Ile kosztuje dom z bali 80m2?

0
1533
Ile kosztuje dom z bali 80m2?

Chociaż domy z bali najczęściej są budowane w regionach górskich, taki budynek można postawić w zasadzie wszędzie! Szlachetne drewno robi niesamowite wrażenie, ale nie należy do najtańszych materiałów. Ile może więc kosztować dom z bali o powierzchni 80m2?

Zalety i wady domów z bali

Ponieważ stosunkowo niewiele osób decyduje się na budowę domu z bali, nadal wzbudzają one ogromne emocje i są uważane za luksusowe. Nie jest to jednak odpowiedni wybór dla każdego – miłośnicy nowoczesnych rozwiązań mogą czuć się w takim domu niekomfortowo! Jest za to idealny dla każdego, kto docenia swojskie klimaty i naturalny urok drewna.

Domy z bali całoroczne są nie tylko przytulne, ale też bardzo ciepłe. Okazuje się, że drewno tworzy doskonałą izolację cieplną i skutecznie chroni nawet przed intensywnymi mrozami, a także zapobiega przegrzewaniu się budynku podczas upałów. Kolejną ważną cechą drewna jest regulacja poziomu wilgoci we wnętrzu.

Jak każde rozwiązanie, również domy z bali całoroczne mają swoje wady. Po pierwsze, współczesne polskie przepisy dotyczące termoizolacji cieplnej budynków są dość wymagające. Aby domy z bali mogły je spełnić, często muszą być dodatkowo ocieplone od wewnątrz. Po drugie, postawienie takiego domu wiąże się z wyższymi kosztami, niż budowa popularnego domu murowanego. Inwestor musi więc posiadać większe środki finansowe. Po trzecie, wciąż niewiele jest firm specjalizujących się w tej technologii budowlanej. Domy z bali całoroczne są pracochłonne i wymagają dużej wiedzy, dbałości o każdy szczegół. Niezmiernie ważna jest też jakość materiału. Tylko wysokiej jakości drewniane bale, mające określoną grubość, nadają się do budowy domu i zapewnią mu odpowiednią wytrzymałość.

Ile kosztuje dom z bali 80m2?

Budynek o powierzchni 80m2 może być wygodnym domem dla dwu – lub nawet trzyosobowej rodziny. Taka przestrzeń w zupełności wystarczy, aby pomieścić trzy niewielkie sypialnie oraz przytulny pokój dzienny z aneksem kuchennym. Jaki jest koszt budowy domu z bali o takiej powierzchni?

Przyjmuje się, że w zależności od zastosowanych materiałów oraz wybranego projektu, cena domu z bali w stanie surowym zamkniętym wynosi około 1500- 2500 zł za m2. Z reguły sprawdza się zasada, że im większy dom, tym niższa cena za metr kwadratowy. Oznacza to, że za dom o powierzchni 80m2, inwestor może zapłacić nawet 200 tysięcy złotych. Niestety, to dopiero mniej więcej połowa kosztów, jakie go czekają. Do tej ceny należy doliczyć jeszcze koszty instalacji oraz wykończenia budynku. Domy drewniane pod klucz o powierzchni 80m2, to koszt około 400 tysięcy złotych. 

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here