Jak wybrać baterię do umywalki?

0
Jak wybrać baterię do umywalki

Umywalki są nieodłącznym elementem każdej łazienki. Aby jednak możliwe było swobodne korzystanie z tego akcesorium, ważne jest zamontowanie tam odpowiedniej baterii. Jednak co tak naprawdę znaczy odpowiednia? Podajemy kilka przykładów parametrów, na jakie warto zwrócić uwagę.

Po pierwsze: wysokość wylewki

Na jakiej wysokości umieścić baterię umywalkową? Wiele osób zastanawia się nad tym zagadnieniem. Nic dziwnego, ponieważ wysokość ustawienia wylewki przekłada się bezpośrednio na to, czy korzystanie z tego akcesorium będzie wygodne, czy może raczej nastręczy jakiegoś rodzaju trudności. A tych ostatnich nikt z nas przecież nie chce.

Dlatego też przyjęło się, że standardowa wysokość, na której powinna znaleźć się wylewka baterii, to od 25 do 35 cm nad krawędzią umywalki. Na jakiej wysokości powinny zatem znajdować się przyłącza? Zazwyczaj umywalkę umieszczamy na wysokości 75 cm nad podłogą, co daje nam przedział około 100-120 cm dla baterii umywalkowej.

Po drugie: rodzaj umywalki

Nikt z nas nie ma chyba wątpliwości, że kształt i rodzaj umywalki bardzo mocno wpływają na to, jaka bateria będzie do niej najlepiej pasowała. Inną dobierzemy bowiem do umywalki nablatowej o wąskich krawędziach, która przypomina misę, a inną do takiej, która jest prostokątna i ma szeroki rant. Jeszcze inne modele będą pasować do umywalek wolnowiszących, wpuszczanych w blat lub podblatowych.

Zastanawiając się nad tym, która bateria będzie najlepsza do danego rodzaju umywalki, należy zastanowić się nad dwiema kwestiami. Po pierwsze nad tym, co prezentuje się najbardziej estetycznie. Odpowiedni wygląd całej łazienki, z częścią umywalkową na czele, to podstawa do tego, by czuć się dobrze w takim pomieszczeniu. Warto także zastanowić się nad kwestiami technicznymi, ponieważ nie w każdej sytuacji każde rozwiązanie będzie tym idealnym. Możliwości techniczne mogą ograniczać wybór i wówczas lepiej po prostu kierować się tym, co jest najprostsze.

Po trzecie: możliwość obracania wylewką

Większość baterii umywalkowych nie pozwala na obracanie wylewką, przez co zawsze znajduje się ona na samym środku misy. Jeśli jednak jesteś zwolennikiem obracania wylewki, być może już na samym początku projektowania łazienki będziesz musiał wybrać w tym celu odpowiednią baterię, która daje taką możliwość.

Po czwarte: stojąca czy na ścianie?

Wybierając baterię do umywalki, musimy przede wszystkim zdecydować się na to, jak zostanie umieszczona, co nierozerwalnie wiąże się też z samym rodzajem umywalki oraz własnymi preferencjami. Na szczególną uwagę zasługują sobie obecnie baterie stojące, umieszczane na umywalkach lub blatach, które po prostu wyglądają bardzo elegancko i nowocześnie.

Wśród nich doskonałym przykładem będzie bateria umywalkowa wysoka Grohe, która pięknie uzupełni wygląd wszystkich nowoczesnych aranżacji. Warto dodać ją między innymi do umywalek nablatowych typu misa o wąskim i wysokim brzegu. Ustawiając wysoką baterię za misą, na samym blacie, uzyskamy zarówno funkcjonalne, jak i bardzo estetyczne połączenie.

Czy instalacje fotowoltaiczne nadają się do grzania wody?

0
Instalacje fotowoltaiczne

Instalacje fotowoltaiczne najczęściej są kojarzone z przetwarzaniem energii słonecznej w prąd wykorzystywany do zasilania urządzeń elektrycznych w domu. Jednak czy można wykorzystywać fotowoltaikę do grzania wody? Okazuje się, że tak i to bez konieczności instalowania skomplikowanych urządzeń i przetworników.

Jak wykorzystywać instalację fotowoltaiczną do grzania wody?

Instalacje fotowoltaiczne jak najbardziej nadają się do ogrzewania wody w gospodarstwie domowym. By było to możliwe, wystarczy zamontować odpowiednie panele oraz przetwornicę, która przekształci stałe napięcie w zmienne. Kompleksowa instalacja fotowoltaiczna z sigmapolska.pl, składająca się z 4-8 paneli słonecznych pozwoli zasilić bojler o mocy 3 kW i sprostać zapotrzebowaniu na energię elektryczną dla kilkuosobowej rodziny.

