Jak porównywać kredyty?

0
1159
Jak porównywać kredyty

Które parametry określające kredyty rzeczywiście mają jakieś znaczenie? Czy należy się przejmować wysokością prowizji nakładanej przez bank, czy może nie będzie się ona przekładać w jakimś większym stopniu na ostateczną cenę zapożyczenia? Na te pytania każdy chciałby znać odpowiedź. A na pewno ten, kto już w tym momencie stara się wynajdywać różne rankingi kredytów i pożyczek na własną rękę, by nie musieć dokonywać tych porównać samodzielnie. Nieraz jednak warto nieco bardziej się wysilić. Gotowe porównywarki czy rankingi są w porządku, ale aby mieć pełen obraz sytuacji, warto też samemu podjąć ten trud porównania do siebie parametrów różnych kredytów.

Na pewno warto po prostu nie dać się zaskoczyć. Niespodzianki bywają przyjemne, ale mogą też być dość przykre, dlatego by niepotrzebnie nie ryzykować, lepiej wszystkiego dowiedzieć się zawczasu, czyli jak najdokładniej zapoznać się z parametrami kredytu, jaki ma się zamiar zaciągnąć. Takie jest zresztą prawo każdego klienta. Nawet jeśli miałby on kilkanaście czy kilkadziesiąt dodatkowych pytań do pracownika banku, tenże pracownik musi mu udzielić jasnych i rzeczowych odpowiedzi, bo jeśli tak się nie dzieje, należy to zgłosić do jego zwierzchnika, a w razie jakichkolwiek dalszych komplikacji – do odpowiednich organów. Wszystkie informacje na temat kredytu powinny być jawne. Jawne i jasne, bo niestety każdą informację da się podać w taki sposób, by delikatnie zakłamywała ona rzeczywistość i przez to została zrozumiana nie tak, jak powinna. Oczywiście każdą zyskaną w ten sposób informację trzeba jeszcze poddać własnej selekcji. Można to robić przy pomocy Internetu. Akurat z jego pomocą porównywanie i ogólne ocenianie różnych kredytów stało się o niebo prostsze.

Co warto więc brać pod uwagę, dokonując samodzielnej oceny przydatności i wartości kredytu?

Po pierwsze – prowizję. Zawsze będzie mieć ona jakiś wpływ na cenę pożyczki, jednakże ten wpływ może być albo niewielki (wręcz minimalny), albo bardzo duży. Uzależnia go okres spłaty kredytu. W przypadku długiego okresu spłaty znaczenie pożyczki się zmniejsza, natomiast przy krótkim okresie spłaty ta prowizja zaczyna mieć bardzo duży wpływ na koszt wzięcia pożyczki. A ile może ona wynieść? To akurat zależy od banku bądź konkretnej instytucji zajmującej się udzielaniem pożyczek. Można jednak wysunąć tutaj pewną średnią. Aktualna mediana rynkowa prowizji bankowych wynosi trzy procent. Jeżeli ta prowizja jest wyższa, warto zastanowić się nad tym, czy przypadkiem nie dałoby się wziąć pożyczki w banku, który oferowałby klientom nieco lepsze warunki i korzystniejsze usługi.

Porównywarka kredytów na https://www.bankier.pl/smart bierze też pod uwagę oprocentowanie nominalne, tak więc warto wziąć z niej przykład i samemu też spróbować je przeanalizować. To oprocentowanie będzie decydować o wysokości odsetek. A odsetki są tym czymś opłacanym przez klientów, co potrafi niestety dość mocno zadecydować o końcowej cenie kredytu i doprowadzić do tego, że przestaje być on czymś opłacalnym albo po prostu staje się czymś mocno uciążliwym i mocno odczuwalnym w portfelu. Zgodnie z przyjętą w Polsce ustawą to oprocentowanie może przyjąć jednak wyłącznie określoną maksymalną wartość. Na ten moment wynosi ona szesnaście procent w skali roku. Przeważnie jednak zdarza się tak, że to oprocentowanie wynosi piętnaście procent, albowiem taka jest właśnie mediana rynkowa, której banki raczej się trzymają.

Warto też pamiętać, że niemalże na każdy kredyt w banku nakładana jest dodatkowa opłata za ochronę ubezpieczeniową. Oczywiście koszty tej ochrony ponosi usługobiorca. To on chce przecież, by jego kredyt był właściwie zabezpieczony, dlatego w tym celu musi niestety pogodzić się z kolejnym dodatkowym wydatkiem. A w wielu sytuacjach nie da się uniknąć konieczności opłacania ochrony ubezpieczeniowej. Jest ona zresztą zabezpieczeniem i dla banku, i dla samego klienta. To właśnie ochrona ubezpieczeniowa sprawia, że gdy w życiu klienta dojdzie do pewnych nieoczekiwanych zdarzeń losowych, w tym nawet i jego śmierci, wzięte przez niego zadłużenie będzie spłacane przez upoważnione do tego osoby. Warto jednak sprawdzić sobie, ile ta ochrona ubezpieczeniowa rzeczywiście wyniesie. Jeżeli będzie ona zbyt kosztowna, najprawdopodobniej nie będzie to świadczyć zbyt dobrze o wartości samego kredytu.

Niektórym bardzo ciężko przychodzi jednak dokonywanie tego typu porównań. Czasami spore trudności ma się już z wydobyciem odpowiednich i wiarygodnych informacji, a co dopiero z ich przetworzeniem, przeanalizowaniem i wyciągnięciem z nich właściwych wniosków. By nie musieć robić tego samodzielnie i nie ryzykować popełnieniem jakichś błędów, które mogłyby skutkować zaciągnięciem nieodpowiedniego kredytu, warto właśnie dowiedzieć się, gdzie porównać najlepsze oferty kredytów. A najłatwiej i najszybciej można tego dokonać na kilku specjalnie utworzonych w tym celu stronach internetowych. Porównywanie jest już naprawdę proste. Oczywiście gdy tylko korzysta się przy nim z różnych internetowych narzędzi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here