Zakup pierwszej grzałki do akwarium – jak się przygotować, co warto wiedzieć

0
918
akwarium

W wyposażaniu akwarium kluczowy jest zakup grzałki, bez której nie będzie ono mogło sprawnie funkcjonować. Grzałka odpowiada za utrzymanie odpowiedniego poziomu temperatury. W zależności od rozmiaru akwarium, rodzaju hodowanych rybek oraz innych czynników, należy dobrać odpowiedni typ grzałki. Poniżej podpowiadamy krok po kroku – jak odnaleźć tę właściwą wśród wielu dostępnych.

Grzałki do akwarium – krótkie wprowadzenie w temat

Możliwość kontrolowania temperatury wody ma kluczowe znaczenie dla utrzymania właściwych warunków dla życia rybek i roślin. Działanie większości dostępnych grzałek jest bardzo proste – po podłączeniu do prądu, grzałka sama dokonuje pomiaru temperatury wody i uruchamia się, gdy jest to potrzebne. Większość rybek preferuje przebywanie w wodzie o temperaturze od 22 do nawet 28 stopni.

Dostępne grzałki można podzielić na kilka kategorii. Przede wszystkim, rozróżniamy grzałki niezanurzalne oraz zanurzalne. W przypadku pierwszych – jedynie część grzewcza zanurzona jest w wodzie. Na obudowie powinna być zaznaczona podziałka informująca, o optymalnej pozycji grzałki. Warto podkreślić, że są to urządzenia dedykowane do niedużych i płytkich zbiorników.

Grzałki zanurzalne znajdują całkowicie poniżej poziomu wody. Są wysoce funkcjonalne – gdyż nie musimy ich demontować na czas czyszczenia zbiornika. Nadają się do stosowania w akwariach niemal wszystkich typów.

Większość grzałek jest wyposażona w termoregulator, gwarantujący utrzymanie odpowiednio poziomu grzania. Po osiągnięciu docelowego poziomu temperatury wody, grzałka wyłącza się, a jej ponowne uruchomienie nastąpi dopiero gdy środowisko ulegnie ochłodzeniu.

Najważniejsze sprawy w czasie zakupu grzałki do akwarium

Kluczowym parametrem będzie moc, z którą dana grzałka do akwarium pracuje. Ilość watów powinna zostać podana przez producenta na opakowaniu. Moc należy dobierać względem objętości akwarium. Nie polecamy kupowania grzałki ani zbyt słabej, ani nadmiernie mocnej – w obu przypadkach może mieć to negatywny wpływ na funkcjonowanie środowiska wodnego.

Najsłabsze grzałki działają z mocą 25 W i przeznaczone są do zbiorników o objętości: 10-25 litrów. Grzałki o mocy 50 W są dedykowane do akwariów o objętości: 30-60 litrów. W akwariach naprawdę dużych – około 300 litrów objętości – warto stosować grzałki o mocy 300 W. Niekiedy wybieranym rozwiązaniem jest także montaż dwóch grzałek.

Warto też rozważyć zakup grzałki z filtrem. Jest to połączenie dwóch urządzeń ważnych dla funkcjonowania całego akwarium. Filtry oczyszczają wodę z osadu, pyłków, produktów przemiany materii i innych zanieczyszczeń. Najczęściej, stosowane są filtry z pompą, jednak znajdziemy również wersje z grzałką. Jest to rozwiązanie dedykowanie do dużych zbiorników.

Dodatkowe zabezpieczenia w konstrukcji grzałek do akwariów

Bezpieczeństwo to kluczowa sprawa. Nie należy stosować grzałek z drugiego obiegu, zużytych lub pozbawionych niektórych elementów. Najważniejszym zabezpieczeniem jest osłona, która uniemożliwia rybom kontakt z rozgrzaną powierzchnią.

Warto też sięgać po grzałki z podwyższoną czułości, które reagują nawet na przypadkowy kontakt z dowolnymi obiektami. Dotyczy to także np. sztucznych roślin lub kamyków, które mogłyby naruszyć konstrukcję grzałki. Polecamy szczególnie urządzenia wyposażone w dodatkowe warstwy wzmacniające.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here