Instalacja fotowoltaiczna do grzania wody działa w systemie off-gird, co oznacza, że panele nie wymagają podłączenia do sieci energetycznej. Fotowoltaika wykorzystywana w tym celu działa bezobsługowo i wymaga jedynie zamontowania sterownika do grzania wody w bojlerze.

Czy grzanie wody z fotowoltaiki jest opłacalne?

Należy pamiętać, że założenie instalacji fotowoltaicznej jest dosyć kosztowne, jednak bardzo często zwrot zainwestowanych pieniędzy następuje w ciągu kilku lat. Ponadto fotowoltaiczne ogrzewanie wody nie wymaga pobierania z paneli zbyt dużej mocy, ponieważ zwykle dzienne zapotrzebowanie na energię do tego celu wynosi nie więcej niż 6 kWh. Dlatego założona instalacja fotowoltaiczna wcale nie musi być sporych rozmiarów.

Watro jednak wykorzystywać instalację fotowoltaiczną nie tylko do ogrzewania wody, ale także do oświetlenia pomieszczeń i zasilania urządzeń w domu — takich jak lodówka, pralka, telewizor czy komputer. W ten sposób cały zgromadzony prąd zostanie właściwie spożytkowany, a rachunki za elektryczność znacznie się obniżą.

Natomiast korzystanie tylko z zestawu fotowoltaicznego do grzania wody sprawi, że po zgromadzeniu odpowiedniej ilości energii grzałka się wyłączy, a zebrana w panelach energia się zmarnuje. Dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem jest założenie nieco większej instalacji fotowoltaicznej na dachu lub w ogrodzie i zasilenie całego domu prądem pozyskiwanym z paneli słonecznych.

Zalety instalacji fotowoltaicznej do grzania wody

Wykorzystywanie instalacji fotowoltaicznej do grzania wody ma wiele zalet. Należą do nich m.in.:

  • Uniezależnienie gospodarstwa domowego od podwyżek kosztów za energię elektryczną potrzebną do ogrzania wody;
  • Zestaw fotowoltaiczny do grania wody jest bezobsługowy i odporny na awarię;
  • Domownicy nie muszą obawiać się, że zabraknie ciepłej wody podczas przerw w jej dostawie;
  • Instalacja fotowoltaiczna działa niezależnie od pory roku.

Korzystanie z fotowoltaiki do grzania wody wydaje się stanowić świetne rozwiązanie zwłaszcza dla tych gospodarstw domowych, w których używa się energii elektrycznej do ogrzewania wody.

Co oznacza najlepszy projektant wnętrz?

0
Co oznacza najlepszy projektant wnętrz

Dobry projektant wnętrz powinien spełniać szereg oczekiwań oraz zapewniać kompleksową usługę od skonsultowania pomysłów, poprzez przelanie ich na papier, aż do zapewnienia autorskiego nadzoru nad realizacją podczas remontu. Najlepszy projektant wnętrz to osoba, która odnajdzie z inwestorem wspólny język i stanie się dobrym słuchaczem na każdym etapie przeprowadzanej inwestycji.

Indywidualna usługa projektowania wnętrz

Architekt wnętrz to osoba potrafiąca zwizualizować pomysły inwestorów w wersji papierowej. Słuchanie to bardzo ważna cechą, jaką musi się taka osoba wykazywać. Indywidualna usługa składa się z kilku etapów, z których pierwsze konsultacje są kluczowe. Dobry architekt wnętrz poza rozmową i wysłuchaniem wizji klienta podpowie również jakie dodatki oraz materiały najlepiej wykorzystać, aby projekt odzwierciedla oczekiwania.

Projektowanie wnętrz

Projektowanie wnętrz w konkretnym stylu

Wielu inwestorów przychodząc do architekta wnętrz posiada pewną własną wizję swojej inwestycji. Najlepszy projektant potrafi ocenić, czy klient pragnie stworzyć wnętrz w stylu glamour czy bardziej rustykalnym. Bardzo ważny etap wspólnej pracy to oglądanie inspiracji oraz innych realizacji. Dzięki temu łatwiej można sprecyzować co się inwestorowi podoba, a jakich rozwiązań nie chce w swoim mieszkaniu. Najbardziej niezdecydowani klienci, którzy nie mają własnych pomysłów mogą liczyć na profesjonalne doradztwo. Projektant wnętrz nakieruje taką osobę na najlepsze dla niej rozwiązania i dopasuje szereg możliwości, które sprawią, że aranżacja nabierze charakteru oraz zostanie wykonana w stylu dopasowanych do osobowości oraz trybu życia inwestora.

