Grunty budowlane

0
2517
Grunty budowlane

Zanim dokonamy zakupu działki musimy przemyśleć to, czy dany teren nadaje się jako grunt budowlany. To znaczy, że jeśli chcemy na nim cokolwiek zbudować, to musimy sprawdzić co najmniej kilka istotnych kwestii. Działka pod inwestycję charakteryzuje się tym, że musi być ona odpowiednia pod zabudowę. No chyba że chcemy na naszej działce prowadzić działalność rolną lub zbudować pole kempingowe. Wtedy sytuacja już może trochę inaczej wyglądać. Nie musi dana działka posiadać jakiegoś specjalnego podłoża, tyle tylko, że pod działalność rolną, dobrze gdy gleba jest po prostu żyzna. Natomiast jeśli chodzi o pole namiotowe to powinno z kolei być postawione na działce o niezbyt mokrym czy gliniastym podłożu.

Grunty budowlane

Ziemia

Grunt może być naturalny ( rodzimy), powstały w wyniku różnych procesów geologicznych , jak na przykład skała, grunt mineralny czy organiczny, a także grunt nasypowy, który został utworzony w wyniku działalności człowieka. Natomiast grunty niespoiste czyli po prostu sypkie, to żwiry (w różnorakich projektach i na mapach oznaczane symbolem  Ż), piaski grubo, średnio- i drobnoziarniste (Pr, Ps, Pd) oraz piaski pylaste (Pπ). Dzięki takim oznaczeniom można posiąść świadomość co, a w zasadzie jaki rodzaj podłoża znajduje się na naszej działce. Tego rodzaju podział ze względu na wielkość uziarnienia ma jedynie sens, ponieważ najczęściej im grubsza  jest frakcja, tym większa nośność (czyli wytrzymałość) danego gruntu. Drugą istotną dla inwestora zmienną gruntów jest tzw. stopień zagęszczenia. Im wyższa jest jego wartość, tym po prostu dany grunt lepiej nadaje się do różnych celów budowlanych, bo mniej jest w nim pustych przestrzeni między poszczególnymi ziarnami.Łatwo jest to zaobserwować  na plaży, kiedy w ciepły, słoneczny dzień nasze nogi na pewno będą się bardziej zapadały w piasku (czyli gruncie), ale już po sztormie taki sam piasek będzie twardy, że można po nim jeździć zwykłym samochodem (a nie jedynie terenowym).

Różne grunty

Tak więc okazuje się, że czasami mamy do czynienia z różnego rodzaju gruntami. Jeśli więc chcemy nabyć grunt budowlany, to musimy to dokładnie sprawdzić. Czy aby na pewno nadaje się on pod zabudowę. Czasami bowiem może się okazać, że jakiś grunt budowlany wcale nim nie jest. To znaczy, że na przykład jest podmokły i nie da się na nim zbudować niczego trwałego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here