Sprzedaż działki rolnej

0
1955
Sprzedaż działki rolnej

Jeśli chcemy sprzedać działkę rolną, to przede wszystkim musimy zastanowić się nad tym, jaką maksymalną cenę możemy podać w ofercie. Warto bowiem nastawić się na to, że potencjalny kupiec będzie oczekiwał negocjacji. Musimy więc przeprowadzić wstępne rozeznanie. Jeśli bowiem tego nie zrobimy, to może się okazać, że później poniesiemy wysokie nieuzasadnione koszty. A przecież nikt nie chce do takiej sytuacji doprowadzić. Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnej  nieruchomości powinniśmy szczegółowo zapoznać się z MPZP (Miejscowym Planem Zagospodarowania Powierzchni), który jest dostępny do publicznego wglądu w urzędzie gminy lub na jego stronie internetowej. Można się z niego dowiedzieć między innymi  jaka jest  maksymalna dopuszczalna powierzchnia i linia zabudowy,  a także poznać kształt bryły budynku i dachu oraz wiele innych wymagań ustalonych przez miejscowy samorząd.

Sprzedaż działki rolnej

Działki rolne

Jeśli natomiast chcemy dokonać zakupu działki rolnej, musimy wziąć oczywiście pod uwagę to czy dana działka znajduje się na żyznej glebie. Jeśli tak to nie musimy się obawiać o nasze przyszłe plony. Miejmy jednak świadomość tego, że taka działka może być oczywiście droższa. Tutaj także wiele zależy od tego co chcemy na danej działce uprawiać. Wiadomo, że niektóre warzywa wymagają większego zaanagażowania, a inne mniejszego. Niektóre uprawy rolne nie wymagają więc ciągłego kontaktu i nadzorowania. Albo raczej wymagają go mniej niż inne.

Zakupy

Najpierw warto zawsze odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie: kiedy działkę w ogóle określa się jako rolną? Jakie warunki muszą zostać przy tym spełnione? O ziemi rolnej mówimy więc wówczas, kiedy jest ona lub może być wykorzystywana do prowadzenia szerokiej działalności wytwórczej w rolnictwie (zarówno przy uprawie roślin, jak i hodowli zwierząt). Taka nieruchomość musi także zostać przeznaczona w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP) na cele będące związane bezpośrednio z produkcją rolną albo znajdować się na terenie, dla którego nie uchwalono jeszcze planu miejscowego. Jeżeli takie właśnie warunki zachodzą dla danej działki, którą zamierzaliśmy kupić, nasze plany zakupowe mogą legnąć w gruzach. Opisane wyżej grunty mogą przecież kupować rolnicy indywidualni, ale ich także dotyczą niektóre ograniczenia (nie mogą dokupić ziemi, jeśli wskutek różnych transakcji powierzchnia ich gospodarstwa przekroczy 300 ha). Ponadto nabywca, który kupuje taką ziemię rolną, jest zobowiązany do prowadzenia założonego gospodarstwa rolnego, a prawo pierwokupu przysługuje w pierwszej kolejności dzierżawcy terenu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here