Aranżacja wnętrz

Koordynacja na każdym etapie

Aranżacja wnętrz to nie tylko tworzenie dokumentacji papierowej z pomysłami jakie ma klient. To przede wszystkim stała obecności na każdym etapie realizacji inwestycji. Wspólny dobór materiałów, koordynacja podczas remontu oraz dbałość o wszystkie dodatki to jedne z wielu usług, jakie oferują najlepsi projektanci wnętrz. Zaangażowany architekt pomoże dobrać odpowiednich wykonawców, a polecona przez niego ekipa z pewnością wykona remont zgodnie z oczekiwaniami oraz projektem aranżacji wnętrz.

 

W jakim celu stosuje się zabezpieczenia wykopów?

0
wykopy

Bezpieczeństwo w pracy to aspekt niezmiernie istotny. Rozpoczynając większą inwestycję lub nawet mniejszą budowę, warto potraktować wytyczne bezpieczeństwa pracy z należytym szacunkiem. Podejście do nich jak do niepotrzebnych kruczków prawnych może nas kosztować nawet zdrowie lub życie, więc warto zawczasu dowiedzieć się, w jakim celu stosuje się zabezpieczenia wykopów.

Po co zabezpieczać wykopy?

Zabezpieczenie miejsca pracy powinno być kluczowe w każdym zawodzie. Tym bardziej jednak tyczy się to prowadzenia prac, które zakładają tworzenie wszelkiego rodzaju wykopów. Zabezpieczenie wykopów jest kluczowe do prowadzenia bezpiecznej pracy, ponieważ związane z nią niebezpieczeństwo jest szczególnie wysokie.

Kiedy mówimy o naruszaniu struktury gruntu, ważne jest, aby zdać sobie sprawę z tego, jak niestabilny może się on okazać. Przy głębszych wykopach istnieje również duże prawdopodobieństwo do przebicia się przez więcej niż jedną warstwę ziemi. Różne rodzaje podłoża mogą się również odrębnie zachowywać, co zwiększa prawdopodobieństwo osunięcia się wykopu.

Warto również wspomnieć, że zabezpieczenie ścian wykopu jest też niezbędne do ochrony pobliskiej zabudowy. Mając na uwadze głównie bezpieczeństwo podczas pracy, warto rozważyć zabezpieczenie wykopów, skarp i zboczy z wykorzystaniem technologii, która nie tylko będzie bezpieczna dla pracowników, ale również dla okolicznych budynków oraz mieszkańców.

Jakie wykopy zabezpieczać?

Podążając za przepisami związanymi z bezpieczeństwem i higieną pracy, zabezpieczenie ścian wykopu jest konieczne przy większości wyrobisk pionowych, które są głębsze niż 1m. Warto tu zaznaczyć, że np. zabezpieczenie wykopu przy budynku, które nie przekracza 2m można wykonać bez umocnienia, ale wyłącznie kiedy pozwalają na to dokumentacja oraz badania gruntu.

Wynika więc z tego, że większość budowli ziemnych powinno się zabezpieczyć. Można to zrobić na kilka różnych sposobów, które mogą się różnić w zależności od rodzaju wykopu. Dla przykładu zabezpieczenie wykopów wąskoprzestrzennych można zrealizować przez różnego rodzaju rozpory, co jest rozwiązaniem stosunkowo prostym i szybkim. Z drugiej strony to jak zabezpieczyć wykop szerokoprzestrzenny może być nieco bardziej skomplikowane, ponieważ zależy to od szerokości samego wykopu. Istnieje jednak wiele metod, takich jak ścianka berlińska czy jet grouting, które to w zależności od konkretnej sytuacji, mogą okazać się pomocne i przede wszystkim bezpieczne.

Jakie są zagrożenia przy wykopach?

Podstawowym zagrożeniem braku lub złego zabezpieczenia wykopów, jest osunięcie się gruntu. Skutki tego mogą być drastyczne, a zależne będą przede wszystkim od otoczenia oraz wykorzystywanych maszyn. Jednym z największych zagrożeń, związanym z osunięciem się wyrobiska, jest naruszenie fundamentów pobliskich budynków.

Jest to szczególnie niebezpieczne podczas wykopów, prowadzonych w centrum miasta. Niebezpieczeństwo powstania zapadliska w centrum miasta może wiązać się ze strasznymi konsekwencjami, dlatego tak ważne jest zabezpieczenie wykopu przed osunięciem, a szczególnie wykopów przy budynkach.

Przygotowując się do jakiejkolwiek budowy, dobrze jest mieć więc pojęcie, w jakim celu stosuje się zabezpieczenia wykopów. Wykonanie nawet najprostszych zabezpieczeń nie powinno stanowić przytłaczającego wydatku, szczególnie mając na uwadze, że na szali jest ludzkie życie, a także sukces całe inwestycji.

