Jak pomalować sufit i ściany bez smug?

0
412
Jak pomalować sufit i ściany bez smug

W pewnym momencie większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że przychodzi czas na odświeżenie naszego wnętrza. Oczywiście możemy to zrobić po prostu poprzez zmianę koloru ścian i sufitu. Choć z pozoru nie wydaje się nam to najtrudniejszym zadaniem, to jednak wiele osób przekonało się, że często efekt końcowy odbiega od naszych pierwotnych założeń. Wystarczy chwila nieuwagi, by zarówno ściany jak i sufit pokryły się nieestetycznymi smugami. W jaki sposób można więc ich uniknąć?

Odpowiednie przygotowanie sufitu i ścian to podstawa

Pomalowanie ścian i sufitu z pewnością jest jednym z tych zadań, które możemy wykonać samodzielnie. Bez względu na to, czy mamy doświadczenie w pracach malarskich, czy też nie, nałożenie nowego koloru nie jest aż tak skomplikowane. Z pewnością wiemy, że będzie nam potrzebna farba ceramiczna lub inna, a także odpowiednie przybory tj. wałek lub pędzel malarski. Jednocześnie zapominamy o tym, że nieodpowiednie przygotowanie ścian i sufitu znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia na nich nieestetycznych smug, które mogą zepsuć cały efekt końcowy. Wobec tego, zanim jeszcze przystąpimy do samego malowania, warto pamiętać o:

  • dokładnym oczyszczeniu ścian i sufitu – nie chodzi tu o ściągnięcie poprzedniego koloru, ale usunięcie wszelkich wybrzuszeń czy bąbli oraz odprysków starej farby. W przypadku kiedy nasze ściany były wcześniej pokryte tapetą, konieczne będzie dokładne usunięcie kleju.
  • wykorzystanie odpowiedniego podkładu malarskiego – podkład malarski ma za zadanie zwiększyć przyczepność farby do powierzchni, a także ułatwić jej rozprowadzanie. Analogicznie minimalizuje to ryzyko wystąpienia uporczywych smug.

Dopiero po uprzednim przygotowaniu ścian możemy zdecydować się na to, by pokryła je farba lateksowa lub inna. Dzięki temu nasze prace malarskie mają szansę na to, by zakończyć się powodzeniem.

Wybierz odpowiednie produkty do malowania ścian i sufitu

Trzeba sobie jasno powiedzieć, że ryzyko wystąpienia nieestetycznych smug na ścianach i na suficie pojawia się zawsze, w momencie kiedy nie zainwestujemy w odpowiednie produkty. Wcale nie chodzi tu tylko i wyłącznie o jakościowy wałek lub pędzel malarski, ale także o dobór samej farby. W sklepach bardzo chętnie sięgamy po tanie produkty, które mogą cechować się słabą pigmentacją oraz szeregiem innych mankamentów. Jeśli zależy nam jednak na tym, by minimalizować jakiekolwiek ryzyko wystąpienia smug, powinniśmy postawić na farby nieco droższe, aczkolwiek efektywniejsze. Świetnym rozwiązaniem będzie farba ceramiczna lub farba lateksowa. Rozprowadzają się one w prosty sposób po malowanej powierzchni, a także gwarantują nam wysokie krycie. Dodatkowo, dzięki odpowiednim dodatkom farba ceramiczna lub lateksowa pozwala nam na pomalowanie sufitu i ścian bez zbędnych smug i prześwitów. Dzięki takim produktom, będziemy mogli osiągnąć taki efekt, na jakim najbardziej nam zależy.

Pamiętaj o nałożeniu dwóch warstw farby

Farba lateksowa lub ceramiczna mają to do siebie, że zapewniają praktycznie 100% krycie malowanej powierzchni, już po nałożeniu pierwszej warstwy. Może się jednak zdarzyć tak, że podczas procesu wysychania pojawią się drobne niedociągnięcia. Mogą być one spowodowane nieodpowiednią techniką malowania lub po prostu nieprofesjonalnym wałkiem lub pędzlem. Wobec tego, jeśli zależy nam na jednolitej powierzchni ścian i sufitu, bez zbędnych smug, warto pamiętać o tym, by nałożyć także i drugą warstwę farby. Oczywiście należy odczekać odpowiednią ilość czasu, do momentu w którym farba ceramiczna lub lateksowa całkowicie wyschnie. Dopiero wtedy możemy przystąpić do nałożenia drugiej warstwy i zagwarantować sobie tym samym jeszcze lepsze krycie. Pamiętając o kilku wskazówkach, malowanie ścian i sufitu nie będzie dla nas większym problemem, a smugi nie pojawią się na malowanej powierzchni.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here