Czy Polaków stać na własne mieszkanie?

0
2070
Czy Polaków stać na własne mieszkanie

Rynek nieruchomości przeżywa wzmożony rozwój. Okazuje się, że nawet pandemia koronawirusa nie przyczyniła się do wielkich spadków w tym sektorze gospodarki. Sami deweloperzy potwierdzają zresztą, że inwestycje są sprzedane już na cały rok 2020, a nawet 2021. Co ciekawe, polskie społeczeństwo się wzbogaca i stać nas wreszcie na nabywanie własnych „czterech katów”. Ważną informacją jest także to, że coraz więcej nieruchomości kupujemy za gotówkę, bez konieczności wsparcia ze strony banków.

Nowy model życia

O ile jeszcze do niedawna ogromna liczba Polaków żyła w domach wielopokoleniowych, a nieruchomości były dziedziczone z pokolenia na pokolenie, tak dzisiaj przyjmujemy raczej model funkcjonowania samodzielnego. Coraz rzadziej dorośli mieszkańcy miast mieszkają wraz z rodzicami czy dziadkami. Wolą raczej mieszkać jedynie z partnerami i swoimi dziećmi.

Życie w mieście

Pamiętajmy również, że Polaków nadal ciągnie do życia w dużych miastach. Należy przy tym zaznaczyć, że już nie tylko stolica oferuje doskonałe warunki do codziennego funkcjonowania, ale inne, duże miasta na terenie naszego kraju także mogą pochwalić się doskonałą infrastrukturą. To dlatego tak dużą popularnością cieszą się mieszkania w centrum. Lublin, Kraków czy Poznań mają ich naprawdę okazałą ofertę.

Polacy mają coraz większe wymagania. Chcą cieszyć się komfortem, wygodą, bliskością wszelkich uciech życia. Nierzadko zamiast domu rodzinnego wybierają samodzielne, małe mieszkania. Lublin oferuje zarówno duże apartamenty, jak i stylowe kawalerki.

Ile wydajemy na mieszkanie?

Ciekawostką jest to, że średnia wartość nabywanego w Polsce mieszkania to 330 000 złotych. Największym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości o metrażu 55-60 metrów kwadratowych. Środki na mieszkania pochodzą przeważnie z prywatnych oszczędności, spadku, wsparcia rodziny. Nie da się ukryć, że nadal spora liczba Polaków zaciąga kredyty hipoteczne. Ważne jest jednak to, że stać nas na terminowe regulowanie spłaty takich należności i że mamy w ogóle wystarczającą zdolność kredytową, by banki chciały z nami współpracować.

Prognozy na przyszłość

Nic nie zapowiada, by rynek nieruchomości miał przechodzić kryzys. Zauważa się natomiast nieznaczny, ale jednak wzrost cen. Jeśli planujemy nabyć własne „M” to teraz jest to jak najbardziej odpowiedni moment. Dodamy jeszcze tylko, że największą popularnością cieszą się mieszkania z rynku pierwotnego.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here