Z jakiego materiału powinna być narzuta na łóżko?

0
Narzuta na łóżko

Narzuta na łóżko przydaje się, by szybko pościelić łóżko, to idealny kompan do drzemek i świetny pomocnik przy urządzaniu wnętrz. Jedna narzuta na łóżko sprawi, że sypialnia bądź salon będą wydawały się przytulniejsze. Jednak jaką narzutę wybrać, który materiał będzie najlepszy?

Z jakiego materiału powinna być narzuta na łóżko?

Kupując pled na łóżko mamy do wyboru tkaniny syntetyczne i naturalne, każda z nich będzie mieć swoje wady i zalety. Warto jednak kierować się takimi kryteriami jak trwałość, wygląd czy wygoda. Jeśli w domu mamy dzieci bądź zwierzęta warto też wybrać narzutę, która będzie odporna na zabrudzenia bądź łatwa w czyszczeniu.

Narzuta z pikowanej bawełny

Bawełna pikowana świetnie sprawdzi się na narzutę, dwustronny pled można łatwo wyczyścić, a dodatkowe warstwy materiału zapewniają ciepło. Pikowana bawełna jest odpornym na zużycie materiałem, po praniu pled dalej będzie wyglądać świeżo. Jeśli posiadamy czteronoga, to by odkurzyć narzutę z sierści, wystarczy skorzystać z rolki zdejmującej brud, taki koc jest zatem łatwy do utrzymania w czystości. Wiele sklepów oferuje także dwustronne pledy, więc jak znudzi nam się jeden wygląd, możemy odwrócić koc na drugą stronę. Tym sposobem mamy dwie narzuty z pikowanej bawełny w jednej!

Velvetowy koc

Aksamitna narzuta doda sypialni pewnego luksusu. To dobra propozycja dla tych, którzy lubią się otaczać ekskluzywnymi przedmiotami. Velvetowe narzuty są połyskliwe, a pokój z nimi wydaje się chłodniejszy. Velvet jest miękki w dotyku, jednak ze względu na specyfikę materiału łapie dość łatwo kurz. Nie będzie to zatem dobra opcja dla osób, które są uczulone na roztocza.

Narzuta pluszowa

Pluszowy koc z pewnością doda uroku sypialni, aż się w niej będzie chciało położyć. Jednak wystające niteczki wcale nie są tak łatwe do utrzymania w czystości. Jeśli nakruszymy, to żaden odkurzacz nie wyczyści nam brudu. Ponadto pluszowy koc po pierwszym praniu już nie będzie wyglądał tak, jak nowy, cały może się zmechacić, a nawet poplątać. Plusz może i jest piękny, jednak taki koc nie jest zbyt funkcjonalny.

Wełniany pled

Coraz więcej mówi się o tym, by stawiać na naturalne materiały, jak bawełna, len czy wełna właśnie. Wełniane, dziergane narzuty mogą wyglądać efektownie w sypialni bądź salonie, jednak takie rozwiązanie ma swoje wady. Przede wszystkim wełniane pledy są drogie, a przy tym są dość trudne w utrzymaniu, ponieważ wełnę często należy prać ręcznie, co sprawiłoby nam dużo kłopotu przy zabrudzeniach.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze narzuty na łóżko?

Jeśli kupujemy narzutę do sypialni, warto zwrócić uwagę na rozmiar, jeśli chcemy, by pled zakrył łóżko, to należy wybrać rozmiar większy niż rozmiar materaca. Warto też kierować się kolorem, w końcu narzuta jest silnym dodatkiem, który może wprowadzić do pomieszczenia ciekawą energię, warto zatem wybrać taką narzutę, która rozjaśni nam pomieszczenie. Należałoby też wybrać trwałą narzutę, szczególnie jeśli latem ma nam służyć w roli letniej kołdry, tu dobrze sprawdzi się pikowana bawełna.

Jak pozbyć się zapachu moczu z domu? Poznaj neutralizator zapachów

0
Jak pozbyć się zapachu moczu z domu

Nietrzymanie moczu to kłopotliwa i wstydliwa przypadłość. Wiąże się z nią wiele nieprzyjemności jak na przykład nieprzyjemny zapach w przestrzeni, w której funkcjonuje osoba borykająca się z tą dolegliwością. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym można poradzić sobie z tym problemem. Mowa tutaj nie tylko o domowych środkach, ale też o profesjonalnym neutralizatorze zapachów.

Jak pozbyć się zapachu moczu za pomocą neutralizatora?

