Bateria kuchenna – jaką wybrać?

0
3175
Bateria kuchenna

Urządzając takie pomieszczenie, jak kuchnia musimy zadbać o każdy szczegół, by wszystko było estetyczne i przede wszystkim funkcjonalne. Tyczy się to również baterii, których w sklepie możemy znaleźć wiele rodzajów. Jaki rodzaj zatem wybrać?

Baterie kuchenne naścienne oraz stojące

Po pierwsze musimy zdecydować czy chcemy aby nasza bateria znajdowała się w ścianie czy też koło zlewu. Baterię stojącą umieszczamy w blacie lub otworze zlewozmywaka, jeśli takowy istnieje. Wtedy ciepła i zimna woda podpięta jest za pomocą elastycznych złączy pod zlewozmywakiem. Rozmiary baterii są jednakowe, dlatego też nie musimy obawiać się, że nie będzie pasowała do naszego otworu.

Z kolei baterie naścienne przykręca się do złączy ciepłej oraz zimnej wody, które wychodzą ze ściany. Rozwiązanie to stosowane było jeszcze do niedawna niemal w każdym domu, obecnie odchodzi się od niego na rzecz baterii stojących, które są o wiele łatwiejsze w montażu, a także posiadają o wiele szerszy wybór.

Ile uchwytów w baterii kuchennej?

W sklepach spotkamy się z bateriami jedno- oraz dwuuchwytowymi, które charakteryzują się następującymi cechami:

  • Baterie jednouchwytowe mają możliwość ustawienia temperatury wody oraz strumienia za pomocą wyłącznie jednego uchwytu, tutaj woda ustawiana jest przy pomocy plastikowej lub ceramicznej głowicy, która znajduje się w środku baterii. Możemy sterować nią za pomocą jednej ręki, dzięki czemu jest o wiele praktyczniejsza i częściej wybierana przez klientów.
  • Baterie dwuuchwytowe posiadają dwa kurki, gdzie jeden służy od odkręcania wody zimnej, drugi – ciepłej. Każdym z nich regulujemy też strumień wody, konieczne jest obsługiwanie jej dwoma rękami, jest coraz mniej popularnym rodzajem baterii.

Odpowiednia wylewka baterii do kuchni

Ważne, aby przy wyborze baterii kuchennej zwrócić uwagę na zasięg oraz kształt wylewki – muszą być dopasowane do kształtu oraz wymiarów samego zlewozmywaka, dzięki czemu strumień wody będzie padał na sam środek komory.

Zasięg wylewki zależny jest od jej długości oraz pochylenia, jeśli mamy do czynienia z wylewką długą i o dużym kącie pochylenia jej koniec będzie znacznie bardziej oddalony od dna zlewozmywaka, niż w przypadku wylewki krótkiej i o mniejszym kącie pochylenia.

Długa wylewka pozwoli nam na swobodne umycie dużego garnka, wazonu czy butelki oraz napełnienia ich wodą, musimy jednak zwrócić uwagę by nie ustawiać zbyt silnego strumienia, ponieważ uderzając o dno będzie mocno rozchlapywał się. Musimy więc znaleźć takie rozwiązanie, które będzie funkcjonalne pod każdym względem.

Istnieje jeszcze jedna opcja, mianowicie wylewka wyciągana. Do czego może się przydać? Na przykład do swobodnego napełnienia wiadra wodą – wylewka wygląda podobnie do prysznica i połączona jest z korpusem baterii elastycznym wężem o długości około 150 centymetrów. Na baterii znajduje się przycisk, który przełącza strumień wody ze zwykłego na prysznicowy lub odwrotnie.

Bateria termostatyczna

Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, posiadające wiele zalet:

  • Baterie termostatyczne pozwalają nam zaoszczędzić wodę, a także szybko ustawić właściwą temperaturę, co wpływa także na zmniejszenie naszych rachunków.
  • Umożliwiają nam utrzymanie tej samej temperatury bez względu na to, czy występują jakiekolwiek wahania w instalacji wodociągowej.
  • Posiadają dwa pokrętła, gdzie jednym ustawiamy temperaturę wody, drugim natomiast siłę strumienia.
  • Baterie te zazwyczaj posiadają blokadę bezpieczeństwa, która chroni przed przypadkowym odkręceniem wody o temperaturze wyższej niż 38 stopni Celsjusza.
  • Do ich obsługi wystarczy jedna ręka, dzięki czemu są praktyczne i komfortowe w użytkowaniu.

Musimy pamiętać, że baterie te wymagają podłączenia do instalacji elektrycznej, są również dosyć drogie – kosztują około 300 złotych.

Baterie kuchenne filtrujące wodę

To świetne rozwiązanie dla osób, które mają w domu twardą wodę. Dzięki takiej baterii możemy zawsze cieszyć się czystą oraz smaczną wodą prosto z kranu. Posiadają one nowoczesne systemy filtrujące, które usuwają z wody wszelkie zanieczyszczenia oraz szkodliwe związki. Taki układ spokojnie zmieści się w szafce pod zlewozmywakiem. Są jednak bardzo drogie, mogą kosztować nawet 1000 złotych.

Nowoczesne powłoki na baterie kuchenne

Obecnie w sklepach możemy znaleźć niezwykle designerskie baterie kuchenne, które wyróżniają się nie tylko niezwykła kolorystyką i wzornictwem, ale także powłokami wykonanymi z takich materiałów, jak: granit, chrom oraz ceramika.

Granitowa powłoka chroni przed wszelkimi zarysowaniami, chromowa natomiast charakteryzuje się wysokim połyskiem, dzięki czemu wygląda bardzo efektownie. Ceramiczna powłoka z kolei jest najtrwalsza i chroni naszą baterię przed wszelkimi uszkodzeniami, w ten sposób przez długie lata cieszymy się jej estetycznym wyglądem.

Ceny baterii kuchennych

Kupując baterię do zlewozmywaka musimy przede wszystkim znać swoje potrzeby, w zależności od tego, jak bardzo nowoczesna jest dana bateria i jak wiele funkcji dodatkowych posiada – jej cena rośnie. Podstawowe baterie kosztują około 100 złotych, jeśli chcemy, aby wyglądała nowocześnie i designersko musimy wydać około 300 złotych. Dodatkowe koszty to na przykład termostat, dozownik na płyn, podświetlenie – wtedy cena może wzrosnąć nawet do 700 złotych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Następny artykułBiokominek – korzystne rozwiązanie dla naszego domu
Redakcja Przytulny.pl
Zawodowo dekoratorka wnętrz, prywatnie mama dwójki cudownych maluchów. Uwielbia styl skandynawski z dużą dozą przytulnych dodatków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here