Obrzeża ogrodowe ekobord i ich korzyści

0
1677
Obrzeża ogrodowe ekobord i ich korzyści

Obrzeża ogrodowe są niezbędne, jeśli chcesz zachować i podkreślić piękny element ogrodu lub trawnika. Tworzenie krawędzi jest raczej proste i przydatne w wielu sytuacjach, takich jak unikanie rozrzucania trawy lub chwastów, utrzymywanie kwiatów lub warzyw zawartych w klombie i zwiększanie atrakcyjności nieruchomości.

Aby stworzyć takie miejsce w swoim ogrodzie, wielu ogrodników i architektów krajobrazu używa plastikowych, metalowych, a nawet betonowych lub ceglanych obrzeży. Ale jakie są korzyści i który wybrać? Znajdź odpowiedź w tym artykule!

Obrzeża ogrodowe – jaki jest ich sens?

Aby wytyczyć przestrzeń i stworzyć obrzeże, czasami wystarczy po prostu wykopać krawędź wokół kwietnika lub ogrodu warzywnego. Ale aby zachować piękny detal ogrodu przy mniejszym wysiłku, możesz chcieć użyć fizycznej krawędzi, takiej jak:

  • kamienie
  • beton
  • cegły

W niektórych przypadkach ogrodnicy decydują się na użycie ukrytych brzegów, które są zakopane w ziemi, aby uniknąć rozprzestrzeniania się chwastów lub trawy.

Ale jakie są różne rodzaje obrzeży ogrodowych dostępnych na rynku? Jakie są korzyści z ich używania? Przeczytaj nasz przewodnik, aby się tego dowiedzieć!

Jako początkujący ogrodnik, pierwsze pytanie, które możesz zadać, wiąże się właśnie z tym dlaczego potrzebujesz obramowania ogrodu typu ekobord. Opinie są różne, ale zarówno ogrodnicy, jak i architekci krajobrazu zgadzają się, że obramowanie ogrodu jest niezbędne.

Dla architektów krajobrazu główną motywacją do stosowania obrzeży ogrodowych jest aspekt estetyczny Twojej nieruchomości. Obrzeże może pomóc w stworzeniu zadbanego detalu zarówno trawnika, jak i ogrodu lub klombów. Z estetycznego punktu widzenia możesz wybierać między krawędziami z kamienia, betonu, a nawet drewna lub żywicy.
Zainstalowanie stałego obrzeża może być również przydatne, jeśli używasz kosiarki zautomatyzowanej, która wymaga elektrycznej obrzynarki.

Ogrodnicy wykraczają poza względy estetyczne i twierdzą, że użycie krawędzi jest przydatne do zapewnienia bariery korzeniowej, która zapobiega rozprzestrzenianiu się trawy lub chwastów w sąsiadujących obszarach ogrodowych. Tego typu obrzeża są zwykle ukryte w ziemi, ale nadal mogą pomóc w ograniczaniu przestrzeni.

Rodzaje obrzeży ogrodowych

Jeśli do tej pory zrozumiałeś powody, dla których musisz w ten sposób zadbać o swój ogród, być może zastanawiasz się, jakie rodzaje obrzeży są dostępne na rynku. Z grubsza możemy podzielić obrzeża ogrodowe na dwie kategorie, obrzeża funkcjonalne i ozdobne.

Funkcjonalne obrzeża są zwykle stosowane, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chwastów lub trawy z trawnika na rabatach kwiatowych lub ogrodowych. Zazwyczaj są one wykonane z metalu, zwykle stali, tworzywa sztucznego lub żywicy, a nawet włókna szklanego. Krawędzie są zwykle montowane wokół wybranego elementu ogrodowego i ukryte w ziemi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here