Funkcjonalna ozdoba ogrodu, w którą warto zainwestować

0
1457
Funkcjonalna ozdoba ogrodu, w którą warto zainwestować

Wiele osób narzeka, że ich ogrody nie prezentują się okazale nawet pomimo tego, że w ich urządzenie wkłada się wiele pracy. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być co najmniej kilka. Bardzo często okazuje się przy tym, że winne jest nie złe rozplanowanie ogrodu lub nieodpowiedni dobór roślin, które się w nim pojawiają, ale brak rozwiązań pełniących funkcję ozdobną, a tym samym podkreślających charakter tego miejsca. Czas to zmienić.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru?

Na liście tych elementów dekoracyjnych, których nie powinno zabraknąć w żadnym ogrodzie, mamy przynajmniej kilka pozycji. Donice ogrodowe zajmują przy tym szczególnie ważne miejsce. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że ich funkcja ozdobna idzie w parze z zastosowaniem praktycznym, a one same nie tylko upiększają ogród, ale i otwierają nowe możliwości przed osobami, które go uprawiają.

Oczywiście, ich wybór nie może być przypadkowy, w pierwszej kolejności należy więc zastanowić się nad tym, jakie rośliny chcemy w nich uprawiać i jakie są ich wymagania, do których będziemy musieli się dostosować. Bywa, że kwiat początkowo potrzebuje większej donicy, z czasem zaś, już po okresie kwitnienia, może trafić do mniejszej, my zaś nie musimy obawiać się o jego bezpieczeństwo.

Wybierając donice należy liczyć się również z tym, że w większości przypadków nie będą one przez cały czas stały w ogrodzie. Jesienią zdecydowana większość uprawianych w nich roślin musi być przenoszona do pomieszczenia, w przeciwnym razie zaszkodzi im bowiem spadek temperatury, deszcze i silne porywy wiatru. Przed zakupem donic o imponujących gabarytach warto więc zastanowić się nad tym, czy takie donice ogrodowe będą miały gdzie przezimować bez konieczności proszenia o pomoc rodziny i znajomych.

Przegląd propozycji dostępnych na rynku

Gdy już podejmiemy decyzję dotyczącą wielkości oraz przeznaczenia donic, możemy zastanowić się nad tym, który ich rodzaj zaprezentuje się najlepiej w naszym ogrodzie. Możliwości jest wiele.

Obecnie największą popularnością cieszą się drewniane donice ogrodowe i trudno utrzymywać, że dzieje się tak przez przypadek. Donice takie nie tylko znakomicie komponują się z roślinnością goszczącą w naszym ogrodzie, ale również wyglądają świetnie bez względu na swój rozmiar. Niestety, drewno stawia pewne wymagania przed swoimi użytkownikami, należy więc liczyć się z koniecznością wykonywania określonych regularnych zabiegów pielęgnacyjnych, jeśli donice przez cały czas mają się prezentować jednakowo dobrze.

Alternatywą dla donic wykonanych z drewna są te, które powstają z wykorzystaniem plastiku. Za inwestycją w nie przemawia przede wszystkim znacznie niższa cena, narzekać nie powinny jednak również te osoby, które wysoko cenią sobie oryginalne kształty oraz nietypową kolorystykę. Miłośnicy rozwiązań znacznie bardziej okazałych powinni zainteresować się donicami betonowymi, bardzo ładnie prezentują się jednak również donice ceramiczne chwalone choćby dlatego, że bez większego problemu można je dopasować do każdej niemal aranżacji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here