Oświetlenie garderoby – jakie lampy sprawdzą się najlepiej?

0
1016
Oświetlenie garderoby

W większości domowych przestrzeni na oświetlenie wybieramy lampy wiszące. Sprawdzają się jako oświetlenie główne, choć w zależności od konstrukcji równie dobrze mogą dekorować wnętrze. W domu, nierzadko również w mieszkaniach w blokach, coraz częściej próbujemy wygospodarować przestrzeń na garderobę. To dość nietypowe pomieszczenie wymagające przemyślanego oświetlenia.

Jakie lampy zastosować w garderobie, aby łatwo odnajdywać ubrania i akcesoria? Ile źródeł światła należy wybrać do garderoby z oknem lub bez niego? Podpowiadamy!

Oświetlenie do garderoby z oknem i bez

W pierwszej kolejności należy uwzględnić, czy garderoba ma dostęp do światła dziennego. Jeśli znalazło się w niej okno, będzie dość jasna i wygodna w użytkowania, co oznacza, że podstawą oświetlenia stanie się lampa zamontowana w centralnym punkcie sufitu.

W garderobie bez okna jest zdecydowanie ciemniej i trudniej ją funkcjonalnie oświetlić. Poza światłem głównym niezbędne jest oświetlenie kierunkowe. Jego zadaniem jest podświetlenie półek z ubraniami i części wiszących, aby bez problemu odnaleźć potrzebną garderobę.

W zależności od funkcji

Garderoba może spełniać różne funkcje. Jej podstawową rolą jest przechowywanie odzieży, butów i dodatków. Może to być także miejsce, w którym prasujemy ubrania. W dużej i przestronnej garderobie zostaje wydzielone miejsce na sprzęty AGD, takie jak żelazko i deska do prasowania, a także odkurzacz.

Niektórzy decydują się na stworzenie przestrzeni, w której nie zabraknie miejsca na elegancką sofę, lustro, pufę, na której będzie można usiąść i założyć buty. Jeśli pozwala na to wielkość pomieszczenia, warto stworzyć tu kącik do chwilowego odpoczynku, nawet z książką w ręku! To bardzo różne propozycje zorganizowania garderoby, dlatego wymagają innego podejścia do jej oświetlenia.

Oświetlenie sufitowe

Niezależnie od dostępu do światła dziennego oraz funkcji garderoby, należy zainstalować lampę, która będzie spełniać rolę oświetlenia głównego. Umiejscawia się ją przeważnie w centralnym punkcie sufitu.

Praktyczna garderoba będzie właściwie oświetlona, gdy na suficie znajdzie się klasyczna lampa wisząca. Prosta, minimalistyczna, z szerokim i transparentnym kloszem, aby dokładnie rozświetlić wnętrze. Alternatywą jest plafon. Zajmuje niewiele miejsca, więc sprawdzi się zarówno w dużej, jak i małej garderobie. Zagwarantuje równomiernie oświetlenie, a wybierając z oferty sklepu https://lampy.it/, można być pewnym, że dodatkowo udekoruje to pomieszczenia.

Oświetlenie kierunkowe

W garderobie warto dodatkowo zainstalować oświetlenie kierunkowe. Jego zadaniem będzie doświetlenie głębokich półek. Ciekawym rozwiązaniem są kinkiety lub lampy, które posiadają ruchome źródła światła. Dzięki temu można zadecydować, co i w jaki sposób podświetlić.

Funkcjonalne i również dekoracyjne będą taśmy LED-owe zainstalowane tuż nad wieszakami. Zamiast tego można wybrać podświetlane drążki w częściach przeznaczonych na wieszaki.

Praktycznie i oszczędnie

W związku z częstym korzystaniem z garderoby, należy pomyśleć o inwestycji w produkty z technologią LED. Pozwalają one zaoszczędzić na energii elektrycznej, ale nie tracąc na funkcjonalności tego pomieszczenia.

Garderoba to dość nietypowa przestrzeń, choć znalezienie dla niej miejsca jest marzeniem każdego domownika. Gdy już uda się stworzyć taki kąt w domu lub mieszkaniu, trzeba przemyśleć sposób jego oświetlenia. Powyższe wskazówki będą niezwykle pomocne, zaś na stronie http://kreatordom.com.pl/ można poszukać informacji, w jaki sposób oświetlić inne przestrzenie domowe.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here