Siatka na krety, a trawnik – o czym warto pamiętać?

0
4662
Siatka na krety, a trawnik – o czym warto pamiętać?

Kiedy dba się o swój ogródek i pielęgnuje zarówno drzewka, jak i kwiaty na rabatach czy dogląda się swojego skalniaka, to najgorsze co można znaleźć, co psuje całą misterną pracę włożoną w pielęgnację ogrodu jest widok glinianego kopca. To znak, że do naszego ogródka wprowadził się dziki lokator i ani myśli opuszczać tego miejsca, jakby zdawał sobie sprawę, że i tak wiele nie możemy zrobić. W końcu krety są pod częściową ochroną, a poza tym nie licząc szkód, jakie czynią, to całkiem miłe i pożyteczne zwierzątka, w końcu spulchniają ziemię. Wypłoszenie kreta za pomocą silnych zapachów, których krety nie lubią albo ultradźwięków mimo jego doskonałego słuchu i węchu do łatwych nie należy, dlatego znacznie lepszym pomysłem jest zadbanie zawczasu o odpowiednie zabezpieczenie przed kretami, czyli siatkę na krety.

Kiedy dopiero zamierzasz zasiać trawę, zdecyduj się na siatkę na krety

W sytuacji, gdy dopiero tworzy się ogródek i dopiero zamierza się zasiać trawę wokół domu, warto na tym etapie pomyśleć o założeniu siatki na krety. Powinna się znaleźć 10 cm pod powierzchnią ziemi, a w przypadku rabat 30 cm. To powinno zapobiec przedostaniu się kreta, który zmieni miejsce czasowego pobytu na ogródek sąsiada, który nie ma takiego zabezpieczenia. Wtedy dopiero będziesz mógł położyć świeżą ziemię i zasiać nasiona roślin. To rozwiązanie jest o tyle korzystne, że na ziemię można położyć od razu agrowłókninę zapobiegającą pojawieniu się chwastów. W ten sposób można mieć piękne i bujnie rosnące kwiaty na rabatach.

Masz już trawnik i częsty problem z kretami? – na ochronę nigdy nie jest za późno

Jeśli każdej wiosny znajdujesz w swoim ogrodzie kopczyki i mimo regularnego odstraszania kretów one ciągle powracają, to mimo że masz już trawnik możesz zdecydować się na siatkę na krety. Taka ochrona przed kretami jest jeszcze możliwa, ale konieczne jest zdjęcie całej darni kawałek po kawałku. Zatem to rozwiązanie dla osób, które mają wysianą jedynie trawę i nie posadziły jeszcze roślin, chyba, że są w stanie poświęcić swoją pracę na rzecz odstraszenia kreta z ogródka raz na zawsze. Ściąganie darni jest bardzo pracochłonne i aby jej nie uszkodzić trzeba robić to bardzo umiejętnie, dlatego takie prace powierza się wykwalifikowanej ekipie, która często zajmuje się zabezpieczaniem ziemi oraz ściąganiem i ponownym zakładaniem warstw trawy. Nieco łatwiej ta praca może wyglądać, jeśli zdecydowaliśmy się na trawę w rolkach, jednak i tak będzie to bardzo pracochłonne.

Czy warto zdecydować się na siatki poprzeczne na krety?

Jeśli nasz ogródek jest już misternie urządzony i jesteśmy bardzo dumni z wyhodowanej i wypielęgnowanej trawy, to przeciwko kretom możemy zastosować jeszcze jedną oręż, a mianowicie siatki na krety montowane pionowo i okalające ogród. Oczywiście takie siatki na krety są założone nieco głębiej, bo 70-80 cm pod powierzchnią ziemi. Warunkiem ich skuteczności jest również to, aby wystawały ok. 20 cm nad powierzchnię ziemi. Cała praca może się jednak okazać bezowocna, jeśli kret będzie miał na tyle determinacji w poszukiwaniu dżdżownic i larw owadów, że przekopie się pod siatką. Trzeba przy tym rozwiązaniu pamiętać, by wybrać siatkę o jak najmniejszych oczkach najlepiej nie przekraczających 10 mm. Mocniejsze są również siatki metalowe i ocynkowane, gdyż odporne są na korozję i niekorzystne warunki atmosferyczne.

Jak założyć siatkę na krety pod trawnikiem?

Oczywiście, jeśli trawnik już istnieje, to po zdjęciu darni, trzeba jeszcze wykopać trochę ziemi. Siatkę rozkłada się i zabezpiecza szpilkami lub kotwami. Rozwiązanie warto dobrać do rodzaju ziemi. Jeśli jest gliniasta i zbita, to lepiej przytrzymają siatkę szpilki, a przy miększej, bardziej luźnej glebie piaszczystej lub piaszczysto-gliniastej mogą sprawdzić się kotwy. Na siatkę równomiernie rozkłada się ponownie wykopaną lub świeżą ziemię. Potem można położyć darń lub wysiać trawę. Kotwy i szpilki zabezpieczą siatki na krety także w przypadku pochyłości terenu. Taka ochrona przed kretami pozwoli w spokoju uprawiać swój ogródek.

Siatka na krety może być wykonana z trwałego materiału sztucznego polipropylenowego bądź ocynkowanego metalu. Obydwie są trwałe i stabilne. Zapewniają skuteczną ochronę przed kretami.

[Głosów:6    Średnia:3.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here