stracić dużo więcej, niż myślimy. Nie będzie to dla nas z pewnością korzystne rozwiązanie.

Budowa domu bez pozwolenia

Projekt domu

Po pierwsze jeśli nie mamy wydanego pozwolenia na budowę, to musimy się liczyć z tym, że nikt nie zechce nam stworzyć planu budowy, czyli projektu domu. Otóż, oczywiście to nie jest zadanie architekta, aby sprawdzać czy dana osoba posiada pozwolenie na budowę czy też nie. Jego zadaniem jest tylko stworzenie projektu, ale jeśli on dowie się, że nie mamy potrzebnych dokumentów, może przecież komuś niepowołanemu o tym szepnąć słówko. Jeśli chodzi o projekt budowy to należy liczyć się tu z wydatkiem kilku czy kilkunastu tysięcy zależnie od stopnia skomplikowania i renomy architekta oraz zawartej w nim dokumentacji. Cały projekt składa się z wielu części, a do uzyskania pozwolenia na budowę, wszystkie jego elementy muszą być dość szczegółowo opracowane. Szczególnie ważne dla prawidłowej realizacji budynku jest przecież opracowanie części wykonawczej, zwłaszcza gdy zastosowano nietypowe rozwiązania. Natomiast przy zleceniu opracowania projektu indywidualnego warto także zapewnić sobie między innymi nadzór autorski projektanta, bo w razie problemów w łatwy sposób można je będzie rozwiązać, co jednak dodatkowo podnosi koszty dokumentacji.

 

Pozwolenie na budowę

Pozwolenie na budowę jakiegoś konkretnego obiektu budowlanego na przykład domu można więc uzyskać po złożeniu odpowiedniego wniosku w urzędzie gminy. Zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym bez wydania takiego pozwolenia na budowę nie możesz przecież rozpocząć prac budowlanych. Jeśli nie wiesz jak uzyskać pozwolenie na budowę, to po prostu pobierz odpowiedni wniosek składający się konkretnych pytań. Jest to gotowy formularz dostępny w urzędzie. Za decyzję w sprawie pozwolenia na budowę domów mieszkalnych nic nie zapłacisz. Sprawdź, jakie warunki musisz spełnić, aby ją uzyskać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here