Największe wady domów szkieletowych

0
1118
Największe wady domów szkieletowych

Domy wykonywane w technologii szkieletowej od wielu lat podbijają serca mieszkańców Ameryki i krajów skandynawskich. Tymczasem w Polsce dominują budynki murowane, a te o konstrukcji szkieletowej zyskują grono zwolenników, ale i wywołują mnóstwo kontrowersji. Czy warto zdecydować się na budowę domu szkieletowego?

Czym charakteryzuje się dom szkieletowy?

Domy szkieletowe to konstrukcje, których głównym materiałem budulcowym jest drewno. Takie obiekty można bardzo szybko wybudować i oddać do użytku.

Konstrukcja domów szkieletowych jest bardzo lekka. Do jej postawienia wystarczą niewielkie fundamenty. Wybór odpowiedniego drewna do budowy, a później prawidłowe eksploatowanie oraz dbanie o budynek ma zapewnić jego długą żywotność. 

Niemniej opinie o domach szkieletowych są podzielone, ponieważ mają one szereg wad. 

Jakie wady mają domy szkieletowe?

Niezbyt dobra opinia drewnianych “kanadyjczyków” ciągnie się za nimi od lat 80. i 90. XX wieku, kiedy w Polsce nastąpił boom budowlany na tego typu domy.  

Budowlańcy pomagający przy budowie domów szkieletowych w USA, chcieli przenieść ten typ budownictwa na rodzimy grunt. Niestety braki w wiedzy oraz niedokładność podczas budowy spowodowały, że drewniane domy szkieletowe były nieszczelne. Bardzo często zdarzało się, że ściany były dziurawe.

Co prawda, budynki te charakteryzują się bardzo dobrą izolacją cieplną, której nie można uzyskać tym samym kosztem w innych technologiach, ale jednocześnie mają małą bezwładność cieplną. Drewniany dom o konstrukcji szkieletowej można szybko ogrzać, ale również bardzo szybko wychładza się.

Istotną wadą tej technologii są również ograniczenia w kwestii rozpiętości stropów. Ich maksymalna rozpiętość może wynosić 4-5 m. Nie oznacza to, że trzeba ograniczyć pomieszczenia do tych wymiarów, ale warto liczyć się z koniecznością zastosowania podczas budowy podciągów lub dźwigarów stropowych.

Domy szkieletowe mają także konstrukcję wrażliwą na wodę. Zawilgocenia potrafią w znaczący sposób skrócić żywotność budynku oraz spowodować rozwój niezdrowych pleśni. Wilgoć wpływa negatywnie na drewniany szkielet i właściwości termoizolacyjne wełny mineralnej. W celu zabezpieczenia budynku od wilgoci niezbędne jest zamontowanie, np. pompy ciepła wraz z systemem wentylacji mechanicznej z rekuperacją.

Budując dom o konstrukcji szkieletowej, już na etapie tworzenia projektu trzeba zdecydować, w którym miejscu będą wieszane ciężkie szafki. Ściany mają lekką konstrukcję, zatem trzeba je odpowiednio wzmocnić. Konieczne jest również wzmocnienie podłogi w tych miejscach, w których będą stać ciężkie meble. 

Stawianie domu szkieletowego wymaga bardzo dobrej znajomości rygorów techniczno-montażowych. Budowę należy zlecić doświadczonym fachowcom.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here