Bardzo skutecznym sposobem na pozbycie się woni moczu jest użycie neutralizatora. Warto postawić na profesjonalny produkt, aby cieszyć się najlepszymi efektami. Taki neutralizator powinien być też wydajny i radzić sobie z różnymi nieprzyjemnymi woniami takimi jak zapach pleśni, potu, odchodów, wymiocin, żywności o intensywnym zapachu. Produkt dobrej jakości nie maskuje nieprzyjemnych woni tak jak słabe preparaty. Profesjonalny neutralizator sprawnie i skutecznie usuwa takie zapachy.

Jak pozbyć się zapachu moczu za pomocą neutralizatora? Obsługa nie jest trudna. Wystarczy rozpylić preparat w nieprzyjemnie pachnącym miejscu zgodnie z potrzebami. Jeśli pierwsza próba nie okaże się do końca satysfakcjonująca, należy powtórzyć zabieg. Bardzo ważne jest przestrzeganie zaleceń producenta dotyczących używania i przechowywania preaparatu. Neutralizator zapachu moczu najważniejsze informacje zawiera na opakowaniu.

Gdzie kupić neutralizator zapachu moczu?

Profesjonalny neutralizator zapachu moczu można kupić w niektórych aptekach oraz sklepach stacjonarnych. Najwygodniejszą opcją jest jednak skorzystanie z oferty internetowej. Jest ona dostępna przez cały czas, a więc można dokonać zakupów w dogodnej dla siebie chwili. Warto wspomnieć także o szczegółowym opisie produktu, dzięki któremu można przekonać się, czy wybrany produkt spełnia najważniejsze oczekiwania. W ofercie internetowej dostępny jest neutralizator zapachów od uznanej marki. Śmiało można powiedzieć, że jest to dobry wybór. Uznani i doświadczeni producenci dbają o to, aby ich preparaty były wydajne, skuteczne i bezpieczne. Warto stawiać na dobrą jakość, aby móc zauważyć najlepsze efekty działania środka.

Jak usunąć zapach moczu z materaca domowym sposobem?

Z nieprzyjemną wonią unoszącą się w pomieszczeniu można walczyć także domowymi sposobami. Jak usunąć zapach moczu ludzkiego z kanapy? Oto kilka możliwości:

  • Soda oczyszczona i woda – składniki należy połączyć ze sobą w takich proporcjach, aby powstała papka. Następnie należy nanieść ją na kanapę i odczekać kilka minut. Kolejny krok to usunięcie pozostałości mikstury i dokładne przemycie kanapy.
  • Cytryna – wystarczy przekroić owoc na pół i wetrzeć sok w kanapę. Następnie trzeba odczekać kilka minut i usunąć resztki na przykład za pomocą odkurzacza.
  • Woda utleniona – należy wetrzeć ją w zabrudzone miejsce, a następnie umyć kanapę środkiem do czyszczenia tkanin.
  • Mąka kukurydziana – trzeba posypać mąką zabrudzone miejsce, delikatnie wetrzeć, a następnie wyczyścić kanapę.

Powyższe sposoby są skuteczne i tanie. Jak usunąć zapach moczu z materaca? Domowe środki zaproponowane w tym artykule poradzą sobie zarówno z kanapą, jak i materacem. Warto mieć je zawsze w domu, aby w razie potrzeby móc szybko zareagować. Dzięki temu zapach nie rozprzestrzeni się na inne pomieszczenia, co jest bardzo ważne.

Należy pamiętać, że duże znaczenie ma odpowiednia pielęgnacja osoby chorej. Delikatne środki myjące, odpowiednie materiały chłonne oraz regularność to podstawa. Dzięki temu nieprzyjemne zapachy będą ograniczone, a osoba chora poczuje się nieco lepiej i swobodniej.

Jak bezpiecznie czyścić panele fotowoltaiczne?

0
Jak bezpiecznie czyścić panele fotowoltaiczne

Fotowoltaika to proces, dzięki któremu wytwarza się energię elektryczną z darmowego źródła, czyli promieniowania słonecznego. Rozwój tej branży rozwija się bardzo szybko, ponieważ instalacja takich paneli w prywatnych domach, a nawet budowanie całych farm fotowoltaicznych, może okazać się o wiele korzystniejsze od inwestowania w inne źródła energii. Jednak po zamontowaniu modułów, pojawiają się pytania dotyczące ich pielęgnacji. W tym artykule dowiesz się, jak bezpiecznie czyścić panele fotowoltaiczne.

Czy warto czyścić panele fotowoltaiczne?

Jeżeli chcesz zainwestować w panele fotowoltaiczne i oczekujesz, że będą przynosiły ci stałe korzyści, musisz pamiętać, że nie można doprowadzić do ich zaniedbania. Warto jednak wiedzieć, że panele fotowoltaiczne zwykle nie wymagają czyszczenia, bo deszcz może skutecznie usunąć z ich powierzchni brud. Bardzo ważne jest za to ich odśnieżanie, aby uniknąć sytuacji, w której przez dłuższy czas będzie na nich leżała gruba i ciężka warstwa śniegu.

