Farby krzemianowe (silikatowe) – zastosowanie

0
1137
Farby krzemianowe

Malowanie elewacji może być doświadczeniem niezwykle przyjemnym, szczególnie w sytuacji, gdy dysponujemy odpowiednimi narzędziami, jak również posiadamy niezbędną wiedzę z zakresu prowadzenia prac wykończeniowych. Nie należy jednakże zapominać także o kwestii doboru odpowiedniej farby elewacyjnej, która to będzie w najwyższym możliwym stopniu dostosowana do specyfiki powierzchni, jak również zapewni maksymalne zabezpieczenie nie tylko przed zabrudzeniami, ale także przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych i zewnętrznych.

Wybór ekspertów coraz częściej pada na farby krzemianowe (zwane też sylikatowymi). Powstają one na bazie wodnego szkła potasowego, które to mieszane jest w odpowiednich, ściśle określonych proporcjach z pigmentami i wypełniaczami. Dlaczego jednakże farby takie są tak chętnie wybierane przez konsumentów?

Jedną z najistotniejszych ich zalet jest bardzo wysoka gazoprzepuszczalność, co oznacza, że powłoka pomalowana będzie w sposób optymalny odprowadzać nadmiar pary wodnej. Nie będzie się ona więc osadzała na elewacji, co z kolei doprowadzić mogłoby do powstawania nieestetycznie wyglądających ognisk pleśni czy grzybów, jak również do stopniowego uszkadzania fasady budynku na skutek osłabiania jej integralności strukturalnej. Możemy tego w prosty sposób uniknąć, jeżeli tylko zdecydujemy się pomalować ściany zewnętrzne obiektu jedną lub kilkoma warstwami wysokiej jakości farby krzemianowej.

Na uwagę zasługuje także odporność produktu na działanie promieni słonecznych. Jest to niezwykle istotne, jako że daje to posiadaczowi danej budowli gwarancję, że nawet po kilku latach od malowania kolor farby nie wyblaknie, natomiast ona sama nie zacznie się łuszczyć, co jak nasi czytelnicy zapewne doskonale wiedzą potrafi negatywnie wpłynąć na walory estetyczne nawet najmisterniej wykonanej elewacji.

Co ciekawe, niektórzy producenci przekonują, że ich farby krzemianowe są nadzwyczaj uniwersalne, a więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby były używane także wewnątrz budynków celem zabezpieczenia ich przed wilgocią, uszkadzaniem ścian na przestrzeni kolejnych lat, jak również poprawy ich ogólnej prezencji. Pamiętajmy jednakże, że nie wszystkie farby krzemianowe wykorzystywać można w taki sposób, a więc jeżeli nie jesteśmy pewni, czy określony wyrób przeznaczony jest do stosowania wyłącznie zewnętrznego czy też wykorzystany może zostać również we wnętrzu biura, mieszkania lub fabryki, zasięgnijmy porady sprzedawcy zatrudnionego w sklepie stacjonarnym bądź internetowym, który to z pewnością rozwieje wszelkie nasze wątpliwości, jak również podpowie produkt, który w optymalnym stopniu wpisze się w nasze oczekiwania.

Nie zapominajmy także, aby każdorazowo podczas zakupów kierować się nie ceną a jakością wyrobu. Cóż bowiem z tego, że na zakupie farby krzemianowej zaoszczędzimy od kilku do kilkunastu złotych, jeżeli już po kilku miesiącach od pomalowania elewacji zauważymy, że jej kolor znacznie odbiega od tego początkowego, na powierzchni ścian pojawiają się przebarwienia, natomiast sama farba łuszczy się lub porastana jest pleśnią spowodowaną niewystarczającym współczynnikiem gazoprzepuszczalności?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here