W jakim celu stosuje się zabezpieczenia wykopów?

0
576
wykopy

Bezpieczeństwo w pracy to aspekt niezmiernie istotny. Rozpoczynając większą inwestycję lub nawet mniejszą budowę, warto potraktować wytyczne bezpieczeństwa pracy z należytym szacunkiem. Podejście do nich jak do niepotrzebnych kruczków prawnych może nas kosztować nawet zdrowie lub życie, więc warto zawczasu dowiedzieć się, w jakim celu stosuje się zabezpieczenia wykopów.

Po co zabezpieczać wykopy?

Zabezpieczenie miejsca pracy powinno być kluczowe w każdym zawodzie. Tym bardziej jednak tyczy się to prowadzenia prac, które zakładają tworzenie wszelkiego rodzaju wykopów. Zabezpieczenie wykopów jest kluczowe do prowadzenia bezpiecznej pracy, ponieważ związane z nią niebezpieczeństwo jest szczególnie wysokie.

Kiedy mówimy o naruszaniu struktury gruntu, ważne jest, aby zdać sobie sprawę z tego, jak niestabilny może się on okazać. Przy głębszych wykopach istnieje również duże prawdopodobieństwo do przebicia się przez więcej niż jedną warstwę ziemi. Różne rodzaje podłoża mogą się również odrębnie zachowywać, co zwiększa prawdopodobieństwo osunięcia się wykopu.

Warto również wspomnieć, że zabezpieczenie ścian wykopu jest też niezbędne do ochrony pobliskiej zabudowy. Mając na uwadze głównie bezpieczeństwo podczas pracy, warto rozważyć zabezpieczenie wykopów, skarp i zboczy z wykorzystaniem technologii, która nie tylko będzie bezpieczna dla pracowników, ale również dla okolicznych budynków oraz mieszkańców.

Jakie wykopy zabezpieczać?

Podążając za przepisami związanymi z bezpieczeństwem i higieną pracy, zabezpieczenie ścian wykopu jest konieczne przy większości wyrobisk pionowych, które są głębsze niż 1m. Warto tu zaznaczyć, że np. zabezpieczenie wykopu przy budynku, które nie przekracza 2m można wykonać bez umocnienia, ale wyłącznie kiedy pozwalają na to dokumentacja oraz badania gruntu.

Wynika więc z tego, że większość budowli ziemnych powinno się zabezpieczyć. Można to zrobić na kilka różnych sposobów, które mogą się różnić w zależności od rodzaju wykopu. Dla przykładu zabezpieczenie wykopów wąskoprzestrzennych można zrealizować przez różnego rodzaju rozpory, co jest rozwiązaniem stosunkowo prostym i szybkim. Z drugiej strony to jak zabezpieczyć wykop szerokoprzestrzenny może być nieco bardziej skomplikowane, ponieważ zależy to od szerokości samego wykopu. Istnieje jednak wiele metod, takich jak ścianka berlińska czy jet grouting, które to w zależności od konkretnej sytuacji, mogą okazać się pomocne i przede wszystkim bezpieczne.

Jakie są zagrożenia przy wykopach?

Podstawowym zagrożeniem braku lub złego zabezpieczenia wykopów, jest osunięcie się gruntu. Skutki tego mogą być drastyczne, a zależne będą przede wszystkim od otoczenia oraz wykorzystywanych maszyn. Jednym z największych zagrożeń, związanym z osunięciem się wyrobiska, jest naruszenie fundamentów pobliskich budynków.

Jest to szczególnie niebezpieczne podczas wykopów, prowadzonych w centrum miasta. Niebezpieczeństwo powstania zapadliska w centrum miasta może wiązać się ze strasznymi konsekwencjami, dlatego tak ważne jest zabezpieczenie wykopu przed osunięciem, a szczególnie wykopów przy budynkach.

Przygotowując się do jakiejkolwiek budowy, dobrze jest mieć więc pojęcie, w jakim celu stosuje się zabezpieczenia wykopów. Wykonanie nawet najprostszych zabezpieczeń nie powinno stanowić przytłaczającego wydatku, szczególnie mając na uwadze, że na szali jest ludzkie życie, a także sukces całe inwestycji.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here