Bez względu na to, czy będziesz czyścił panele fotowoltaiczne z brudu, czy odśnieżał, musisz pamiętać o swoim bezpieczeństwie. Przed wejściem na dach, dobrze jest zapoznać się z zasadami BHP mówiącymi o pracy na wysokościach. Jeżeli nie czujesz się na siłach, aby zrobić to samemu lub twoje panele solarne są położone w słabo dostępnym miejscu, warto przemyśleć skorzystanie z pomocy odpowiedniej firmy. W ich ofertach często można znaleźć czyszczenie modułów specjalistycznym sprzętem, dzięki czemu może to być zrobione dokładniej.

Jak bezpiecznie czyścić panele fotowoltaiczne?

Jedną z istotniejszych kwestii w przypadku czyszczenia paneli fotowoltaicznych jest stosowanie odpowiednich produktów. Niewłaściwe środki, np. mydło ścierne, mogą spowodować uszkodzenie instalacji.

Panele fotowoltaiczne powinno się być wodą destylowaną lub deszczówką, nigdy wody z kranu, ponieważ łatwo pozostawić osad. Z kolei do ich przecierania wycierać miękkiej gąbki, aby nie porysować powierzchni. Na co dzień do ich mycia nie wymaga się mydła ani specjalnych płynów czyszczących. Jednak jeżeli moduły są mocno zabrudzone, można skorzystać z mieszkanki octu winnego z płynem do mycia szyb.

Mycie paneli solarnych najlepiej przeprowadzić w pochmurny dzień lub z samego rana, aby zminimalizować ryzyko pęknięcia powierzchni. Dobrze jest także robić to wiosną lub jesienią, kiedy temperatura jest w marę niska.

Lepiej również, by nie korzystać przy myciu paneli fotowoltaicznych z myjki ciśnieniowej, ponieważ można uszkodzić w ten sposób łączenia. Nie należy także chodzić po modułach.

Jak często czyścić panele fotowoltaiczne?

Mimo że swoich paneli fotowoltaicznych nie należy zaniedbać, a regularne czyszczenie ma duży wpływ na ich działanie, to trzeba pamiętać, by nie robić tego zbyt często. Moduły solarne to nie szyby okienne i przemywanie za każdym razem, gdy przeszkadzają nam lekkie zabrudzenia po deszczu, to niewłaściwe podejście. W miejscach, gdzie powierzchnia się narażona na standardowe zabrudzenie, wystarczy mycie instalacji 4 razy w roku.

Jak wieszać papier toaletowy w ubikacji?

0
Jak wieszać papier toaletowy w ubikacji

Wieszając papier toaletowy, wielu z nas może mieć wątpliwości, czy robi to właściwie, ponieważ wyróżnia się dwa typy ludzi: tych, którzy robią to od wewnątrz oraz od zewnątrz. Okazuje się, że wynalazca papieru toaletowego — Seth Wheeler — zrobił do niego instrukcję obsługi. W tym artykule dowiesz się, jak należy to robić według niego.

Czy wieszać papier toaletowy od zewnątrz?

Wielu z nas wdało się już pewnie w niejeden spór o to, w jaki sposób należy wieszać papier toaletowy. Jednak dzięki rysunkom pozostawionym przez Setha Wheelera mamy odpowiedź: od zewnątrz. Jak twierdzą niektórzy naukowcy, ma to wpływ na ilość przenoszonych z poprzedniego użytkownika bakterii, dlatego warto zastanowić się nad metodą wieszania papieru toaletowego.

Sposób wieszania papieru toaletowego, to nie jedyna rzecz, którą warto przemyśleć przy korzystaniu z łazienki. Należy też pamiętać, że papier toaletowy może być w rolce lub w składce, co również może przyczynić się do tego, ile bakterii przedostaje się z osoby na osobę. Składka zazwyczaj jest bardziej osłonięta i mniej naraża na dotyk użytkowników.

Czy wieszać papier toaletowy od wewnątrz?

Ale czy wieszanie papieru toaletowego od wewnątrz może być w takim razie odbierane jako niehigieniczne lub nieestetyczne? Pewnie znalazłaby się osoby, którym nie spodobałaby się ta metoda. Jednak wieszanie go w ten sposób nie jest czynnością ogólnie uznawaną za coś niestosownego. Dlatego jeżeli preferujesz takie ułożenie papieru, nie powinieneś przejmować się instrukcją obsługi wynalazcy przedmiotu.

Czy ułożenie papieru toaletowego świadczy o naszej osobowości?

