Mata tatami – co to takiego?

0
1971
Mata tatami

Tatami to element wyposażenia wnętrza, który jednoznacznie kojarzy się z Japonią. Widziałeś go niejeden raz, oglądając filmy opowiadające historię samurajów czy zdjęcia z Kraju Kwitnącej Wiśni. Czym dokładnie jest ta mata japońska i w jaki sposób wykorzystać ją w europejskim domu? Podpowiadamy!

Czym jest mata tatami?

Tatami to japońska mata służąca do wykładania podłogi wewnątrz domu. Jest dość gruba i wykonana z naturalnych materiałów. Jakich dokładnie?

  • Wypełnienie tatami (tatami-toko) stanowi gruba warstwa słomy ryżowej.
  • Warstwa wierzchnia (tatami-omote) powstaje z podwójnej warstwy plecionki wykonanej z trawy igusa.
  • Boki tatami są wykończone bawełnianą tkaniną (tatami-heri).

Warto wiedzieć, że mata tatami standardowo ma rozmiar 90×180 cm. Przez wieki była ona w Japonii de facto jednostką mierniczą, a pomieszczenia w wielu domach w tym kraju mają długość będącą wielokrotnością 90 cm. W Kraju Kwitnącej Wiśni można też znaleźć pół-tatami, które mają wymiary 90×90 cm.

Jak można wykorzystać tatami w domu?

Tatami to przede wszystkim japońska mata na podłogę, którą można wyłożyć całe podłoże w pomieszczeniu. W japońskich domach po dziś dzień co najmniej jeden pokój w domu jest wyłożony tatami. Ten element wykończenia powierzchni możesz wykorzystać również w europejskim mieszkaniu! W jaki sposób? Szukasz odpowiedniej maty tatami do swojego domu? Sprawdź wszystkie modele dostępne na Futon.pl.

tatami

Tatami jako wykończenie podłogi

Po pierwsze, możesz podążyć śladami Japończyków i np. wykończyć całą powierzchnię sypialni z wykorzystaniem tatami. Te maty stanowią dobrą izolację podłoża, świetnie wyciszają wnętrze i wprowadzają do niego typowo wschodnią atmosferę. Uwaga! Jeśli chcesz się zdecydować na taki krok, poza samymi matami będzie Ci potrzebna specjalna rama, która pomoże utrzymać poszczególne tatami w jednym miejscu – tak, aby się nie przesuwały.

Tatami jako podkład pod futon

Tatami może być też wykorzystane jako… japońska mata do spania. Możesz zainwestować w jedną lub dwie i wykorzystać te elementy jako podkład pod kolejny element tradycyjnego, dalekowschodniego posłania, czyli futon.

– Futon to tradycyjny japoński materac, który ma elegancko pikowane poszycie i jest wypełniony warstwami

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here