Projekty typu “nowoczesna stodoła”

0
2587
nowoczesna stodoła

Coraz większym zainteresowaniem inwestorów cieszą się projekty, które określane są jako „nowoczesna stodoła”. To budynki duże, o dużych przestrzeniach wewnątrz. Swoją architekturą nawiązują do tradycyjnych budynków gospodarczych spotykanych na wsiach, a jednocześnie wykończenie wnętrza i zastosowanie odpowiednich materiałów powoduje, że doskonale wpisują się w nowoczesne trendy.

Jak wygląda dom typu stodoła?

Mianem „nowoczesnej stodoły” określa się budynki jednobryłowe, które pokryte są dwuspadowym dachem. To bardzo klasyczna i często spotykana konstrukcja, którą zauważyć można szczególnie właśnie na wsiach. Dawniej, w takim kształcie wznoszone były nie tylko budynki gospodarcze, ale również proste domy mieszkalne.

Stodoła, przez to, że jest to budynek jednobryłowy zapewnia wiele przestrzeni wewnątrz. Można tę przestrzeń zagospodarować, wydzielić poszczególne pomieszczenia: sypialnie, gabinety czy pokoje gościnne. Można też wydzielić tylko część pomieszczeń, a resztę pozostawić w formule tzw. „open space”, czyli otwartej przestrzeni, gdzie kuchnia, jadalnia i salon są ze sobą łagodnie połączone.

Charakterystyczna dla „nowoczesnych stodół” są też panoramiczne przeszklenia, które gwarantują dostęp dużej ilości światła do wnętrza budynku. W ten sposób powstają jasne i ciepłe pomieszczenia, które dodatkowo mogą spełniać warunki energooszczędności, ponieważ maksymalnie wykorzystuje się tutaj naturalne warunki oraz światło i ciepło płynące ze słońca.

Przy atrakcyjnie zaprojektowanym ogrodzie, takie przeszklenia mają dodatkową zaletę. Stanowią element dekoracyjny. Ogród staje się poniekąd częścią takiego domu, a obcowanie z naturą i przyrodą jest łatwiejsze i wygodniejsze.

Ile kosztuje budowa domu typu stodoła i jak się go wykańcza?

Projekt, Dom typu stodoła w swojej podstawowej wersji, bez dodatkowych brył i modyfikacji jest stosunkowo tani do wybudowania. Z jednej strony potwierdza to sama konstrukcja – jednobryłowy i dwuspadowy dach, bez wykuszy, kukułek i innych dodatkowych elementów. Z drugiej strony zaś daje ogromne możliwości do zastosowania rozwiązań energooszczędnych, co powoduje, że po wzniesieniu jest też tani w utrzymaniu.

Tego rodzaju budynki można wykańczać zarówno w stylu nowoczesnym, jak i rustykalnym, ale to właśnie nowoczesna aranżacja powoduje, że jest to tak oryginalne i interesujące rozwiązanie.

Elewacja może być wykonana z drewna, płytki klinkierowej lub blachy ułożonej w pasach. Bardzo ciekawym zabiegiem jest również zastosowanie dwóch rodzajów materiału. Wygląda to ładnie i powoduje, że dom znacznie lepiej się prezentuje.

Wnętrze również warto wykończyć przy pomocy drewna, szczególnie jeżeli zastosuje się wspomniane wcześniej przeszklenia. Wtedy cała kompozycja jest ze sobą spójna, a ogród i dom mogą się w pewnym sensie ze sobą przenikać.

Duże przestrzenie dają ogromną swobodę aranżacyjną i możliwość optycznego wydzielenia stref budynku.

Tego rodzaju projekty typu nowoczesna stodoła stają się coraz popularniejsze. Warto więc przed ostateczną decyzją rozważyć i ten rodzaj konstrukcji.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here