Według badań amerykańskiej psychoterapeutki dr Carle nawet drobne czynności, które mogą wydawać się z pozoru bez znaczenia, mówią wiele o naszych cechach charakteru. Podobno osoby wieszające rolkę papieru toaletowego od zewnątrz to osoby dominujące, które pragną mieć nad wszystkim kontrolę. Z kolei te, które wieszają papier od wewnątrz są uległe i nie lubią wychodzić przed szereg.

W badaniu dr Carle wzięło udział aż 2 tysiące osób, w tym płeć męska oraz żeńska. Zakres badanych obejmował ludzi od 18 do 75 roku życia. Zapytała ich między innymi o metodę wieszania papieru toaletowego i relacje z bliskimi. W ten sposób doszła do wniosku, że osoby, które wieszają papier toaletowy od zewnątrz mają większe tendencje do dominacji nad innymi. Znacznie częściej przewodzą w grupie oraz mają łatwość podejmowania decyzji.

Jakie bakterie mogą znaleźć się na papierze toaletowym?

Niestety niektórzy z korzystających z toalet nadal nie mają nawyku, by w odpowiednim momencie umyć ręce. Wiele bakterii przenoszonych przez ludzi znajduje się nie tylko na sedesie, ale również na podłodze, klamce, szafkach czy właśnie papierze toaletowym. Są to np. bakterie E. coli, które przeważnie prowadzą do zatrucia pokarmowego, jednak mogą także spowodować poważniejsze infekcje, takie jak sepsa czy zapalenie mózgu. Dlatego tak istotne jest, by wieszać papier toaletowy w odpowiedni sposób i nie zapominać o higienie.

Odkurzacz piorący do dywanów i tapicerki – który wybrać?

0
Odkurzacz piorący do dywanów i tapicerki

Zwykły odkurzacz do czyszczenia na sucho, który gości w domach wielu z nas, nie jest w stanie poradzić sobie z głębokimi zabrudzeniami, a tym bardziej usuwaniem roztoczy i innych chorobotwórczych drobnoustrojów.

Dokładne czyszczenie dywanów oraz tapicerki zapewniają odkurzacze piorące. Urządzenia przystosowane do pracy zarówno na sucho, jak i mokro. Jak jednak wybrać taki sprzęt?

Odkurzacz piorący – dlaczego warto?

Odkurzacze piorące są większych rozmiarów i zdecydowanie cięższe niż klasyczne odpowiedniki czyszczące na sucho. Jednak kryje się za tym sprzęt, który radzi sobie z wieloma zabrudzeniami, a których tradycyjny odkurzacz nie jest w stanie usunąć.

Wielofunkcyjny odkurzacz piorący usuwa powierzchowne zabrudzenia, rozlane płyny, doskonale rozprawia się również z kurzem i roztoczami, które są niewidocznym gołym okiem, a mają istotny wpływ na zdrowie i samopoczucie domowników. Sprzęt, który posiada różne końcówki będzie w stanie poradzić sobie nie tylko z rozlanymi płynami, ale i dokładnym czyszczeniem tapicerki meblowej, a nawet samochodowej. Przyda się do mycia podłóg, usprawni ponadto mycie okien.

Najważniejsze parametry

Efektywność działania odkurzacza piorącego zależy od jego parametrów. Bardzo ważna jest moc urządzenia, która przekłada się na siłę ssania. Zwykle są to wartości sięgające od 800 W do 1500 W. Równie ważna jest pojemność zbiorników, które posiada dany model odkurzacza piorącego.

Najważniejsza jest pojemność zbiornika na wodę. Im jest on większy, tym większą powierzchnię uda się wyczyścić za jednym razem, bez ciągłego jego opróżniania. W zależności od modelu mogą to być dwa zbiorniki: jeden na wodę, drugi na detergent do czyszczenia.

Do pomocy podczas czyszczenia rozmaitych powierzchni użytkownicy mają końcówki i ssawki. Im jest ich więcej, tym oczywiście większa funkcjonalność odkurzacza piorącego. Części te jednak warto wybierać zgodnie z tym, z jakimi powierzchniami będzie miało sobie poradzić urządzenie. Wśród podstawowego i dodatkowego wyposażenia można znaleźć szczotki o różnych kształtach i wielkościach, które pozwalają na wygodne czyszczenie nawet wąskich czy trudno dostępnych miejsc.

Ponadto szczotki do różnego rodzaju powierzchni, ssawki do zbierania płynów i wiele innych.

Zobacz także: Jak wybrać odkurzacz przemysłowy? Wykorzystaj rankingi produktów!

Rodzaj filtra, czyli higieniczność

Odkurzacze piorące wybieramy po to, by uporać się z kurzem, alergenami i rozmaitymi zabrudzeniami. Aby faktycznie czyszczenie było skuteczne i powierzchnie pozostawiało czystymi oraz higienicznymi, liczy się zastosowany filtr.

