Budowa domu z bali

0
3279
Budowa domu z bali
Budowa domu z bali

Domki z bali są na pewno bardzo atrakcyjne dla wielu osób pod względem wizualnym. Często budowane są na szkielecie, tak jak większość domków z drewna. Są to tak zwane domki kanadyjskie. Budowa takiego domu z bali wiąże się niestety z wysokimi kosztami. Do budowy tego rodzaju domu używa się dość duże ilości litego drewna, które ponadto musi być bardzo dobrej jakości, a praca przy jego budowie jest bardziej czasochłonna, wymaga także dużej szczegółowości oraz znajomości tematu. Do takiej budowy używa się zwykle drewna surowego lub ewentualnie do 20% wilgotności, zwykle o kształcie  okrągłym lub kwadratowym czy też prostokątnym. A także o przekroju od 10 do 30 cm. Tego rodzaju najpopularniejszy budulec to  zwykle jodła, sosna czy świerk. Z takiego drewna można zbudować naprawdę piękne domki, które na pierwszy rzut oka mogą się nawet wydawać domami z drewna pochodzącego z dalekich krajów. Warto też wiedzieć, że w zasadzie wszystkie instalacje i przewody muszą być zwykle umieszczone w stropach.

Budowa domu z bali

Instalacja

Natomiast jeśli chodzi o kable elektryczne, prowadzi się je zazwyczaj w szczelinach między tymi balami. Taka technologia budowy metodą bala drewnianego niestety wymaga zaplanowania instalacji wcześniej,  już na etapie pierwotnego projektu. Budową domów z bali zajmują się zwykle firmy podwykonawcze, dobrze więc jest znaleźć firmę o dobrej opinii, która znaja się na rzeczy i jest polecana przez innych inwestorów. Jeśli więc zdecydujemy się na budowę domu z bali drewnianej musimy to wziąć odpowiednio wcześniej pod uwagę, czyli już na etapie projektu pomyśleć o całej instalacji grzewczej itp.

Użytkowanie

Otóż, drewno jest materiałem, który zdecydowanie najszybciej gnije, dlatego co jakiś czas należy zadbać o lakierowanie, heblowanie itp. Co najmniej raz w roku trzeba więc cały proces przeprowadzić. A jest on zapewne dość drogi. Ponadto, jest to też dość męczące, a także czasochłonne. Budowa domu z bali może więc okazać się odrobinę bardziej kosztowna. Należy więc to koniecznie wziąć pod uwagę przed zbudowaniem drewnianego domu. Niestety czasami zdarza się tak, że inwestor chce zbudować domek z drewna, ponieważ jest on dla niego niezwykle atrakcyjny pod względem wizualnym. Jeśli natomiast nie weźmie pod uwagę innych czynników, może się okazać, że dana inwestycja już nie była aż tak korzystna, jak z początku mu się wyadawało.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here