Stiuk wapienny: jak to starożytne rozwiązanie nadal sprawdza się w nowoczesnych domach?

0
300
Stiuk wapienny

Stiuk wielu osobom może kojarzyć się przede wszystkim z kunsztownym wykończeniem ścian pałaców i świątyń. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać stiuk wapienny również we własnym wnętrzu. Sprawdźmy, czym jest ta wyjątkowa technika tynkarska i jak można uzyskać ją dziś.

Od starożytności do teraźniejszości – o czym mówimy, mówiąc o stiuku wapiennym?

Stiuki – zarówno w bardziej rozpowszechnionej i docenianej odmianie wapiennej, jak i gipsowej – są znane ludzkości już od starożytności. Przed wiekami zdobiły pałace rzymskich możnowładców, a ich bazą było m.in. ściśle selekcjonowane i długo sezonowane wapno, pył marmurowy czy drobny piasek. Tak przygotowany tynk wymagał niezwykłego kunsztu rzemieślników.

Po schnięciu, na które potrzebne było nawet kilka miesięcy, powierzchnia była woskowana, a następnie polerowana. Dzięki temu stiuk wenecki wapienny pod względem wizualnym przypomina marmur, jednocześnie zyskując świetne parametry wytrzymałościowe i użytkowe. Może być stosowany zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. Nawet po upływie dziesięcioleci zachowuje przy tym nienaganny wygląd.

Stiuk wapienny a nowoczesność: Dlaczego starożytne techniki są nadal aktualne?

Kiedyś wykonanie stiuku wymagało olbrzymich nakładów finansowych, trudno dostępnych materiałów i – co wyjątkowo ważne – wprawionej ręki mistrza, który potrafił właściwie obchodzić się z wymagającym materiałem. Dziś taki efekt wizualny można uzyskać zdecydowanie prościej i taniej. Samodzielnie będziesz w stanie udekorować ściany, wykorzystując stworzony przez Francesco Guardi stiuk wapienny: https://fguardi.com.pl/stiuk_wapienny,pid-291.

Do jego produkcji wykorzystano – podobnie jak przed laty – długo sezonowane wapno, wzbogacono je również o naturalne glinki i wypełniacze. Piękno, którym w starożytności i wiekach późniejszych otaczali się arystokraci, dziś jest dosłownie na wyciągnięcie ręki.

Praktyczne zastosowania stiuku wapiennego w nowoczesnych domach

Pod tym względem nic się nie zmieniło: stiuk wenecki wapienny również i dziś jest wykorzystywany do ozdobnego wykańczania ścian i sufitów – zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Stosując go, możesz uzyskać efekt wizualny znany z barokowych pałaców czy świątyń. Znakomicie sprawdzi się więc w eleganckich wnętrzach, w tym reprezentacyjnych salonach, korytarzach czy pokojach gościnnych.

Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować go również w nowoczesnych, odważnych projektach czy pomieszczeniach urządzonych w modnym i funkcjonalnym stylu boho czy glamour. Do wyboru pozostaje wiele wersji kolorystycznych. Świetnie prezentuje się stiuk szary, ale masz do wyboru gamę aż 24 kolorów, które odnajdą się w każdej przestrzeni i projekcie.

Zalety stiuku wapiennego: Dlaczego warto go wybrać dla swojego domu?

Z pewnością podstawowym argumentem przemawiającym za wyborem stiuku wapiennego jest jego niepowtarzalny, szlachetny wygląd, ale to nie wszystko. Stiuk wytworzony przez sprawdzonego producenta cechuje się także paroprzepuszczalnością zapewniającą oddychanie ścian i odpornością na pleśni i grzyby, dzięki czemu doskonale poradzi sobie również w pomieszczeniach z wyższą wilgotnością czy na zewnątrz budynków. Uzyskasz więc zarówno piękno, jak i wyjątkową trwałość.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here