Za najlepsze uznaje się filtry HEPA, które nie tylko z niemal 100% skutecznością filtrują zanieczyszczenia, ale i nie pozwalają na ich wydostanie się z odkurzacza.

Wygoda użytkowania

Dla domowników znaczenie będzie mieć nie tylko skuteczność czyszczenia różnych powierzchni, ale i wygoda użytkowania. Odkurzanie nie należy bowiem do przyjemnych i lubianych czynności. Warto zatem zwrócić uwagę na poziom hałasu, z jakim pracuje urządzenie piorące.

Wielkość i waga odkurzacza wpłyną na wygodę jego przechowywania. Jakość wykonania musi iść w parze z ceną, a te cechy są w stanie zagwarantować polecani i uznaniu na rynku producenci.

Modeli odkurzaczy piorących na rynku jest ogrom. Z powyższymi wskazówkami uda się znaleźć sprzęt, który spełni wszystkie oczekiwania domowników.

Jakie wyróżniamy rodzaje nitownic do nitonakrętek?

0
nitownica do nitonakrętek

Nitonakrętki znajdują zastosowanie w budownictwie, przemyśle oraz w trakcie wykonywania domowych prac remontowych. Są używane do tworzenia połączeń nitowych, za pomocą których łączy się blachy, kształtowniki stalowe, a także różne części maszyn. Nitonakrętki trzeba zacisnąć za pomocą odpowiedniego narzędzia, jakim jest nim nitownica. W tym artykule dowiesz się, jakie są rodzaje nitownic do nitonakrętek.

Jakie wyróżniamy rodzaje nitownic do nitonakrętek?

Na rynku dostępnych jest wiele typów nitownic do nitonakrętek. Mimo tego, że istnieją sposoby zaciśnięcia nitonakrętki bez konieczności używania nitownicy, to jednak znacznie lepiej jest ją zastosować, co znacząco ułatwi proces nitowania i nie będzie wymagało użycia dużej siły. A jakie wyróżniamy typy tego urządzenia? Nitownica do nitonakrętek może być ręczna lub akumulatorowa, co daje nam możliwość dopasowania jej do szybkości pracy, komfortu oraz tego, czy mamy w danym miejscu dostęp do prądu.

Nitownica ręczna

Nitownica ręczna jest wybierana przez wiele osób z powodu tego, że do jej pracy nie potrzeba prądu. Zapewnia ona precyzję zaciskania nitonakrętek, a dodatkowo jest prosta w obsłudze. Nitownica ręczna jest narzędziem, które pomaga łączyć ze sobą blachy, co sprawi, że przy jej użyciu możemy samodzielnie wykonać np. blaszany dach.

Nitownica ręczna ma jednak swoje minusy. W przeciwieństwie do nitownicy akumulatorowej jej wykorzystanie wiąże się z użyciem większej siły. Również czas pracy jest wtedy dłuższy niż w przypadku nitownicy akumulatorowej. Mimo tego jest ona używana zarówno przez profesjonalistów, jak i przez domowych majsterkowiczów.

Nitownica akumulatorowa

Jeśli komuś zależy na większej sile zaciskania nitonakrętek i krótszym czasie nitowania, to dobrym rozwiązaniem będzie nitownica akumulatorowa. Ten rodzaj nitownicy wymaga jednak zastosowania akumulatora.

Prace wiążące się z użyciem nitownicy akumulatorowej mogą być wykonywane w prawie każdych warunkach. Jedyne o czym trzeba pamiętać to naładowanie akumulatora zanim zaczniemy nitowanie. Nitownica akumulatorowa jest więc tak samo mobilna, jak ta ręczna, ponieważ nie musimy nosić ze sobą kabli.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze nitownicy do nakrętek?

Decyzję o wyborze konkretnego rodzaju nitownicy musimy uzależnić od tego, czy zależy nam bardziej na wygodzie użytkowania i braku konieczności użycia siły, czy możliwości użycia nitownicy bez konieczności ładowania akumulatora.

Niezależnie od tego, czy kupujemy nitownicę ręczną, czy akumulatorową, to narzędzie powinno być wyposażone w gumową rękojeść. Zapobiegnie to przesuwaniu się nitownicy w naszych dłoniach podczas zaciskania nitonakrętek.

Powinniśmy dobrać typ nitownicy do częstotliwości wykonywanych przez nas robót. Jeżeli pracujemy często, to dobrze będzie wybrać nitownicę akumulatorową, która wykona pracę szybko i nie wymaga od nas użycia dużego wysiłku. Jeżeli jednak nitujemy sporadycznie, to powinna nam wystarczyć w zupełności nitownica ręczna.