Czy warto inwestować w ocieplanie stropodachu?

0
1166
Czy warto inwestować w ocieplanie stropodachu?

Inwestycja w stropodachy to bardzo dobra decyzja. Pozwala ona zwiększyć nie tylko oszczędności, ale też poprawić komfort korzystania z budynku. Na czym więc polega ocieplanie stropodachu?

Jak zbudowany jest stropodach?

Pod tym terminem kryją się wielowarstwowe układy konstrukcyjne pełniące określone funkcje. W tym celu stosuje się rozmaite materiały. Stropodachu wykonuje się na dwa sposoby. W budownictwie przemysłowym montuje się instalacje pełne. Tego rodzaju konstrukcja jest pozbawiona warstwy wentylowanej lub odpowietrzanej. Pojawiają się one za to w budownictwie mieszkaniowym. Wykonuje się tu stropodachy wentylowane, które składają się z ośmiu warstw. Podstawą tej konstrukcji jest strop lub trapezowa blacha fałdowa. To na niej umieszcza się warstwę rozdzielczą i wyrównującą, by podłoże było równe i pozbawione pęknięć. Aby ograniczyć nadmierną dyfuzję pary wodnej nakłada się paroizolację. W ten sposób zawilgocenie pod pokryciem osiąga akceptowalny poziom. Sercem ocieplania stropodachu jest bez wątpienia termoizolacja. To ona odpowiada za ograniczanie strat energii. Jej obecność zdecydowanie poprawia komfort termiczny, chroni też warstwę nośną przed nadmiernym naprężeniem i odkształceniami termicznymi. Wyrównanie ciśnienia pary na całej powierzchni dachu odbywa się natomiast pomiędzy warstwą termoizolacji a pokryciem. W ten sposób każda z warstw jest chroniona przed wzajemnym niekorzystnym działaniem chemicznym. Instalacja jest więc w pełni bezpieczna dla całego budynku.

Ocieplanie stropodachu – jakie zmiany wprowadza?

Korzystanie z tego rozwiązania poleca się wszystkim tym, którzy są na etapie budowy domu. Ocieplanie stropodachu wyraźnie wpływa bowiem na całą konstrukcję budynku. Przede wszystkim zmianie ulega komfort termiczny, który szczególnie odczuwalny jest w okresie zimowym. W sezonie grzewczym stropodach redukuje do minimum utratę ciepła. W ten sposób nasze rachunki za energię będą zdecydowanie niższe. Latem z kolei ocieplanie stropodachu gwarantuje utrzymanie niższej temperatury niż na zewnątrz. Tutaj dowiesz się więcej na ten temat https://stropodachy.com.pl/kontakt/. Ocieplanie stropodachu poprawia także efektywność energetyczną budowli. Dzięki temu rozwiązaniu nie powstają bowiem mostki termiczne. To jednak nie wszystkie zalety. Okazuje się bowiem, że zastosowanie granulatu wełny wpływa także na izolację akustyczną. Dzięki temu redukowany jest zarówno hałas z zewnątrz budynku, jak i z sąsiednich pomieszczeń. Warto więc rozważyć to rozwiązanie, by korzystnie z budynku było jeszcze bardziej funkcjonalne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here