Świeczki zapachowe: naturalne czy syntetyczne?

0
2622
Świeczki zapachowe

Świece zapachowe to gadżety nie tylko funkcjonalne, ale i bardzo dekoracyjne. Nic więc dziwnego, że cieszą się stale rosnącym powodzeniem i wykorzystywane są zarówno w domowym zaciszu, jak i – dla przykładu – w profesjonalnych gabinetach zajmujących się aromaterapią.

Boom na pachnące świece ozdobne zauważyli także producenci, którzy oferują nam świeczki małe, duże, dekorowane, formowane w najróżniejsze kształty i – co chyba najważniejsze – wytwarzane z naturalnych lub syntetycznych składników. To właśnie ten ostatni aspekt – ingrediencja – powinien decydować o finalnym zakupie. Naturalne świece dekoracyjne są po prostu lepsze od tych sztucznych. Dlaczego? Sprawdźmy!

Syntetyczne świece zapachowe produkowane są zwykle z parafiny lub stearyny. Wydobywający się z nich  (po rozpaleniu knota) aromat jest mieszanką różnych, sztucznych substancji chemicznych. Czy taki zapach koi zmysły? Tak, o ile skompilowany jest względnie sprawnie i o ile osoba oceniająca taką kompozycję nie jest „uczulona” lub chociaż zbytnio wrażliwa na syntetyczne, często podrażniające węch nuty. Czy aromat wydobywający się z takiej świecy skutecznie „odświeża” powietrze i pozwala zamaskować wędrujące po kuchni czy sypialni zapachy papierosów czy przygotowywanych potraw? Tak, jednak nie na długo – zapach sztucznej świeczki jest po prostu niezbyt trwały. A czy aromat świeczki zapachowej może mieć (tak cenione w aromaterapii) działanie lecznicze? No właśnie, tutaj zaczynają się schody…

Owszem, syntetyczne świece dekoracyjne ładnie pachną i cieszą oko atrakcyjnym wzornictwem. Niestety, pod żadnym względem nie dorównują świecom naturalnym – także formowanym w rozmaite kształty i zawierającym prawdziwie wartościowe, pozbawione domieszki chemii, składające się z roślinnych nut, skondensowane oraz niezwykle trwałe olejki eteryczne. Świeczki naturalne są – po prostu – bardziej efektywne, równie atrakcyjne dla oka co ich syntetyczne odpowiedniki i (przede wszystkim!) bezpieczne dla naszego zdrowia. Liczne badania wskazują bowiem, że częste zapalanie świecy „chemicznej” (zwłaszcza w zamkniętym pomieszczeniu) może nie tylko mieć wpływ na spadek naszego samopoczucia, ale i znacząco zwiększyć ryzyko zachorowania na groźne choroby, także nowotworowe.

Zupełnie inaczej rysują się ekologiczne świece zapachowe – produkowane w całości z naturalnych wosków (pszczelego lub roślinnego), barwione naturalnymi substancjami i wzbogacane roślinnymi, bardzo intensywnymi olejkami eterycznymi. Dodatkowo, świece naturalne (jak chociażby świece Yankee Candle) palą się nie tylko „zdrowiej”, ale i zdecydowanie dłużej od świec chemicznych, przez co – w ogólnym rozrachunku – ich zakup uznać należy za bardziej opłacalny od inwestycji w tanie, nasączone chemią, parafinowe świeczki z hipermarketu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here